6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego w Gliwicach obchodził swoje święto.
Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego to elitarna jednostka stacjonująca w garnizonie w Gliwicach. Jej żołnierze noszą charakterystyczne bordowe berety z niebieskim emblematem rozpoznawczym na ramieniu. Biorą udział w licznych misjach, zgrupowaniach, szkoleniach i operacjach stabilizacyjnych (m.in. na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie). Stale doskonalą swe umiejętności i są gotowi do działania w różnych częściach Polski i świata. Bronią granic, pomagają ludności cywilnej dotkniętej klęskami żywiołowymi, wykonują zadania bojowe, rozbrajają niewybuchy. W skład jednostki wchodzą dwa patrole rozminowania, które zajmują się niewybuchami z czasów II Wojny Światowej.
W piątek, na terenie jednostki, odbył się m.in. uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia. Decyzją Ministra Obrony Narodowej czterem żołnierzom nadano medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” za pełną poświęcenia służbę na granicy polsko-białoruskiej. Zarząd Powiatu Augustowskiego przyznał „Medal Zasługi dla Powiatu Augustowskiego” dla 6. Batalionu Powietrznodesantowego. Ośmiu żołnierzy i byłych żołnierzy otrzymało odznaki pamiątkowe 6. Batalionu Powietrznodesantowego. Ponadto dowódca Batalionu podpułkownik Szymon Noworyta wręczył żołnierzom wyróżnienia. W uroczystości wzięła udział prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
– W imieniu wszystkich gliwiczan, przekazuję słowa uznania dla Waszej profesjonalnej żołnierskiej służby, wykonywania obowiązków z godnym naśladowania poświęceniem i zaangażowaniem. Składam serdeczne podziękowania za Waszą trudną misję, za krzewienie patriotyzmu oraz za odwagę i gotowość do obrony naszego kraju. Dziękuję Wam za determinację, oddanie i profesjonalizm. Życzę bezpiecznej służby oraz satysfakcji z realizacji codziennych zadań – mówiła podczas uroczystości prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Z okazji święta 6. Batalionu Powietrznodesantowego odbył się także dzień otwarty koszar. Była okazja, by poznać tajniki żołnierskiej służby, zobaczyć skoki spadochronowe, pokaz sprawności i sprzętu służb mundurowych, zwiedzić koszary i zasięgnąć informacji w punkcie Wojskowego Centrum Rekrutacji. Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa w Bytomiu pod dowództwem tamburmajora plutonowego Piotra Dziadkowca.
info: UM Gliwice