11 Listopada w Gliwicach. Jak będziemy świętować?

105 lat temu – po 123 latach zaborów – Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Na pamiątkę historycznych wydarzeń, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju – jak co roku, 11 listopada – w Gliwicach uczcimy Narodowe Święto Niepodległości.

Odzyskanie przez Polskę suwerenności nierozerwalnie wiąże się z zakończeniem I wojny światowej. Dokładnie 11 listopada 1918 roku we francuskim Compiègne zawarty został bowiem rozejm, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec. Tego samego dnia marszałek Józef Piłsudski stanął na czele polskiej armii. I choć oficjalny przebieg granic państwowych nie został jeszcze wówczas ustalony, to dzień ten uznajemy za odrodzenie naszego kraju.

W sobotę, 11 listopada, mieszkańcy Gliwic, przedstawiciele władz samorządowych oraz armii tradycyjnie wezmą udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Rozpocznie je msza święta w intencji Ojczyzny, która o godz. 12.30 zostanie odprawiona w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Po nabożeństwie goście przemaszerują wspólnie na plac marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam o godz. 14.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska. Następnie w Parku Starokozielskim złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem francuskich żołnierzy poległych w latach 1920-1922. Miejsce to związane jest bowiem z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Wówczas Gliwice pełniły funkcję Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku, a najliczniejszymi z oddziałów wojsk sojuszniczych były właśnie oddziały francuskie.

Świętowanie zwieńczy wieczorny koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, który rozpocznie się o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim przy ul. Nowy Świat 55-57. Muzycy zaprezentują program nawiązujący do polskich tańców i polskiej muzyki ludowej. Zabrzmią utwory z różnych epok – od baroku po dzieła kompozytorów polskich XX wieku.

Występ artystów poprzedzi uroczyste wręczenie Odznak Honorowego Sybiraka za zasługi na rzecz Związku Sybiraków, przyznawane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków, a także pamiątkowych medali „95. rocznica powstania Związku Sybiraków”, wręczanych przez Zarząd Związku Sybiraków Oddział Gliwice.

Zachęcamy do wspólnego świętowania oraz przystrojenia swoich domów flagami Polski.
plakat
info: UM Gliwice

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
21 dni temu

patodeweloperka w Polsce różni się tylko podatkiem vat a gdy inwestycjami stają się miekszkania/domy/metry tzn. że jesteśmy zgubieni.

Mam tylko kilkanaście mieszkań, czasami same piony i piętra ;-D

7-15m2 dla egzystencjalnych, Lubisz Tak To!

Jan
Jan
20 dni temu

Smutek i nuda, to ma być świętowanie?

Covid
Covid
20 dni temu

flaga ze zdjęcia to bandera.
Zgodnie z obowiązującą ustawą, mogą używać jej tylko oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, oraz polskie statki morskie.

Jest też takie coś jak szacunek do flagi oraz kolejność jej wywieszania, ściągania, składania, niszczenia/utylizacji oraz eksponowania, niestety u Nas nie wieju jak się z flagą Polski obchodzić.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI