r e k l a m a

spot_imgspot_img

Ulice oświetlane „zimnym” światłem, a dzielnice mieszkalne „ciepłym”

Wielu mieszkańców zastanawia się dlaczego wymieniane jest oświetlenie ulicy Zwycięstwa. Znikają podwieszone na stalowych linach lapmy, a zastąpią je stojące latarnie.

Inwestycja na ul. Zwycięstwa jest jednym z zadań projektu „Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego”. Inwestycja ma zostać oddana do użytku z końcem czerwca 2016 r. Przebudowa oświetlenia ul. Zwycięstwa jest zgodna z koncepcją przyjętą w „Opracowaniu Masterplanu Oświetlenia Obszaru Miejskiego”, zawierającą wytyczne uporządkowania oświetlenia.

Masterplan to innowacyjne przedsięwzięcie polegające na wykorzystaniu światła w przestrzeni miejskiej. To pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta. Zgodnie z Masterplanem, w Gliwicach powstaną dwa rodzaje uporządkowanego i atrakcyjnego oświetlenia – funkcjonalne i architektoniczne.
Funkcjonalne zostało zaprojektowane z myślą o ulicach. Jego zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa i orientacji w przestrzeni miejskiej. Zostanie to osiągnięte poprzez wyróżnienie centrum, terenów mieszkalnych i traktów komunikacyjnych. Będzie to tzw. aktywna strefa miasta.
Oświetlenie architektoniczne podkreśli z kolei tożsamość miasta i  umożliwi wykreowanie jego nowej, nocnej odsłony. Będzie to możliwe dzięki cieplejszemu oświetleniu, które pojawi się w aktywnej nocą części Gliwic, czyli na Starym Mieście.
Całościową koncepcję miejskiego oświetlenia pod nazwą „Nowe światło dla Gliwic. Równowaga | Praca | Życie” przygotowała warszawska firma Studio DL.

Ten masterplan kosztował około 500 tys. zł i został sfinansowany wspólnie przez miasto oraz firmę Tauron Dystrybucja.

Gliwice sporządziły ważny dokument planistyczny będący podstawą do uporządkowania struktury oświetlenia z uwzględnieniem kwestii ekologicznych. Wykonanie inwestycji jest bardzo kosztowne, więc koncepcja będzie realizowana stopniowo w perspektywie wieloletniej.
Miejsca związane z aktywnym życiem i wypoczynkiem mieszkańców mają być wyznaczone wyraźnie cieplejszym światłem. Zdecydowanie najcieplejsza barwa zarezerwowana została dla serca Gliwic, czyli Starego Miasta. Ciepłe światło będzie rozchodzić się pierścieniowo wokół Starówki, ale im dalej od tej części miasta, tym będzie bardziej intensywne i chłodniejsze. „Ciepło” będzie jednak w całym centrum Gliwic, czyli strefie aktywnej. Specjalne oświetlenie przewidziano dla ważnych osi architektonicznych.
IMG_7823
Na ulicy Zwycięstwa pojawi się tzw. welon światła, który dobrze uwypukli piękno kamienic. Trakt od Placu Piłsudskiego do Politechniki Śląskiej i budowanej hali Gliwice wytyczą umieszczone na latarniach znaczniki LED w kolorze niebieskim. Ciepłe światło, o przyjemnej barwie, kojarzące się ze spokojnym wypoczynkiem, wyróżniać ma również dzielnice mieszkaniowe.
Natomiast ważne połączenia drogowe, w tym ulice rozchodzące się promieniście od centrum w stronę dzielnic mieszkaniowych i granic miasta, otrzymają chłodne oświetlenie i tym samym stworzą czytelny zarys miasta.

„Zimne” drogi będą przechodzić przez „ciepłe” tereny mieszkalne.

Plany nabierają już realnych kształtów, a efekty widać na ul. Pszczyńskiej. Droga jest zdecydowanie lepiej oświetlona. Inwestycja kosztowała prawie 2 mln zł. Oprawy są jednak energooszczędne, do tego pozwalają na redukcję mocy w godzinach późnonocnych. Przed modernizacją roczne zużycie energii było na poziomie 160 000 kWh, a po modernizacji wynosi 91 400 kWh. Oszczędności w skali jednego roku mogą wynieść około 30 tys. zł.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
M.
M.
8 lat temu

Fajnie, ale na ten masterplan kupę kasy wydano, a efektów prócz Kozielskiej i DTŚ brak.
A 2 lata temu pisaliście tak:
https://infogliwice.pl/?p=18632

Krzysztof Sobutka
8 lat temu

Super widoczność. Piesi tak nie zaskakują kierowców.

Tomasz Gąska
8 lat temu

trzeba przyznać że jest bardzo jasno i fajnie się jedzie

Paweł Gruca
8 lat temu

Na pszczyńskiej full wypas a nie żółto 🙂

PK
PK
8 lat temu
Reply to  Paweł Gruca

dokładnie 😀 na bogato

Ciekawski
Ciekawski
8 lat temu

Ciekawi mnie niezmiernie co to za lapmy są podwieszone na stalowych linach?

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI