spot_imgspot_img


Ciekawe wydarzenia w gliwickim Muzeum

Muzeum w Gliwicach przygotowało wiele atrakcji na najbliższy czas.

Pamięć o Kresach wśród mieszkańców Gliwic
Projekt badawczy Muzeum w Gliwicach i Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Muzeum w Gliwicach od lat zajmuje się dokumentacją i popularyzowaniem wiedzy o „kresowych kontekstach” Gliwic i regionu. Od 2010 roku podejmujemy intensywne działania na rzecz tego tematu, m.in. poprzez konferencje, odczyty, oraz cykle wykładów Kresy – przywracanie pamięci (2010 -2011) czy Spotkania z Kresami które od 2016 po dziś dzień gromadzą szerokie audytorium. Podczas ostatniej konferencji „Pamięć kresów – kresy w pamięci” udało się nam nawiązać współpracę z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, działającym przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, której efektem jest projekt Pamięć o Kresach wśród mieszkańców Gliwic.

Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Projekcja filmów Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć oraz Ziemia przemówiła
1 i 2 marca 2018, Willa Caro, godz. 17.00
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych − święto państwowe poświęcone tym żołnierzom, którzy w latach 1944-1963 tworzyli antykomunistyczne i niepodległościowe podziemie. Z tej okazji Muzeum w Gliwicach zaprasza we czwartek, 1 marca do Willi Caro na projekcję filmu Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć w reżyserii Jacka Frankowskiego, poświęconego postaci Danuty Siedzikówny. Inka – przez swą niezłomną postawę – stała się symbolem oporu i niezgody na komunistyczny terror. Dzień później – w piątek, 2 marca odbędzie się projekcja filmu Ziemia przemówiła, przybliżającego tragiczne losy działającego na Podbeskidziu, w okolicach Babiej Góry oddziału Henryka Flame, ps. „Bartek”. Film opowiada o jednej z największych zbrodni komunistycznych na Żołnierzach Wyklętych – akcji UB pod kryptonimem „Lawina”. Na Opolszczyźnie zamordowano wówczas ok. 200 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Projekcję poprzedzi spotkanie z Maciejem Nowakiem, autorem książki Operacja „Lawina”. Przemilczana zbrodnia UB, na kanwie której powstał scenariusz filmu. Podczas spotkania będzie można zakupić publikację.

Czwartek, 1 marca 2018, Willa Caro, godz. 17.00
Projekcja filmu Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć, reż. Jacek Frankowski,
prod. Lasy Państwowe

Piątek, 2 marca 2018, Willa Caro, godz. 17.00
Projekcja filmu Ziemia przemówiła, reż. Marcin Pawełczak, prod. TVP Opole
Spotkanie z Maciejem Nowakiem, autorem książki Operacja „Lawina”. Przemilczana zbrodnia UB
Na projekcję wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Życie pod presją. Spotkanie wokół 50. Rocznicy Marca ’68
Wykład i panel dyskusyjny
2 marca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00

Na kryzys społeczno-polityczny określany mianem Marca 1968 złożyło się kilka występujących jednocześnie, chociaż często odmiennych zjawisk i procesów. Najważniejszym był spontaniczny społeczny bunt przeciwko metodom sprawowania władzy i konsekwentnemu ograniczaniu przez Władysława Gomułkę i jego ekipę demokratyzacji życia społecznego i politycznego w kraju. Równolegle prowadzona była, związana z rywalizacją o władzę, czystka w PZPR i wielu innych instytucjach państwowych i środowiskach. Do jej przeprowadzenia posłużyła m.in. zakrojona na szeroką skalę nagonka antysemicka, ujęta w ramy tzw. kampanii antysyjonistycznej. Poprzedziły ją czystki, które rozpoczęły się jeszcze w czerwcu 1967 roku w związku z wybuchem wojny izraelsko-arabskiej. Klęska państw arabskich wspieranych przez ZSRS wywołała w krajach bloku wschodniego gwałtowną kampanię antyizraelską. Oskarżenia o działanie na szkodę państwa polskiego, kierowane wówczas do partyjnych działaczy pochodzenia żydowskiego, z czasem rozciągnięte zostały także na inne środowiska i osoby, często „zwykłych obywateli”, spolonizowanych i zasymilowanych. Pochodzenie stawało się, zgodnie z obowiązującymi tendencjami, przyczyną zwolnień z pracy, relegowania z uczelni i innych szykan.

Wykład: prof. dr hab. Jerzy Eisler
Goście: Joanna Helander, Henryk Albert, Jurek Hirschberg, Dawid Krzesiwo, Michał Sobelman, Jacek Schatz
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Życie pod presją. Spotkanie wokół 50. Rocznicy Marca ‘68
Otwarcie instalacji wideo: Wyjechałam, wyjechałem z Polski bo…

2 marca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 19.00

Pierwsza wersja wideoinstalacji Wyjechałam, wyjechałem z Polski bo… powstała na 40-lecie „wypadków marcowych” i związanej z nimi masowej emigracji Żydów z Polski. Instalacja pokazywana w Gliwicach w 2018 roku powstała w 50 lat po „emigracji marcowej” i jest kontynuacją tego projektu.
Instalacja dostępna dla publiczności od 3 do 18 marca
Autorka: Krystyna Piotrowska
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

W świecie Gotów – warsztaty z grupą rekonstrukcyjną z gockiego skansenu w Masłomęczu
Warsztaty towarzyszące wystawie Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy
3 marca 2018, Willa Caro, Godz. 11.00 i 13.00

Zapraszamy na niezwykłe warsztaty towarzyszące wystawie Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy . Wyjątkowych wrażeń dostarczą nam goście ze Stowarzyszenia Wioska Gotów w Masłomęczu. Wysłuchamy legendy o pochodzeniu Gotów, zobaczymy z bliska gockie stroje, biżuterię i uzbrojenie. Odwiedzimy warsztat gockiego mincerza, podglądując proces wyrabiania monet. Uczestnicy będą mogli spróbować swych sił w garncarstwie oraz będą mieli niezwykłą okazję wykonania kopii elementów gockiej biżuterii, które zabiorą ze sobą do domu!

Prowadzenie: Anna Mucha i Łukasz Mazurek (archeolodzy, muzealnicy, przewodnicy w skansenie „Wioska Gotów w Masłomęczu”)

Zajęcia dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i osób dorosłych. Koszt udziału w warsztatach- 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Spotkania z Kresami
Palmy, Pascha, Pesach. Wielkanoc na Kresach
3 -4 marca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz.15.00

Bogactwo tradycji wielkanocnej na Kresach – zarówno w warstwie form jak i symboli- wynika z wieloreligijnej i wielokulturowej tradycji świąt wiosennych na tych terenach. W trakcie spotkania poznamy m.in. Święto Pesach i zwyczaje wieczoru sederowego. Odkryjemy tajniki wicia palm wileńskich oraz sztukę pisania pisanek na Huculszczyźnie. Podamy przepisy na wielkanocnego indyka i baby. Zobaczymy też lwowskie baranki i świąteczne targi oraz obrzędy jutrzni paschalnej. Przekonamy się jak wyglądało święcone w kresowych dworach i pałacach oraz dowiemy czym było kaczanie jajek na Wileńszczyźnie i bicie jaj na Polesiu. Multimedialna opowieść o świętach katolickich, greckokatolickich, prawosławnych i żydowskich obchodzonych w kresowych wsiach, miasteczkach i miastach (m. in. Wilnie, Wiłkomierzu, Kowlu, Drohobyczu i Lwowie) ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX-go i początku XX-go wieku. Prezentacji towarzyszyć będą pełne tęsknoty i humoru wielkanocne piosenki tworzone na emigracji przez lwowiaków wypędzonych z rodzinnego miasta.
Wykład: Tomasz Kuba Kozłowski
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Życie pod presją. Spotkanie wokół 50. Rocznicy Marca ‘68
Skibet/Hatkivah(1960/2010 r.)

4 marca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00

W listopadzie 1969 roku, wśród pięciuset emigrantów marcowych, którzy zamieszkali tymczasowo na statku zakotwiczonym w porcie Kopenhagi, znalazł się polski „celebryta”, autor popularnych programów telewizyjnych lat 60., filmowiec dokumentalista – Marian Marzyński. Nakręcony przez niego na tym statku film SKIBET/HATIKVAH, jest jedynym istniejącym przekazem wizualnym niepowtarzalnej atmosfery emigracji marcowej w czasie jej trwania.

Druga część filmu opowiada o młodych emigrantach, których do Danii zabrali rodzice, uczą się żydowskich piosenek oczekując nowego życia. Swój zespół nazwali po hebrajsku: HATIKVAH, po polsku: NADZIEJA.
Projekcja filmu i spotkanie z autorem
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI