50 milionów złotych na remonty placówek oświatowych

Wakacje powoli dobiegają końca. Co w czasie minionych tygodni działo się w gliwickich placówkach oświatowych?

Lato to bowiem idealny czas na remonty. Tegoroczne inwestycje w szkołach i przedszkolach wyniosą prawie 50 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z miejskiego budżetu.

W tym roku szereg mniejszych i większych zadań o wartości ponad 16,5 mln zł, finansowanych z budżetu miasta, objął 71 przedszkoli, podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na liście tegorocznych remontów znalazły się różne zadania – od wymiany okien i drzwi, naprawy dachów i instalacji, przez remonty klas lekcyjnych czy sanitariatów, po rozbudowę istniejących obiektów oświatowych. Większość inwestycji powinna zakończyć się do 1 września.
Jednym z największych tegorocznych przedsięwzięć jest budowa nowoczesnej siedziby Zakładu Aktywności Zawodowej przy Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka (ul. Dolnej Wsi 74). Prace przy wznoszeniu obiektu rozpoczęły się w marcu i powoli dobiegają końca. – Budynek jest już praktycznie gotowy, trwają prace wykończeniowe. Następnie ZAZ zostanie wyposażony w specjalistyczne urządzenia. Oprócz części produkcyjnej, znajdą się w nim pomieszczenia administracyjno-socjalne i przeznaczone na rehabilitację zdrowotną pracowników – mówi Tomasz Ocieczek, dyrektor ZSSp. Prace powinny się zakończyć we wrześniu. Uruchomienie ZAZ-u przewidziano na czwarty kwartał tego roku. – Zakład będzie specjalizował się w usługach poligraficznych oraz sprzątających, i będzie spełniał warunki zakładu pracy chronionej dla osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym na wózkach inwalidzkich, a także niepełnosprawnych w zakresie wzroku i słuchu oraz niepełnosprawności intelektualnej. Znajdzie w nim zatrudnienie 45 osób, dla których będzie to pierwszy etap aktywności zawodowej. Nabór chętnych już trwa – informuje Tomasz Ocieczek.

Na liście tegorocznych szkolnych remontów dominują roboty renowacyjne i odświeżające.

W kilku placówkach prowadzone będą także prace termomodernizacyjne. W maju ruszyła inwestycja w Szkole Podstawowej nr 2 w Wilczym Gardle (ul. Goździkowa 2). – Prace prowadzone są zgodnie z terminarzem i większość z nich została już wykonana, bądź jest na ukończeniu. Prawie gotowa jest już nowa elewacja budynku, w dużej części został wyczyszczony mur z kamienia okalający jego dolną część. Wykonano też drenaż terenu wokół szkoły. Zakończył się remont piwnic połączony z wymianą okien w piwnicznych pomieszczeniach. W trakcie wymiany jest piec oraz cała instalacja centralnego ogrzewania. Ukończenia wymaga jeszcze wentylacja. W planie jest jeszcze wymiana rynien oraz ułożenie bruku wokół szkoły – wymienia Gabriela Dylong, wicedyrektor SP nr 2. – Inwestycja z pewnością przyczyni się do poprawy wizerunku szkoły, ale przede wszystkim warunków do nauki uczniów i pracy nauczycieli – podsumowuje.
Tej zimy cieplej będzie także podopiecznym i pracownikom Przedszkola Miejskiego nr 18 (ul. Brzozowa 50). Tegoroczne termomodernizacje objęły również siedzibę Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 (ul. Gierymskiego 7). Finał tej inwestycji – w przyszłym roku. Koszt tegorocznych termomodernizacji to prawie 15 mln zł. Na początku roku szkolnego powinien rozstrzygnąć się także przetarg na modernizację i ocieplenie budynku Szkoły Podstawowej nr 3 (ul. Daszyńskiego 424) oraz budynków warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Samochodowych w Łabędach (ul. Strzelców Bytomskich 25). Prace potrwają do połowy sierpnia 2016 r.

Na ten rok zaplanowano również modernizacje kilku przyszkolnych boisk. Jednym z nich jest inwestycja przy Szkole Podstawowej nr 10 (ul. Ligonia 36). Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i są bardzo zaawansowane. – Współpraca z wykonawcą układa się bardzo dobrze. Roboty powinny zakończyć się we wrześniu, więc jeszcze tej jesieni nasi uczniowie będą mogli poćwiczyć na nowych obiektach – relacjonuje Jolanta Winkler, dyrektor SP nr 10. Przy szkole powstają dwa boiska o nawierzchni poliuretanowej – mniejsze, na którym prowadzone będą lekcje WF-u dla uczniów klas I-III i większe dla starszych uczniów. Będą też bieżnie – okólna, prosta i do skoku w dal. Teren boisk zostanie ogrodzony i oświetlony. – Bardzo się cieszymy z tej inwestycji i nie tylko my, bo na finał czeka cała dzielnica! Nasza szkoła znajduje się przy jednej z głównych ulic wylotowych z Gliwic. Nowoczesne boiska – dobrze widoczne od ul. Daszyńskiego – będą atrakcyjną wizytówką tej części miasta – przekonuje Jolanta Winkler. Warto przypomnieć, że przyszkolne obiekty sportowe są ogólnodostępne i poza godzinami lekcyjnymi mogą z nich korzystać wszyscy mieszkańcy.
W tym roku nowoczesne boiska zyskają również szkoły podstawowe nr 11 (ul. Pocztowa 31) i nr 7 (ul. Tarnogórska 59). Przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych (ul. Syriusza 30) powstaje natomiast arena spełniająca standardy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Koszt tych inwestycji to ponad 17 mln zł.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI