r e k l a m a
spot_imgspot_img

Unia przyspieszy rozwój technologii mobilnych

Parlament Europejski poparł dziś plan pozwalający na upowszechnienie mobilnego dostępu do internetu w Unii Europejskiej i opowiedział się za przyspieszeniem działań na rzecz rozwoju technologii mobilnych.

Zdecydowaną większością głosów posłowie przyjęli na sesji plenarnej w Strasburgu pierwszy program polityki w zakresie widma radiowego (RSPP).

Program określa m.in. zasady przekazywania pasm radiowych zwolnionych przez nadawców telewizyjnych w wyniku cyfryzacji na potrzeby szerokopasmowego dostępu do internetu.

Jego celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do sieci o szybkości co najmniej 30 Mbps do roku 2020 dla wszystkich Europejczyków. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców terenów wiejskich i wysp, które obecnie pozbawione są takiego dostępu.

„Chcę, żeby Europa miała internet szerokopasmowy najszybszy i o największej pojemności. Wtedy staniemy się miejscem, w którym rodzą się nowe rodzaje usług, niezbędne dla rozwoju nowoczesnej gospodarki. Chcę, żeby Europa stała się domem następców Google, Yahoo, Apple’a i innych przedsiębiorstw, które są symbolem konkurencyjności i innowacji” – mówił podczas debaty poseł do PE Gunnar Hökmark (EPL, SE), który pilotował prace nad projektem programu w Parlamencie Europejskim.

Pasmo 800 MHz dla mobilnego internetu już od 2013

Komisja Europejska, która opracowała projekt dokumentu proponuje, aby pasmo 800 MHz zostało udostępnione dla internetu szerokopasmowego we wszystkich krajach członkowskich Unii do 1 stycznia 2013 roku. Posłowie przegłosowali poprawkę pozwalającą państwom członkowskim mającym problemy z koordynacją częstotliwości z sąsiednimi krajami nienależącymi do UE, wnosić o przedłużenie tego terminu do końca 2015 roku lub dłużej.

Posłowie chcą także, aby po 2013 roku również pasma 1,5 GHz i 2,3 GHz zostały udostępnione dla internetu mobilnego, a widmo przeznaczone na mobilną wymianę danych osiągnęło przynajmniej 1200MHz do 2015 roku.

Dodatkowo, Komisja Europejska ma stale monitorować rozwój technologii, aby ocenić czy dodatkowe częstotliwości (jak np. pasmo 700 MHz) także powinny podlegać harmonizacji, by zapewnić przestrzeń dla rozwoju nowych usług i większej liczby użytkowników.

Co dalej?

Ministrowie krajów członkowskich Unii Europejskiej zajmą się projektem przyjętym dziś przez Parlament Europejski na posiedzeniu Rady 27 maja. Jak dotąd Parlament nie zawarł porozumienia z Radą w sprawie ostatecznego kształtu programu.

Choć kwestia przyznawania częstotliwości radiowych należy do kompetencji państw członkowskich, to zasady podziału widma muszą być ustalane na poziomie europejskim. Program polityki w zakresie widma radiowego zapewni najbardziej efektywne i elastyczne wykorzystanie dostępnego miejsca.

Według różnych opracowań liczba danych przesyłanych za pośrednictwem mobilnego dostępu do internetu rośnie gwałtownie i zapotrzebowanie na dostęp podwaja się każdego roku.

Jeśli to tempo zostanie utrzymane, to od 2009 do 2014 roku wzrośnie ono 40-krotnie.

(Biuro Prasowe PE)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI