Wakacje na Sri Lance z biurem podróży z Gliwic – jak się przygotować, co warto zobaczyć?

Sri Lanka to państwo będące wyspą, na której średnia roczna temperatura wynosi mniej więcej 30 stopni, a dzikie zwierzęta spacerują w niewielkiej odległości od okolicznych zabudowań. Jak to często bywa w przypadku dalekich podróży, wycieczka w to miejsce związana jest ze starannym przygotowaniem. Wyjaśnimy Ci, jakich zachowań unikać, a które będą mile widziane wśród lokalnej ludności oraz w jaki sposób ochronić się przed ewentualnymi zagrożeniami. Dowiesz się także które miejsca koniecznie trzeba zwiedzić, udając się w ten fascynujący region świata z jednym z biur podróży z Gliwic.

Przygotuj się przed wyjazdem

Udając się na tę słoneczną wyspę, trzeba posiadać ważny paszport. Kwestią, na którą nie każdy zwraca za pierwszym razem uwagę, jest konieczność wyrobienia wizy. Warto zauważyć, że choć sama wiza na Sri Lankę ważna jest przez 180 dni, to w celach turystycznych wolno Ci przebywać na miejscu przez okres nie dłuższy niż 30 dni. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wyrobienie wygodnej e-wizy. Rekomendujemy też odpowiednio dobrane ubezpieczenie na Sri Lankę.

Dzikość fauny i flory na każdym kroku

Pierwszym, co rzuca się w oczy po dotarciu na wyspę, jest ogrom środowiska naturalnego. Sezon turystyczny zaczyna się tu w listopadzie i kończy w kwietniu. Poza tymi miesiącami należy spodziewać się częstszych opadów. Warunki mogą różnić się w zależności od rejonu. Aby ujrzeć piękno sir Lanki w pełnej okazałości, polecamy udać się w przejażdżkę lokalną koleją.

Niewielkie, gęsto rozsiane domki sąsiadują z wszechobecnymi plantacjami herbaty, uznawanej za jedną z najlepszych na świecie, a w tle rozciągają się zielone wzgórza oraz skaliste szczyty. Na Sir Lance można też spotkać dziko żyjące słonie i małpy, które czyhają na resztki jedzenia pozostawiane przez turystów, a często również na ich telefony! Doskonałym pretekstem do zapoznania się z florą oraz fauną kraju jest wzięcie udziału w bezkrwawym safari organizowanym dla turystów. Miłośnicy pieszych oraz rowerowych wycieczek powinni udać się do rezerwatów przyrody, m.in. Udawalawe.

Bogactwo środowiska naturalnego sprawia, że na Sir Lance spotkasz mnóstwo różnych gatunków stworzeń – nie tylko tych przyjaźnie nastawionych. Choć komary czy nawet skorpiony na wyspie nie stanowią większego zagrożenia, to na lokalne węże należy szczególnie uważać. Unikaj wysokich traw, zacienionych miejsc i gęstych zarośli, ale nie bój się jaszczurek, Są one niezwykle popularne w tym regionie świata i ze względu na swoją pożyteczność szanowane przez lokalną społeczność. A może chcesz po prostu odpocząć na plaży? Na Sri Lance czekają na Ciebie kurorty takie jak m.in. Mirissa czy Unawatuna, w których zrelaksujesz się na tle zachodzącego słońca.

Pozytywne nastawienie i doskonała kuchnia

Skoro o samych mieszkańcach mowa, to należy zwrócić uwagę, że witają przyjezdnych z uśmiechem na twarzy i służą pomocą w różnych sytuacjach. W większości miejsc bez problemu porozumiesz się po angielsku. Warto rozsmakować się w lokalnych smakach. Charakterystyczne dla tego miejsca owoce morza oraz potrawy takie jak Roti czy Kottu zachwycają turystów swoją aromatycznością.

Świątynie i zabytki

Na Sir Lance współżyją ze sobą cztery różne religie, w związku z czym można tu zwiedzić mnóstwo pochodzących z dawnych lat świątyń. Kolonialna architektura odcisnęła piętno na licznych budowlach dostępnych dziś dla turystów. Odwiedzając miejsca takie jak znajdujący się na liście UNESCO kompleks Dambulla czy ruiny miasta Pollonaruwa, zwróć uwagę na tabliczki informujące o zakazie robienia zdjęć. Ściągnij buty przed wejściem do świątyni i nie odwracaj się plecami do posągów Buddy.

Dodatkowe wskazówki

W hotelach na Sri Lance występują aż trzy różne rodzaje kontaktów. Przygotowując się do wyjazdu, zaopatrz się na wszelki wypadek w angielską przejściówkę. Pamiętaj, że alkohol jest dostępny w tym kraju od 21. roku życia, a kupienie go po zmroku może okazać się niemożliwe. Posiadanie niektórych nielegalnych substancji jest surowo karane, a kary potrafią być w takich przypadkach wieloletnie. Koniecznie zabierz ze sobą apteczkę oraz coś, co uchroni Cię przed słońcem.

Samemu czy z biurem podróży?

Liczne agencje turystyczne z Gliwic i okolic organizują wycieczki w ten region świata, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się tam we własnym zakresie. Wybierając samodzielną podróż, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Już na miejscu możesz zdecydować się na przewodnika – z jego pomocą zobaczysz mniej popularne miejsca wyspy. Samodzielnie nie zapuszczaj się w głąb dżungli i nie odwiedzaj slumsów. Po więcej przydatnych informacji dla podróżników zapraszamy do sekcji Poradniki w serwisie https://www.polisaturystyczna.pl/.

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI