r e k l a m a

spot_imgspot_img

Wiecha zawieszona. Europa Centralna na ukończeniu

Dzisiaj odbyła się ceremonia zawieszenia wiechy na Centrum Handlowym Europa Centralna.

To kamień milowy w przygotowaniach do tej inwestycji, symbolizujący koniec prac nad konstrukcją i zadaszeniem budynków galerii i parku handlowego. – Uroczystość zawieszenia wiechy jest dla nas momentem szczęśliwym i symbolicznym zarazem – powiedział Jonathan Tinker, dyrektor zarządzający Helical Poland. – Jest to zamknięcie pewnego etapu budowy. Biorąc pod uwagę fakt, że jesienią ubiegłego roku rozpoczynaliśmy inwestycję od skomplikowanych robót gruntowych, dużym osiągnięciem było dojście do tak zaawansowanego etapu w tak krótkim czasie – dodał.

Na uroczystości zawieszania wiechy obecny był również prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, który podkreśla, że to niezwykle ważne iż w czasie zbliżającego się spowolnienia gospodarczego pracę w tym centrum znajdzie 1000 osób.

Uroczystość zawieszenia wiechy to tradycja budowlana. Zwyczajowo świętowano zakończenie ważnego etapu budowy domu, czyli położenie ostatniego elementu konstrukcji dachu. Na uroczystość wykonawca robót zapraszał wszystkich pracujących przy jego budowie oraz inwestora, czyli osobę, która zleciła jego wybudowanie.

Prace na budowie Centrum Europa Centralna są już niemal na ukończeniu. Można zobaczyć ostateczny kształt i detale wykończeniowe budynków galerii i parku handlowego. Z parkingu znika błoto i materiały budowlane, a w ich miejsce pojawiają się strefy parkingowe i alejki dla pieszych. Uwaga skupia się w tej chwili na pracach wykończeniowych wewnątrz budynków oraz na parkingach.

Ze względu na wielkość obiektu oraz na ograniczoną nośność gruntu wykonano palowanie – setki słupów pokryły teren niczym betonowy las.

Następnie przygotowano fundamenty i wzniesiono główną konstrukcję budynków ze słupów prefabrykowanych żelbetowych. Ściany są murowane. Z zewnątrz pokrywa je okładzina z gotowych paneli. Na specjalnie wykonanej antresoli z żelbetu powstaną restauracje. Wykonano już instalacje oraz przyłączono niezbędne media.

Powierzchnie największych najemców, takich jak m.in., Castorama, Tesco, Saturn, RTV Euro AGD zostały już przekazane do dalszych prac i wyposażenia. Pozostali najemcy przejmują swoje lokale. Będzie to dla nich gorący czas, ponieważ prace wykończeniowe będzie prowadziło jednocześnie wiele różnych firm. Ostateczna warstwa z kostki na parkingu powinna zostać wykonana do końca września.

Europa Centralna to największa z dotychczasowych projektów firmy Helical Poland. Lokalizacja przy węźle Sośnica, łączącym autostrady A1, A4 i drogę krajową 44 oraz ogromny zasięg oddziaływania – około 4,9 milionów klientów, w godzinnej strefie dojazdu. Generalnym Wykonawcą projektu jest Polimex-Mostostal, a jego całkowita wartość przekracza 150 milionów euro. Na powierzchni handlowej 67 000m2 znajdą się takie marki jak m.in.: Castorama, Tesco Extra, Saturn, Jula, Jysk, RTVEuroAGD, Ski Team, Smyk, Reserved, Cropp, House, Mohito, New Yorker, H&M, KappAhl, Cubus, Lindex, Empik, CCC, Solar, Promod,, Home&You,, Kakadu, Douglas, Super-Pharm, City Sport oraz McDonald’s.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anfa
Anfa
11 lat temu

Kiedy otwarcie mam ochotę na zakupy 😀 bo przynajmniej wszytko w jednym miejscu a nie w kilku \o/

magda
magda
11 lat temu

nie podoba mi się :((((

ka-szka
ka-szka
11 lat temu

A ja mam życzenie, żeby z centrum autobus tam mnie zawoził

observer
observer
11 lat temu
Reply to  ka-szka

Rozmowy na temat autobusu do Europy Centralnej są w bardzo zaawansowanej fazie:)

Tutejszy
Tutejszy
11 lat temu

Wszystko super ale…. ten gIGANT miał się wziąć za budowę wiaduktu na Pszczyńskiej równocześnie z budową EC, a tu na razie cicho, i jak tam będziemy dojeżdżać – połataną i wieśniacką Pszczyńską – wstyd!!!

gość
gość
11 lat temu

Zaraz powiedzą ile to miejsc pracy będzie. Szkoda, że zapewne za 1500zł brutto = 370 €. I znów obcy kapitał zbije kokosy, a Polacy będą robić za Chińczyków Europy . . .

observer
observer
11 lat temu
Reply to  gość

Tak, miejsc pracy jest trochę. W zależności od doświadczenia zawodowego i charakteru wykonywanej pracy płace są różne. Nie jest tak, że tylko i wyłącznie (czy większość) za 1500 zł brutto.

Ola
Ola
11 lat temu

Ja tam zagoszczę okazjonalnie bo nie cierpię wielkich centr handlowych. Forum jest dla mnie za duże i wolę Arenę czy pasaże w tesco i uachanie.

hajer
hajer
11 lat temu

nie napalajcie praca na umowę- zlecenie zwykłe śmieciówki ,a nie żadna praca z za może marne grosze ale z zus-em itp ubezpieczeniem.

Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

Szkoda, że większość najemców ma juz swoje sklepy w okolicy i będzie to kolejna, większa kopia Forum, Areny, Platana itp. A są przeciez jeszcze inne marki, zarówno z tzw. segmentu premium jak i dla pzeciętnych zjadaczy chleba.

Gliwiczanka
Gliwiczanka
11 lat temu

Słyszałam, że będzie bezpłatny autobus – jeśli tak to bardzo dobrze, bo nie każdy ma samochód. Bezpłatny transport to dodatkowi klienci, wiem po sobie. Jeśli jestem gratis dowieziona to chętnie pojadę i zrobię tam zakupy.

kasia
kasia
11 lat temu

A ja uwazam ze kolejna niepotrzebna galerie na buduja i po co?mało tego mamy w Gliwicach i Zabrzu.Klient sie rozprzestrzeni i zadna galeria nie zarobi,beda sklepy i pustki w nich bo jak tu zarobic jak ludzi nie ma,na poczatku bedzie jak zwykle kazdy przyjedzie zobaczyc a potem pusto,bezsens..

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI