r e k l a m a

spot_imgspot_img

W poniedziałek i wtorek smog zaatakuje mocniej. Wydano ostrzeżenie

Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10.

W poniedziałek i wtorek jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w środkowej części województwa, Kotlinie Żywieckiej oraz w Częstochowie i Bielsku-Białej mogą wystąpić przekroczenia poziomu alarmowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (300 µg/m3); w północnej części województwa jakość powietrza będzie zła.

Wrażliwe grupy ludzi:
– osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
– osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
– osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Zobacz też:

Coraz więcej gliwiczan ma ogrzewanie miejskie. „Podłączamy Łabędy i Sośnicę”
Gliwice chciały dofinansować wymianę 200 pieców. Miasto nie otrzymało pieniędzy
Gliwiczanie, ze smogiem musimy walczyć wszyscy

Zalecane środki ostrożności
W przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 oraz powyżej 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10: wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Służby zapowiadają wzmożone kontrole indywidualnych kotłów i pieców, w tym nakładanie kar za naruszanie przepisów zakazujących spalania odpadów. Prosi się jednocześnie, aby osoby, dla których kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania nie korzystały z niego w najbliższych dniach.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
asd
asd
8 lat temu

Smog zaatakuje, ale ze strony urzędu się o tym nie dowiemy! Bo władze miasta mają w d… zdrowie i życie mieszkańców!!! Ale jak Frankiewicz dostanie złotą szpilę, to newsa wkleją na stronę w 5 minut, bo to jest najważniejsze!!!

adam
adam
8 lat temu

@asd dokładnie tak, lepiej truć mieszkańców, dzieci posyłać do szkoły gdy za oknem ściana dymu. Nieładnie panowie i panie u władzy! Jak nas wszystkich wyślecie na onkologię to nie będzie wam kto miał podatków płacić.

Wojtek
Wojtek
8 lat temu

Co miasto robi w kierunku wymiany pieca węglowego na gazowy, ułatwia – poprzez złożenie projektu instalacji gazowej już istniejącej, założenie dziennika budowy, osoba nadzorująca budowę z uprawnieniami budowlanymi, ocena instalacji kominowej przez kominiarza -to akurat rozumiem. (dodatkowy koszt OK: 700,00 zł.bez usługi kominiarskiej ) A wystarczy zabudować 1,5m rury 3/4″ gdyż instalacja gazowa w budynku istnieje i jest używana nawet nie ma konieczności wymiany licznika gazowego. Więc jak mam dodatkowo do pieca dopłacić jeszcze 700 zł. będę niestety dalej palił węglem, który jest przecież tańszym nośnikiem energi niż gaz.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI