1% ma znaczenie. Pomogą w rozliczeniu PIT

Jedynie nieco ponad 12% gliwiczan składających roczne zeznania podatkowe przekazało w ubiegłym roku swój 1% na organizacje pożytku publicznego.

Sumarycznie 1% podatku tej grupy złożył się na kwotę ponad 1 200 000 zł, a to znacząca suma.

Jak co roku Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych organizuje szeroko zakrojoną kampanię, promującą ideę przekazywania 1% podatku na organizacje pożytku publicznego działające w Gliwicach. – Zależy nam, aby przekonać gliwiczan do oddawania 1% na dobry cel, zachęcamy ich do pozostawienia tego podatku w Gliwicach, a także zapewniamy pomoc w przygotowaniu deklaracji PIT – tłumaczą pracownicy GCOP.

W rozliczaniu PITów pomagają doświadczeni wolontariusze, współpracujący z GCOP: w zamian za przekazanie 1% podatku na jedną z działających lokalnie organizacji, bezpłatnie pomogą w rozliczeniu.

Wystarczy przyjść z otrzymanym od ZUSu lub pracodawcy PITem na jeden z dyżurów, które wolontariusze pełnią w Centrum Organizacji Kulturalnych przy ul. Studziennej, lub umówić się na rozliczanie PITu telefonicznie.
Najbliższe dyżury wolontariuszy odbędą się 17 marca w godz. 10:00-12:00 i 31 marca w godz. 15:00-17:00.
Informacje o kolejnych dyżurach będzie można znaleźć na stronie www.gcop.gliwice.pl lub zapytać o nie dzwoniąc pod nr 32/ 775 20 53.

Kampania promująca przekazywanie podatku na rzecz trzeciego sektora została zaplanowana tak, by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. W wielu miejscach w mieście pojawiły się m.in. plakaty, pocztówki i zakładki do książek, a także plenerowa wystawa z grafikami autorstwa gliwickiej artystki. Kierowcy i spacerowicze mogą się także natknąć na kolorowe autobusy A4 włączone w kampanię 1%. W podjęciu decyzji na jaki cel można przekazać swój 1% podatku pomagają również specjalnie przygotowane foldery, w których znajduje się wykaz i krótki opis organizacji działających z Gliwicach i uprawnionych do pozyskiwania 1% podatku.
Organizatorzy przekonują, że każde rozliczenie ma znaczenie: przykładowo emeryt otrzymujący miesięcznie świadczenie w wysokości około 1.300 w ramach 1% podatku przekazuje ponad 10 zł, a pracownik otrzymujący najniższe wynagrodzenie – ponad 11 zł. Uśredniona kwota przekazywana w Gliwicach w ramach 1 deklaracji to ok. 70 zł (w wielu przypadkach dot. rozliczenia małżeństw).
W tym roku szereg działań informacyjnych skierowanych jest do seniorów. Emeryci to szczególna grupa, która nie musi rozliczać swoich PITów (automatycznie robi to za nich ZUS), ale może to zrobić, przekazując swój 1% podatku na lokalne potrzeby. Żeby zachęcić ich do rozliczania i decydowania o 1% podatku, GCOP organizuje dla nich spotkania informacyjne, był także karnawałowy bal z muzyką na żywo (czyli PITańcówka), podczas którego wolontariuszki rozliczały PITy. Każde 10 zł ma znaczenie, a gliwickie organizacje liczą na wsparcie mieszkańców – zwłaszcza, że ich to nic nie kosztuje.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI