r e k l a m a


98% zakażeń w kopalniach przebiega bezobjawowo

– Ok. 98 proc. zakażeń koronawirusem w kopalniach przebiega bezobjawowo, na Śląsku są wolne łóżka szpitalne i respiratory – powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując ostatnie dane dotyczące nowych przypadków. Dodał, że testy w kopalniach będą kontynuowane i trzeba się tam spodziewać dalszych dodatnich wyników.

W poniedziałek zanotowano największą od początku epidemii liczbę 599 potwierdzonych nowych przypadków. 326 z nich wykryto w woj. śląskim. W weekend Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1151 nowych zakażeniach koronawirusem, z których 676 zanotowano na Śląsku. Zdecydowana większość dotyczyła górników i ich rodzin.

„Na wczorajszy wynik zdecydowany wpływ mają wyniki badań przesiewowych w kopalniach. Trzeba jednak przy tym wziąć pod uwagę że w granicach 98 proc. zakażeń wśród górników to zakażenia bezobjawowe. Na Śląsku nie mamy ani wzrostu zajętych łóżek szpitalnych ani respiratorów. Mamy wolnych ponad 60 proc. łóżek i 88 respiratorów” – wskazał rzecznik.

Dodał, że w najbliższych dniach będą kontynuowane badania w kolejnych kopalniach, stąd nadal trzeba spodziewać się dość dużych pozytywnych wyników na Śląsku. „Nikt przed nami nie prowadził tak dużego przesiewu wśród osób bezobjawowych” – zaznaczył.

Dodał, że „wyniki z województwa łódzkiego to już zamykane ogniska w szpitalu w Sieradzu czy fabryce mrożonek w Działoszynie”. W poniedziałek MZ informowało o 77 nowych zakażeniach w Łódzkiem, a w niedzielę o 119.

Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin zapowiedział w poniedziałek, że od wtorku wstrzymane zostaną prace w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. (PAP)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Żenada
Żenada
4 lat temu

Laboratoria grają w pręta, mam znajomego który nie miał robionego testu a dostał wynik i to pozytyny. Ciekawostka

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI