r e k l a m a


100 balonów, koncerty, wspólne śpiewanie hymnu, ale nie tylko! Wszystko to 11 listopada

spot_img
r e k l a m a

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości obchody 11 Listopada będą w naszym mieście wyjątkowo huczne. Poza oficjalną uroczystością na pl. Piłsudskiego i wieczornym koncertem Andrzeja Jagodzińskiego zaplanowano też wielką miejską akcję pod nazwą „Biało-Czerwone Gliwice”.

W radosnym święcie wolności wezmą udział gliwiczanie w każdym wieku. Obchody rozpoczną się w piątek 9 listopada od koncertu pieśni patriotycznych dla weteranów. Występ zaplanowano na godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a). O godz. 17.00 w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85) dr Ewa Biłas-Pleszak i prof. Ryszard Koziołek wygłoszą wykłady na temat „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Później fragmenty poematu wyrecytują Alina Czyżewska i Mariusz Galiljeczyk, aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach, oraz Jacek Romanowski ze Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Na koniec pełnego literackich wrażeń wieczoru zaplanowano projekcję niemego filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku. Muzykę na żywo wykona zespół Czerwie. Równolegle do wydarzeń w „Mrowisku” rozpocznie się otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych „Moja Biało-Czerwona” w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3).

W sobotę 10 listopada na terenie miasta będzie można przez cały dzień szukać książek. Gliwicka biblioteka rozda „100 książek na 100-lecie Niepodległości”. Wiele filii zorganizuje warsztaty, konkursy i wystawy, a w Filii nr 1 MBP w Gliwicach odbędą się otwarte, biało-czerwone warsztaty artystyczne – będzie można spróbować swoich sił w ceramice, tworzeniu witraży czy nadruków na torbach. Miłośnicy nowych technologii wezmą natomiast udział w mobilnej grze miejskiej „Piłsudski GO”. Także w Centrum Handlowym Forum (ul. Lipowa 1) nie zabraknie patriotycznych atrakcji – będzie wspólne malowanie, występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Katowice oraz spotkanie z Michałem Ogórkiem, uznanym dziennikarzem i felietonistą, wyróżnionym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) o godz. 16.00 wystartuje wystawowy wehikuł czasu. Na ekspozycji „Jak dawniej” będzie można zobaczyć modę i przedmioty codziennego użytku z ostatnich 100 lat, a w fotograficznym atelier zrobić sobie stylizowane zdjęcie. Wszystko przy filiżance herbaty – naturalnie białej i czerwonej!

Kulminacja gliwickich obchodów Narodowego Święta Niepodległości przypadnie oczywiście na niedzielę 11 listopada. Na Rynku o godz. 11.11 mieszkańcy wspólnie poślą do nieba 100 biało-czerwonych balonów. Będzie pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, występ taneczny mażoretek z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, a uczniowie IV LO w Gliwicach zaśpiewają kilka patriotycznych pieśni. Punktualnie w południe gliwiczanie wspólnie z Orkiestrą Dętą KWK Sośnica wykonają hymn narodowy, włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Maluchy wezmą udział w happeningu „Przybij piątkę Niepodległej”, a o godz. 16.00 zostanie odsłonięta tablica ze zdjęciami 100 gliwiczan urodzonych w listopadzie. O godz. 17.00 zaplanowano także bardzo gliwicki mapping.

W katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5) o godz. 12.30 rozpocznie się liturgia w intencji ojczyzny. Po mszy świętej, około godz. 14.30, na pl. Piłsudskiego zaplanowano uroczystość z wojskowym ceremoniałem i salwą honorową. Wezmą w niej udział także przedstawiciele samorządu. O godz. 15.15 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem żołnierzy francuskich, którzy zginęli w latach 1920–1922 podczas służby na spornych terenach Górnego Śląsku, a o godz. 16.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się koncert pieśni legionowych.

Zwieńczeniem miejskich obchodów 100-lecia niepodległości będzie wieczór w teatrze przy ul. Nowy Świat 55–57. O godz. 18.00 rozpocznie się projekcja animowanej „Historii Polski” Tomasza Bagińskiego. Później zostaną odczytane najbardziej płomienne fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego. Z koncertem „W hołdzie wolności” wystąpi Andrzej Jagodziński. W repertuarze fantastycznego pianisty znajdą się zarówno klasyczne utwory z jazzowym sznytem (Preludium Fryderyka Chopina), jak i popularne utwory Jacka Kaczmarskiego („Mury”) oraz Grzegorza Ciechowskiego („Nie pytaj o Polskę”). Bilety na koncert będzie można nabyć w cenie 1 zł od 30 października w kasach TM-u w Gliwicach przy ul. Nowy Świat i kina Amok przy ul. Dolnych Wałów 3.

„Biało-Czerwone Gliwice” to ukoronowanie trwających w mieście wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Bardzo dużo dzieje się w szkołach – organizowane są akademie, konkursy i wycieczki z okazji 100-lecia wolności. Także w Muzeum w Gliwicach tematyka rocznicowa jest od kilku miesięcy poruszana na wykładach z cyklu „Laur dla Niepodległej”.

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
szczera prawda
szczera prawda
5 lat temu

Coś słabe te gliwickie obchody tak ważnego święta.

AntyPIS
AntyPIS
5 lat temu
Reply to  szczera prawda

Takk pisiory wymyśliły lepsze obchody… za kilkadziesiąt milionów złotych które wydali na zatrudnienie agencji od obchodów która wymyśliła…. wspólne śpiewnie hymnu…. no brawo. tak sie traci pieniądze Polaków

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI