Uczniowie wyjeżdżają na ferie do Turcji. 8. edycja Szkolnej Ekspedycji

0
20150130 0042
20150130 0042

Uczniowie z Pilchowic znów ruszają na podbój świata!

Pierwszego lutego wystartowała ósma odsłona projektu Szkolna Ekspedycja, piątka uczniów pilchowickiego gimnazjum tym razem wybierze się do Turcji – Zofia Młotkowska, Liwia Szafruga (uczennice klasy pierwszej turystycznej), Magdalena Hrynyszyn (uczennica klasy pierwszej), Patrycja Honysz (uczennica klasy trzeciej, to jej trzecia ekspedycja) i Szymon Starościk (uczeń klasy trzeciej, to jego trzecia ekspedycja) oraz Krzysztof Krztoń (opiekun, trzecia ekspedycja) oraz Adam Ziaja (kierownik wyprawy, nauczyciel geografii).

Młodzieżowym kierownikiem wyprawy została wybrana Zofia Młotkowska, pomimo braku własnego doświadczenia w turystyce backpakingowej, to uczyć mogła się od najlepszych, gdyż jest siostrą Hanny – wielokrotnej kierowniczki szkolnych ekspedycji.

Plan na pierwsze dni:
W drogę ruszamy Polskimbusem 1 lutego o godzinie 7:10 z Katowic do Warszawy, około południa powinniśmy być już na lotnisku Warszawa Okęcie, gdzie czeka nas przepakowanie oraz stworzenie i odprawienie jednego wspólnego bagażu ze śpiworów, karimat, kosmetyków, apteczki oraz wszystkiego co ostre i niebezpieczne. Pozostały bagaż ubieramy na siebie lub staramy się tak ułożyć w plecaku by on zmieścił się jako mały bagaż podręczny. O 15:25 wylatujemy do Kutaisi w Gruzji, czeka nas trzy godzinny lot i przestawienie zegarków o kolejne trzy godziny do przodu czyli będziemy o 21:25. Na lotnisku rozbijamy obóz, będziemy także starać się wymienić walutę o ile już wybudowali kantor na tym małym lotnisku. W godzinach wczesnoporannych zaczniemy rozglądać się za marszrutką do Batumi i dalej do granicy gruzińsko – tureckiej, około 200 km. Pomimo obietnic zniesienia wiz do Turcji dla Polaków na chwilę obecną nadal je trzeba mieć, my je załatwiliśmy internetowo. Pierwsze miasto do którego się udamy to Trabzon a dalej wzdłuż Morza Czarnego udamy się do Istambułu a po drodze będziemy odwiedzać wszystko co nas zaciekawi.

Lot powrotny mamy z Istambułu do Budapesztu 14 lutego, dalej pociągiem do Bratysławy i Polskimbusem do Katowic. Na gliwickim dworcu powinniśmy się zameldować 15 lutego około 7:30 rano.

20150130-0019

Główny cel wyprawy:
tym razem chcemy dotrzeć do jaskini Ballica. Położona głęboko w górach jaskinia jest jedną z największych i najbardziej interesujących obiektów tego rodzaju w Turcji. Jaskinia posiadająca siedem warstw: dwie z nich znajdują się nad wejściem, a pięć –
poniżej poziomu wejściowego. Całkowitą długość jaskini szacuje się na 680 metrów, a jej
wysokość wynosi miejscami aż 95 metrów. Ballıca podzielona jest na osiem sal udostępnionych
zwiedzającym, ale być może istnieją jeszcze jej odcinki nie odkryte i nie zbadane. Wiek jaskini
określa się na 3,4 milionów lat.
Jaskinia słynie z ciekawych form naciekowych nazywanych, z powodu ich kształtu, stalaktytami
cebulowymi (tr. soğan sarkıtı). Inną ciekawostką jest głęboki na 65 metrów syfon, którym woda z
jaskini spływa do podziemnego jeziora. W jaskini można również spotkać nietoperze.

Przygody pilchowickich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.

Zdjęcia, filmy z ekspedycji i dodatkowe informacje są na www.fb.com/ekspedycja lub http://www.zs.pilchowice.pl/?page_id=144

20150130-0014

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r.. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży Gminy Pilchowice turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostały zorganizowane sześć ekspedycje: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia i Indie. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments