W Gliwicach główne drogi będą oświetlone na biało, inne na żółto

Władze Gliwic i Tauron Dystrybucja GZE zawarły porozumienie w sprawie opracowania wspólnej koncepcji oświetlenia Gliwic.

Zakreślone na długi okres plany zakładają m.in. podniesienie jakości oświetlenia miasta. W tym celu powstaje „Masterplan oświetlenia obszaru miejskiego Miasta Gliwice”. Jest to projekt unikatowy w skali kraju. Prace podzielono na cztery etapy.

Pierwszy, dotyczący identyfikacji miasta, czyli wyodrębnienia najważniejszych obiektów, zakończył się 30 marca. Kolejne etapy prac obejmą część techniczną, zawierającą m.in. częściową inwentaryzację oświetlenia, klasyfikację dróg oraz wykonanie graficznego przedstawienia temperatur barwowych, czyli określenia barwy światła (białe lub żółte) dla poszczególnych kategorii dróg.

Nowa koncepcja oświetlenia przewiduje przydzielenie poszczególnym obszarom Gliwic odpowiednich temperatur barwowych, aby ułatwić ich czytelność, orientację oraz nadać im indywidualny charakter.

„Inteligentne światło dla inteligentnego miasta” – to hasło przewodnie masterplanu, który poprzez uporządkowanie struktury świetlnej miasta pozwoli podnieść również jego atrakcyjność w oczach mieszkańców i turystów. Koncepcja ta jest propozycją stworzenia nowej, inteligentnej wizytówki miasta, która mogłaby połączyć charakterystyczne elementy historyczne Gliwic, jak np. odlewnictwo, z jego innowacyjnością i nowoczesnością.

Przyszłościowe oświetlenie będzie również jednoznacznie wskazywać przyjezdnym główne trakty komunikacyjne, odróżniając je od dróg podrzędnych.

Ma odznaczać się niezawodnością, oszczędnością i prekursorskimi rozwiązaniami.

Podstawą do wyznaczenia celów planistycznych była m.in. publikacja pod tytułem „Strategia Rozwoju 2020”, wydana przez Urząd Miasta Gliwice.

(fot. Krzysztof Krzemiński)

(Polska Energia)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lolek
lolek
10 lat temu

Pozytywna informacja!

Tom
Tom
10 lat temu

A ja głupi myślałem, że oświetlenie służy tylko do oświetlenia dróg?!
Niech niech poprawią system włączania, bo czasami jest już ciemno a lampy nie świecą … choć to raczej przez 'oszczędność’

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

Musze przyznać że bardzo rozsądne posunięcie ze strony władz miasta i Taurona. Znów pierwsi w Polsce? Brawo!

mulder
mulder
10 lat temu

irracjonalny pomysl. Kolor swiatla ma ulatwic przyjezdnym orinetacje ? Brednie. Juz widze jak przyjezdni beda zwracac uwage na kolor oswietlenia. Przede wszystkim nalezaloby poprawic oznakowanie bo na to zwracaja uwage kierowcy. Poza tym taka zmiana oswietlenia sluzy ewidetnie tylko temu, zeby zznow ktos na tym mogl zarobic. Nie ma wazniejszych inwestycji w miescie ?

@
@
10 lat temu

bredzisz mulder. czyżbyś był z gliwiczan dla gliwic lub z referendystów?

glwcn4e
glwcn4e
10 lat temu
Reply to  @

nie trzeba byc referendysta, zeby glosic, ze ten pomysl jest akurat glupi… poza tym, jak wyglada droga oswietlona na zolto, moze sie przekonac kazdy, kto choc raz jechal z mikulczyc do centrum zabrza… mnie akurat ten kawalek drogi meczyl.

gliwiczanka
gliwiczanka
10 lat temu
Reply to  @

Uważam, że mulder ma rację. Po co wydawać kolejne pieniądze na zmienianie kolorów.. Może lepiej zadbać o to by latarnie nie świeciły o godzinie 14 popołudniu przy ul. Tarnogórskiej,a oświetlić w zamian za to drogi ciemne, którymi ja sama przyznam się szczerze boję się chodzić.. W ogóle nie czuję się bezpieczna w tym mieście. Aha, i zaznaczyć bym chciała że nie należę do żadnych gliwiczanin dla Gliwic, ani do referendystów.. nie interesuje się tym. Poza tym każdy ma swój mózg i większość ma swoje zdanie, ale jak widać inni nie potrafią tego zaakceptować..

gliwiczanin
gliwiczanin
10 lat temu
Reply to  gliwiczanka

Droga gliwiczanko.
Tak dla Twojej informacji zazwyczaj świecące latarnie uliczne w dzień świadczą o wykonywaniu w danym rejonie napraw przez pogotowie energetyczne. Wiem, że bardzo łatwo jest narzekać na wszystkich wokół i być wiecznie niezadowolonym, ale czasami warto byłoby na przykład upewnić się dzwoniąc pod bezpłatny numer 991, a nie pisać głupoty.
Serdecznie pozdrawiam innych wiecznie niezadowolonych i narzekających.

gl
gl
10 lat temu
Reply to  @

no cóż, to strona wybitnie dla poddanych franka!

zołza
zołza
10 lat temu

To ulica Hetmana Czarnieckiego ponieważ,nie należy do głównych,nadal bedzie tonąć w ciemności,lampeczki stoją takie jak na Waryńskiego alejki osiedlowe są oświetlone. Ciemność,widzę,widzę ciemność…

gliwiczanin
gliwiczanin
10 lat temu

Odnośnie wątpliwości, czy petycja może być w formie elektronicznej, czy koniecznie musi być na papierze, informuję, że rok temu przekazałem petycję w identycznej formie i została przyjęta.

Petycję polecam poprzeć tutaj:
http://proca.pl/pokaz/6355/petycja_w_sprawie_wydalenia_z_miasta_referendystow

ZADBAJMY O DOBRO MIASTA!

Dla meritum sprawy nie jest bowiem istotny formalizm, ale dobra wola i zdrowy rozsądek.

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
10 lat temu
Reply to  gliwiczanin

… Panie Berezowski, zmień Pan płytę bo ta juz charczy …

qqłka
qqłka
10 lat temu
Reply to  gliwiczanin

Same znane osobistości podpisały się pod Twoja petycją! Brawo!

wywalić_lampkę
wywalić_lampkę
10 lat temu

Może wreszcie nasz świetny prezydent zrobi na złość referndystom i zabierze ich ulubioną lampkę Vattenfalla!

gliw
gliw
10 lat temu

Czy koniecznie chcecie oślepiać luidzi

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI