Odwiedź Muzeum w Gliwicach. Sporo wydarzeń

Muzeum w Gliwicach przygotowało wiele ciekawych wydarzeń.

Z cyklu: Szlakiem żydowskich Światów na Górnym Śląsku
Beuthen OS./ Bytom
8 marca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Historia miast Górnego Śląska jest historią przenikania się kultur i religii. Tutaj mieszkali Niemcy, Ślązacy, Czesi, Żydzi, Polacy. Ich koegzystencja była wartością dla regionu. Różniące się od siebie społeczności wspólnie budowały miasta często w oparciu o własne tradycje i preferencje kulturowe. To historyczne pogranicze było przyjaznym miejscem dla Żydów. Oni, stanowiąc mniejszość etniczną i religijną górnośląskich ośrodków, budowali własne świątynie, szkoły, budynki użyteczności publicznej, zakładali cmentarze, współtworzyli miejską tkankę jako handlarze, rzemieślnicy, przemysłowcy czy elita intelektualna.
Posłuchajmy o historii gmin żydowskich w dużych miastach naszego regionu. Wybierzmy się w podróż do najstarszej górnośląskiej gminy żydowskiej w Białej, odwiedźmy znamienitych przemysłowców w Prudniku, zatrzymajmy się nad Odrą w sercu Górnego Śląska – Opolu i udajmy się do dużych miast, które szczególny rozkwit za sprawą przemysłu przeżywały od II poł XIX wieku: Bytomia, Gliwic, Katowic i Zabrza.
Wykład: Dariusz Walerjański
Wstęp wolny, liczna miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Muzeum przed Wielką Nocą

Mój koszyczek wielkanocny
10 marca 2018, Willa Caro, godz. 10.30 i 13.30
Co robią w koszyczku wielkanocnym baranek, zajączek i kurczak? Dlaczego zdobimy jajka?
Jaką moc ma smaganie witkami i dlaczego w poniedziałek jesteśmy mokrzy? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów wielkanocnych 10 marca. Zapewniamy garść wiedzy o tradycjach świątecznych a dodatkowo pokażemy jak własnoręcznie wykonać koszyczek na święconkę. W ruch pójdzie wiklina i włóczka a więc i mali, i duzi będą mogli spróbować swych sił w pracy wikliniarza. Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 5-12 lat.

Warsztaty tworzenia wiklinowych koszyków na święconkę
Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami.
Czas trwania – ok. 2,5 h. Koszt udziału w warsztatach – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Artefakty z Niepodległą w tle
Wykład: Poszukiwanie narodowych form w architekturze polskiej – architektura jako element walki o narodową tożsamość
10 marca 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Przez 123 lata zaborów polskość przetrwała w dużej mierze dzięki twórcom, których dzieła nie pozwoliły zapomnieć o ojczyźnie, które krzepiły serca, ale też które wyrażały ból i traumę związaną z utraconą suwerennością. W pracy artystów destylowała się esencja polskości, wydobywając rodzime, unikatowe wartości polskiej kultury. Jej najważniejsze dokonania pozwalały wyraźniej dostrzec to, czego wyrzec się nie podobna bez względu na cenę. Z okazji jubileuszu odzyskania przez nasze państwo niepodległości Muzeum w Gliwicach podąży tropami Polski odrodzonej nie tylko w historii, ale i w sztuce. Z okazji jubileuszu odzyskania przez nasze państwo niepodległości Muzeum w Gliwicach podąży tropami Polski odrodzonej nie tylko w historii, ale i w sztuce. Począwszy od marca w ramach Artefaktów zapraszamy na wykłady historii sztuki z Niepodległą w tle. Wykłady prowadzić będą profesor Krzysztof Stefański z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, którego przedmiotem badań jest architektura polska XIX i XX wieku – głównie zagadnienia architektury sakralnej i poszukiwania form narodowych, sztuka Łodzi i problematyka rewitalizacji – oraz profesor Waldemar Okoń z Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się w historii sztuki XIX i XX wieku, autor takich między innymi publikacji, jak Alegorie narodowe, Kresy w malarstwie polskim, czy monografie poświęcone Janowi Matejce i Stanisławowi Wyspiańskiemu. Na pierwszy wykład – Poszukiwanie narodowych form w architekturze polskiej – architektura jako element walki o narodową tożsamość, prowadzony przez profesora Krzysztofa Stefańskiego, zapraszamy w sobotę, 10 marca do Willi Caro.
Wykład: Prof. dr hab. Krzysztof Stefański, Katedra Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy
11 marca 2018, Willa Caro, godz. 12.00
Ponad siedem wieków historii Gotów odcisnęło wyraźne piętno na dziejach naszego kontynentu. Ich przemarsz przez Europę był jednym z impulsów przyczyniających się do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego i stworzenia na jego gruzach nowego ładu – państw wczesnośredniowiecznych. Wystawa Goci, Barbarzyńscy zdobywcy Europy – w oparciu o wyniki badań wykopaliskowych, najnowsze publikacje naukowe, rekonstrukcje i prezentacje, ale przede wszystkim o zabytki pozyskane na stanowiskach archeologicznych – przybliży ten jeden z najbardziej znaczących ludów schyłku starożytności. 11 marca nadarza się wyjątkowa, ostatnia już okazja aby zgłębić wiedzę o Gotach w towarzystwie kuratorki wystawy- archeolog Moniki Michnik z Działu Archeologii Muzeum w Gliwicach. Wystawę oglądać można jeszcze tylko do końca marca br.
Prowadzenie: Monika Michnik- kurator wystawy, archeolog Muzeum w Gliwicach
Wstęp wolny, liczba miejsca ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI