Zatrzymała cię na drodze policja. Jakie masz prawa i obowiązki?

1
radiowoz policja700
radiowoz policja700

Co może kierowca, a czego nie może w czasie policyjnej kontroli drogowej? Oto krótki poradnik przygotowany przez Komendę Miejskiej Policji w Gliwicach.

Zatrzymanie:
– w terenie zabudowanym – kierowca musi się zatrzymać (zawsze!) na polecenie każdego policjanta, także tego nieumundurowanego (taki funkcjonariusz daje znak tzw. lizakiem),
– w terenie niezabudowanym – kierowca zatrzymuje się wyłącznie na znak policjanta umundurowanego, nawet jeśli ten stoi przy nieoznakowanym radiowozie (także nocą i w terenie leśnym); na znak nieumundurowanego przy wozie nieoznakowanym reagować nie musi, ale pod jednym warunkiem: od razu dzwoni pod numer 997, opisuje sytuację, po czym podjeżdża do najbliższej jednostki policji.

Po zatrzymaniu:
– każdy policjant musi podać kierowcy swój stopień, imię, nazwisko oraz przyczynę zatrzymania,
– policjant nieumundurowany ma obowiązek od razu okazać legitymację służbową (tak, by zatrzymany mógł dokładnie sprawdzić jego dane),
– funkcjonariusz umundurowany okazuje legitymację tylko na żądanie osoby kontrolowanej.

W czasie kontroli:
– policjant ma prawo nakazać kierowcy, by ten zgasił silnik i opuścił pojazd,
– funkcjonariusz może zaprosić zatrzymanego do radiowozu, ale tylko w określonych sytuacjach – jeśli trzeba kierowcę doprowadzić do jednostki policji, izby wytrzeźwień, szpitala, poddać badaniu na zawartość alkoholu lub narkotyków, uzyskać wyjaśnienia dotyczące wypadku czy kolizji, pokazać przebieg nagranego na wideorejestratorze wykroczenia (kierowca ma prawo, ale nie obowiązek zobaczyć takie nagranie!).

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
11 lat temu

Czy policjant prowadzący kontrolę trzeźwości ma obowiązek posiadać przy sobie dokumentację dotyczącą alkomatu? Chodzi mi tutaj o dokument potwierdzający kalibrację urządzenia.