spot_img

50 milionów złotych na remonty placówek oświatowych

Wakacje powoli dobiegają końca. Co w czasie minionych tygodni działo się w gliwickich placówkach oświatowych?

Lato to bowiem idealny czas na remonty. Tegoroczne inwestycje w szkołach i przedszkolach wyniosą prawie 50 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z miejskiego budżetu.

W tym roku szereg mniejszych i większych zadań o wartości ponad 16,5 mln zł, finansowanych z budżetu miasta, objął 71 przedszkoli, podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na liście tegorocznych remontów znalazły się różne zadania – od wymiany okien i drzwi, naprawy dachów i instalacji, przez remonty klas lekcyjnych czy sanitariatów, po rozbudowę istniejących obiektów oświatowych. Większość inwestycji powinna zakończyć się do 1 września.
Jednym z największych tegorocznych przedsięwzięć jest budowa nowoczesnej siedziby Zakładu Aktywności Zawodowej przy Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka (ul. Dolnej Wsi 74). Prace przy wznoszeniu obiektu rozpoczęły się w marcu i powoli dobiegają końca. – Budynek jest już praktycznie gotowy, trwają prace wykończeniowe. Następnie ZAZ zostanie wyposażony w specjalistyczne urządzenia. Oprócz części produkcyjnej, znajdą się w nim pomieszczenia administracyjno-socjalne i przeznaczone na rehabilitację zdrowotną pracowników – mówi Tomasz Ocieczek, dyrektor ZSSp. Prace powinny się zakończyć we wrześniu. Uruchomienie ZAZ-u przewidziano na czwarty kwartał tego roku. – Zakład będzie specjalizował się w usługach poligraficznych oraz sprzątających, i będzie spełniał warunki zakładu pracy chronionej dla osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym na wózkach inwalidzkich, a także niepełnosprawnych w zakresie wzroku i słuchu oraz niepełnosprawności intelektualnej. Znajdzie w nim zatrudnienie 45 osób, dla których będzie to pierwszy etap aktywności zawodowej. Nabór chętnych już trwa – informuje Tomasz Ocieczek.

Na liście tegorocznych szkolnych remontów dominują roboty renowacyjne i odświeżające.

W kilku placówkach prowadzone będą także prace termomodernizacyjne. W maju ruszyła inwestycja w Szkole Podstawowej nr 2 w Wilczym Gardle (ul. Goździkowa 2). – Prace prowadzone są zgodnie z terminarzem i większość z nich została już wykonana, bądź jest na ukończeniu. Prawie gotowa jest już nowa elewacja budynku, w dużej części został wyczyszczony mur z kamienia okalający jego dolną część. Wykonano też drenaż terenu wokół szkoły. Zakończył się remont piwnic połączony z wymianą okien w piwnicznych pomieszczeniach. W trakcie wymiany jest piec oraz cała instalacja centralnego ogrzewania. Ukończenia wymaga jeszcze wentylacja. W planie jest jeszcze wymiana rynien oraz ułożenie bruku wokół szkoły – wymienia Gabriela Dylong, wicedyrektor SP nr 2. – Inwestycja z pewnością przyczyni się do poprawy wizerunku szkoły, ale przede wszystkim warunków do nauki uczniów i pracy nauczycieli – podsumowuje.
Tej zimy cieplej będzie także podopiecznym i pracownikom Przedszkola Miejskiego nr 18 (ul. Brzozowa 50). Tegoroczne termomodernizacje objęły również siedzibę Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 (ul. Gierymskiego 7). Finał tej inwestycji – w przyszłym roku. Koszt tegorocznych termomodernizacji to prawie 15 mln zł. Na początku roku szkolnego powinien rozstrzygnąć się także przetarg na modernizację i ocieplenie budynku Szkoły Podstawowej nr 3 (ul. Daszyńskiego 424) oraz budynków warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Samochodowych w Łabędach (ul. Strzelców Bytomskich 25). Prace potrwają do połowy sierpnia 2016 r.

Na ten rok zaplanowano również modernizacje kilku przyszkolnych boisk. Jednym z nich jest inwestycja przy Szkole Podstawowej nr 10 (ul. Ligonia 36). Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i są bardzo zaawansowane. – Współpraca z wykonawcą układa się bardzo dobrze. Roboty powinny zakończyć się we wrześniu, więc jeszcze tej jesieni nasi uczniowie będą mogli poćwiczyć na nowych obiektach – relacjonuje Jolanta Winkler, dyrektor SP nr 10. Przy szkole powstają dwa boiska o nawierzchni poliuretanowej – mniejsze, na którym prowadzone będą lekcje WF-u dla uczniów klas I-III i większe dla starszych uczniów. Będą też bieżnie – okólna, prosta i do skoku w dal. Teren boisk zostanie ogrodzony i oświetlony. – Bardzo się cieszymy z tej inwestycji i nie tylko my, bo na finał czeka cała dzielnica! Nasza szkoła znajduje się przy jednej z głównych ulic wylotowych z Gliwic. Nowoczesne boiska – dobrze widoczne od ul. Daszyńskiego – będą atrakcyjną wizytówką tej części miasta – przekonuje Jolanta Winkler. Warto przypomnieć, że przyszkolne obiekty sportowe są ogólnodostępne i poza godzinami lekcyjnymi mogą z nich korzystać wszyscy mieszkańcy.
W tym roku nowoczesne boiska zyskają również szkoły podstawowe nr 11 (ul. Pocztowa 31) i nr 7 (ul. Tarnogórska 59). Przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych (ul. Syriusza 30) powstaje natomiast arena spełniająca standardy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Koszt tych inwestycji to ponad 17 mln zł.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

reklamaspot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI