Zarządzanie projektami IT – na czym polega?

Projekty IT są coraz bardziej skomplikowane i złożone. To wszystko sprawia, że potrzebna jest osoba, która będzie umiała skutecznie zarządzać projektem i będzie czuwała nad jego budżetem. Taką osobą jest Project Manager.

Z pewnością wyzwania stojące przed współczesnymi Project Managerami nie są małe. Coraz bardziej złożone projekty wymagają coraz szerszych kompetencji oraz często niestandardowego podejścia. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega zarządzanie projektami IT.

Czym jest zarządzanie projektami IT?

Zarządzanie projektem IT to w istocie dość szerokie pojęcie, które zawiera w sobie wiele składowych. Obejmuje ono zarządzanie planem działań, organizację prac poszczególnych specjalistów, ale i wykonywanie oraz nadzorowanie szeregu działań, które pomogą osiągnąć cel technologiczny i jakościowy. Project Manager musi radzić sobie z różnymi wyzwaniami – od czysto ludzkich relacji (integracja zespołu), aż po aktualizację narzędzi technologicznych.

Cykl życia w zarządzaniu projektami IT

Zarządzanie projektem można podzielić na kilka faz. Mówi się wtedy o cyklu życia w zarządzaniu projektami. Metod jest kilka. Najpopularniejsza z nich to tzw. metodologia Waterfall oparta na predykcyjnym procesie liniowym. Cały projekt jest dokładnie określany przed jego rozpoczęciem, a potem każda faza musi zostać zakończona przed przejściem do następnej. Natomiast w metodzie iteracyjnej powtarzane są fazy. Iteracja kończy fazy planowania, analizy i projektowania.

Jakie są zadania Project Managera?

Project Manager w IT ma obecnie bardzo szeroki zakres zadań, ale i dużą odpowiedzialność. Powinien być w stanie nadzorować budowę i integrację oprogramowania, tworzenie stron internetowych i usług online, budowę baz danych i infrastruktury sieci. Do tego musi przewidywać potencjalne zagrożenia związane z bezpieczeństwem prac i danych. Zadaniem Project Managera jest również wyznaczanie celów, motywowanie, identyfikowanie zasobów dla różnych zadań itd.  

Jak skutecznie zarządzać projektem IT?

Kluczem do odniesienia sukcesu w realizacji projektu jest skuteczne nim zarządzanie. Jak to zrobić? Należy zacząć tak naprawdę od wyboru metodyki zarządzania. Ta metodyka musi być jednak dostosowana do umiejętności zespołu. Ważny jest już etap planowania, a w czasie realizacji dobra komunikacja ze wszystkim członkami zespołu. Kluczowe znaczenie ma także monitorowanie postępów w realizacji projektu.

Sprawne zarządzanie projektem IT jest konieczne dla odniesienia sukcesu, ale i dla efektywnego wykorzystywania czasu oraz środków i potencjału zespołu. To rola Project Managera, dlatego musi to być kompetentna osoba.

materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI