11 listopada w Gliwicach. Jak będziemy świętować?

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Spotkajmy się na placu Piłsudskiego, by w Gliwicach wspólnie upamiętnić 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień – tak zaczął swoje przemówienie do Sejmu Ustawodawczego Józef Piłsudski, naczelnik państwa, kiedy pierwszy parlament II Rzeczypospolitej rozpoczynał swoje obrady.
Warto pamiętać, że Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Tamtego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Niemcy w okolicach Compiègne podpisały zawieszenie broni. Dobiegła końca I wojna światowa, a Polska wróciła na mapę świata. Rozpoczęła się historia II Rzeczypospolitej.

Dla Polaków 11 Listopada jest świętem państwowym. Wolność, niepodległość, zjednoczenie we własnym państwie – na pamiątkę wydarzeń sprzed 103 lat w całym kraju organizowane są uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. O godz. 12.00 w całej Polsce śpiewany jest „Mazurek Dąbrowskiego”, hymn państwowy.

W Gliwicach obchody rozpoczną się one o godz. 12.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po liturgii uczestnicy obchodów przejdą na plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie około godz. 14.30 zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska.

Około godz. 15.15 w parku Starokozielskim zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Warto przypomnieć, że mauzoleum żołnierzy francuskich jest związane z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Gliwice były wówczas siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Oddziały francuskie były najliczniejsze w gronie wojsk sojuszniczych.

Ukoronowaniem Narodowego Święta Niepodległości będzie wieczór w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). O godz. 18.00 wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod batutą Anny Szostak. W repertuarze 24-osobowego zespołu „Camerata Silesia” znajdą się pieśni niepodległościowe. Dodatkową atrakcją wieczoru będą utwory polskich kompozytorów, które na fortepianie wykona Michał Goławski. Muzykom na scenie będzie towarzyszył Adam Myrczek, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Do dźwięków fortepianu i wspaniałych głosów śpiewaków z Katowic dojdą fragmenty poezji niepodległościowej.

UM Gliwice / fot. D. Nita-Garbiec / UM

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI