r e k l a m a

spot_imgspot_img

300 zł na wyprawkę szkolną. Gdzie złożyć wniosek?

Rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym otrzymają 300 zł na wyprawkę szkolną 2020/2021. Wniosek w ramach programu „Dobry start” można złożyć za pośrednictwem strony swojego banku lub od 1 sierpnia w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej.

Początek roku szkolnego to trudny czas nie tylko dla dzieci, którym kończy się wakacyjna laba, ale też dla rodziców, którym sen z powiek spędza wizja szkolnych wydatków. Z pewnością więc sporym odciążeniem będzie program „Dobry Start”, w ramach którego każdemu uczniowi przysługuje 300 zł tzw. „piórnikowego”. Wsparcie na wyprawkę szkolną istnieje od 2018 r. W tym czasie w Gliwicach przyznano 34 471 tego typu świadczeń o wartości ponad 10,3 mln zł.

Świadczenie przeznaczone jest dla uczniów do 20 roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych – do 24 roku życia, bez względu na dochód rodzin. Jest zwolnione od podatku i nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Świadczenie nie przysługuje dzieciom, które uczęszczają do przedszkola, rozpoczynają przygotowanie przedszkolne, czyli klasę „zero”, ani uczniom przebywającym w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

Krok po kroku

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy E-PUAP czy bankowości elektronicznej (od 1 lipca) lub bezpośrednio w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Górnych Wałów 9 w Gliwicach (od 1 sierpnia, wniosek dostępny jest na stronie internetowej www.opsgliwice.pl). Czas na składanie wniosków, niezależnie od formy, upłynie 30 listopada. Może je złożyć mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
– Aby uniknąć kolejek warto złożyć wniosek w formie elektronicznej – zachęca Brygida Jankowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.
W przypadku dokumentów złożonych w lipcu lub sierpniu, rodziny powinny otrzymać wyprawkę nie później niż 30 września. W przypadku złożonych w kolejnych miesiącach, gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od daty złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Jeżeli wnioskodawca wskaże we wniosku adres e-mail, informacja o pozytywnym rozpatrzeniu będzie przekazywana za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wypłata świadczenia odbywać się będzie przelewem na konto bankowe.

Osoby, które zdecydują się na osobiste złożenie wniosku w siedzibie OPS-u, będą mogły to zrobić w poniedziałki w godz. od 14.00 do 16.00, czwartki w godz. od 9.00 do 11.00 oraz w piątki w godz. od 9.00 do 11.00.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI