105 lat temu – po 123 latach zaborów – Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Na pamiątkę historycznych wydarzeń, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju – jak co roku, 11 listopada – w Gliwicach uczcimy Narodowe Święto Niepodległości.
Odzyskanie przez Polskę suwerenności nierozerwalnie wiąże się z zakończeniem I wojny światowej. Dokładnie 11 listopada 1918 roku we francuskim Compiègne zawarty został bowiem rozejm, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec. Tego samego dnia marszałek Józef Piłsudski stanął na czele polskiej armii. I choć oficjalny przebieg granic państwowych nie został jeszcze wówczas ustalony, to dzień ten uznajemy za odrodzenie naszego kraju.
W sobotę, 11 listopada, mieszkańcy Gliwic, przedstawiciele władz samorządowych oraz armii tradycyjnie wezmą udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Rozpocznie je msza święta w intencji Ojczyzny, która o godz. 12.30 zostanie odprawiona w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Po nabożeństwie goście przemaszerują wspólnie na plac marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam o godz. 14.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska. Następnie w Parku Starokozielskim złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem francuskich żołnierzy poległych w latach 1920-1922. Miejsce to związane jest bowiem z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Wówczas Gliwice pełniły funkcję Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku, a najliczniejszymi z oddziałów wojsk sojuszniczych były właśnie oddziały francuskie.
Świętowanie zwieńczy wieczorny koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, który rozpocznie się o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim przy ul. Nowy Świat 55-57. Muzycy zaprezentują program nawiązujący do polskich tańców i polskiej muzyki ludowej. Zabrzmią utwory z różnych epok – od baroku po dzieła kompozytorów polskich XX wieku.
Występ artystów poprzedzi uroczyste wręczenie Odznak Honorowego Sybiraka za zasługi na rzecz Związku Sybiraków, przyznawane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków, a także pamiątkowych medali „95. rocznica powstania Związku Sybiraków”, wręczanych przez Zarząd Związku Sybiraków Oddział Gliwice.
Zachęcamy do wspólnego świętowania oraz przystrojenia swoich domów flagami Polski.
info: UM Gliwice
patodeweloperka w Polsce różni się tylko podatkiem vat a gdy inwestycjami stają się miekszkania/domy/metry tzn. że jesteśmy zgubieni.
Mam tylko kilkanaście mieszkań, czasami same piony i piętra ;-D
7-15m2 dla egzystencjalnych, Lubisz Tak To!
Smutek i nuda, to ma być świętowanie?
flaga ze zdjęcia to bandera.
Zgodnie z obowiązującą ustawą, mogą używać jej tylko oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, oraz polskie statki morskie.
Jest też takie coś jak szacunek do flagi oraz kolejność jej wywieszania, ściągania, składania, niszczenia/utylizacji oraz eksponowania, niestety u Nas nie wieju jak się z flagą Polski obchodzić.