Chcąc zakupić samochód na terenie kraju lub poza jego granicami, należy liczyć się nie tylko z kosztami samego pojazdu, ale także jego transportu do wyznaczonego miejsca. Oczywiście w tym przypadku opcje są dwie: samodzielny przejazd autem lub dostarczenie go na lawecie. Z różnych względów pierwszy sposób nie zawsze wchodzi w grę, dlatego najbezpieczniejszymi i najmniej obarczonym ryzykiem jest wybór opcji drugiej. Przedsięwzięciem tym zajmują się specjalistyczne firmy transportowe, których zadaniem jest zabezpieczenie i przewiezienie pojazdu, tak aby dotarł do miejsca docelowego, w stanie nienaruszonym.
Co należy wiedzieć przed transportem samochodu?
Wynajmując przewoźnika, trzeba w odpowiedni sposób przygotować samochód do transportu. Pierwszym krokiem będzie skompletowanie najważniejszych dokumentów pojazdu, do których należą dowód rejestracyjny i karta pojazdu, jednak w razie, gdy samochód transportowany będzie na terenie Unii Europejskiej, do wymaganych dokumentów trzeba jeszcze dodać list przewozowy CMR i uprawnienie do przewozu przez wyznaczoną firmę transportową, np. transport samochodów w Gliwicach.
Zlecenie do przewozu pojazdu powinno zawierać garść istotnych informacji, które ułatwią przewoźnikowi pracę i bezpieczny transport pojazdu.Wśród nich znajdować się powinny dane na temat:
- wagi,
- wymiarów,
- stanu technicznego samochodu.
To właśnie od nich zależy sposób przewozu oraz dopasowanie odpowiedniego pojazdu transportującego. Dodatkowo należy pamiętać, że choć poddawane transportowi, nowe auta nie są zbyt problematyczne. Inaczej jest z używanymi, a przede wszystkim uszkodzonymi – obejmują je nieco inne zasady. W przypadku pojazdów uszkodzonych konieczne jest sporządzenie przez właściciela wykazu usterek oraz dokumentacji fotograficznej, ukazującej pojazd z każdej strony.
Jak przygotować pojazd do transportu?
Oprócz dokumentacji, potrzebnej do przewozu, pojazd należy w odpowiedni sposób przygotować. Samochód gotowy do transportu powinien być opróżniony z przedmiotów osobistych oraz ciężkich i niebezpiecznych rzeczy, które podczas przewozu mogłyby się przemieścić, dokonać szkód lub spowodować niebezpieczną sytuację. Na uwadze trzeba mieć obiekty takie jak:
- gaśnica,
- lewarek,
- niezamocowane na stałe większe elementy.
W tak przygotowanym pojeździe należy dokonać jeszcze jednej czynności. Przed oddaniem pojazdu do transportu obowiązkowe jest sprawdzenie stanu hamulca ręcznego.
Na co zwrócić uwagę podczas szukania przewoźnika?
Firm zajmujących się transportem pojazdów, a w szczególności samochodów osobowych, jest naprawdę wiele. Sprawia to, że wybór jest szeroki, a właściciele pojazdów bez problemu mogą dobrać rodzaj transportu odpowiadający ich potrzebom. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które przyspieszą i ułatwią wybór przewoźnika.
Na samym początku należy zastanowić się nad tym, gdzie szukać firmy, która zajmuje się wskazaną usługą. Najprostszym rozwiązaniem jest internet. Wystarczy wpisać w przeglądarkę hasło dotyczące transportu samochodowego i dodać lokalizację. Gdy już będzie się miało przygotowaną listę firm transportowych, warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak:
- doświadczenie w branży,
- opinie klientów,
- odpowiednie licencje,
- ubezpieczenie,
- czas dostawy,
- koszty dostawy,
- rodzaj transportu,
- środki zabezpieczające pojazdy.
Podczas szukania przewoźnika do transportu samochodu, skupienie się na tych punktach pomoże wybrać najlepszą firmę i zminimalizować ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych sytuacji w ramach współpracy z nią.
Materiał partnera