r e k l a m a


Żydowskie ślady w Gliwicach

Żydowskie ślady w Gliwicach to tytuł wystawy fotografii, którą będzie można oglądać w galerii „Sklepik z marzeniami” (ul. Górnych Wałów 13).

Wernisaż rozpocznie się 8 marca o godzinie 17.00.

Na spotkanie zapraszają Stowarzyszenie na rzecz Dziedzictwa Żydowskiego w Gliwicach „Pamięć – Zikaron” oraz Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego „Nasz Dom” w Gliwicach.

Zaprezentowane zostaną zdjęcia ukazujące miejsca związanych z historią gliwickich Żydów – w głównej mierze dwa zachowane cmentarze żydowskie.

– Zgromadzone na nich nagrobki z XIX i XX w. odwołują do przeszłości miasta, tworzonej przez rodziny: Troplowitz, Lubowski, Freund, Lustig, Schlesinger, Silbergleit, Kochmann, Kleczewski i wiele innych. To także odwołanie do historii gliwickiej synagogi, domu przedpogrzebowego autorstwa Maxa Fleischera oraz domu tekstylnego zaprojektowanego przez Ericha Mendelsohna – mówią organizatorzy.

Autorami zdjęć są członkowie i sympatycy stowarzyszenia „Pamięć – Zikaron”: Joanna Oczko, Bożena Kubit, Andrzej Hławiczka, Szymon Janiczek, Zbigniew Jura, Kamil Krzemiński, Krzysztof Krzemiński, Janusz Kubit, Dariusz Walerjański. Część fotografii pochodzi także ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Wystawa będzie czynna do końca kwietnia (we wtorki od 13.00 do 16.00, w środy od 13.00 do 17.00 oraz w piątki od 12.00 do 16.00).

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI