r e k l a m a
spot_imgspot_img

Uczniowie znów w podróży. Tym razem zwiedzają Finlandię

24 czerwca ruszyła trzynasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja.

Dwunastka uczniów pilchowickiego gimnazjum, jedna absolwentka oraz dwie uczennica Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie z kierunku: turystyka, wyruszyła na ekspedycję do Finlandii.

Skład: Katarzyna Serafin, Marta Werwińska, Emilia Masłoń, Marta Garcorz, Zofia Młotkowska, Liwia Szafruga, Karolina Markiewicz, Julia Masłoń, Magdalena Hrynyszyn, Kacper Imiołek, Jakub Werwiński, Marcin Markiewicz (Zespół Szkół w Pilchowicach), Karolina Imiołek (Absolwentka Zespołu Szkół w Pilchowicach) oraz Oliwia Chłodnicka i Annika Geitz (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie). Opiekunem będzie nauczyciel pilchowickiego gimnazjum, pani Małgorzata Surdel, a kierownikiem wyprawy jest Adam Ziaja. Młodzieżowym kierownikiem wyprawy została wybrana Marta Garcorz jedna z najbardziej doświadczonych członków pilchowickiego projektu.

Odprawa przed ekspedycją tradycyjnie już odbyła się w pilchowickim Zespole Szkół 21 czerwca o godzinie 18:00. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszony został główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu:

Już po raz czwarty wśród organizatorów mamy dwie szkoły. Zespołu Szkół w Pilchowicach i Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie. Wszystko to dzięki porozumieniu podpisanemu w 2015 roku pomiędzy dyrektorami obu placówek w zakresie propagowania turystyki wśród młodzieży powiatu gliwickiego.

Patronat honorowy objęła Gmina Pilchowice i Starostwo Powiatowe w Gliwicach.
Wśród Partnerów projektu mamy 7 firm, od których otrzymaliśmy wsparcie techniczne i finansowe. Dzięki ich zaangażowaniu mamy odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, gimbala do kamery gopro, palniki turystyczne i smsy bez limitu.
Są to marki regularnie wspierające nasz projekt:
Akademia Daytradingu, Firma ED-CERT Klimatyzacja i Wentylacja, Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, Firma SMS API, Firma Systemy 2000, Warsztat Koszulkowy i Agencja Reklamowa Etylina.
Na kilka dni przed wyjazdem otrzymaliśmy dodatkowe niespodziewane wsparcie w postaci trzech nowych namiotów wyprawowych od Państwa Agnieszki i Adama Śliboda.
Patronat medialny nad ekspedycją objęli:
infogliwice.pl, Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Iknurow,pl, Radio 90 fm i Telewizja TVT z Rybnika.

Plan na pierwsze dni:
Pierwszy etap podróży pokonamy z rodzicami młodych podróżników, przejeżdżając samochodami do Katowic na dworzec PKSu, w sobotę 24 czerwca w godzinach wieczornych. Dalej już sami autobusami z przesiadkami w Krakowie, Warszawie, Wilnie udamy się do Tallina. W stolicy Estonii zameldujemy się w poniedziałek 26 czerwca w godzinach porannych i od razu udamy się na przeprawę promową do Helsinek, skąd jeszcze tego samego dnia przejedziemy do Tampere. Szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie!

Drogę powrotną rozpoczniemy 8 lipca od przeprawy promowej z Helsinek do Tallina i dalej autobusem z przesiadką w Wilnie do Warszawy. 9 lipca o godzinie 19:46 wysiądziemy z pendolino na gliwickim dworcu.

Główny cel wyprawy:
Przekroczyć północne koło podbiegunowe.

Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.

Zdjęcia, filmy z ekspedycji i dodatkowe informacje są na www.fb.com/ekspedycja

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r.. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych dwanaście ekspedycje: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża i Chiny. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI