r e k l a m a


Imieninowa impreza

Imieniny to zwyczaj obchodzenia dnia świętego (bądź błogosławionego), który jest patronem danej osoby. W Polsce ten dzień jest szczególnie celebrowany – wiele osób częściej składa życzenia imieninowe niż urodzinowe, zwłaszcza w dniu najpopularniejszych imienin takich jak: Zofii, Piotra i Pawła, Andrzeja czy Barbary. Jak zorganizować ten wyjątkowy dzień? Podpowiadamy!

Kiedy obchodzi się imieniny?

Przed organizacją przyjęcia warto zastanowić się, czy dana osoba właśnie w tym dniu obchodzi swoje święto. Często tak się zdarza, że w kalendarzu znajdziemy kilka różnych dat z przypisanym do niej tym samym imieniem. Dlaczego? Ponieważ wybrany dzień w kalendarzu to zazwyczaj data śmierci danego świętego, a może być kilku świętych o tym samym imieniu. Przykładem jest np. Święty Mikołaj, który zmarł 6 grudnia 342 roku. Jak więc zdecydować, kiedy chcemy obchodzić imieniny? Przyjmuje się, że świętujemy je po urodzinach. Jeżeli urodziliśmy się 9 marca, to obchodzimy imieniny w któryś dzień od kwietnia do grudnia. Inną opcją jest wybranie najpopularniejszego dnia. W kalendarzu znajdziemy 5 wzmianek o imieninach Barbary, jednak Basie zazwyczaj świętują 4 grudnia, czyli w Barbórkę. Dzień świętego patrona przywoływany jest również w wielu przysłowiach, które opisują zmiany atmosferyczne np. 10 czerwca: „Ze świętą Małgorzatą zaczyna się lato” albo 21 października: „Od świętej Urszuli chłop się kożuchem otuli”.

Menu na imieniny

Dzień imienin już ustalony, teraz czas na świętowanie! Wiele osób hucznie obchodzi dzień imienin np. znane i obchodzone nie tylko przez Andrzejów – andrzejki. Jeżeli chcemy zorganizować większe przyjęcie, na wiele osób, warto zastanowić się nad wynajęciem sali. Dwór Korona Karkonoszy oferuje organizację imprez okolicznościowych przez cały rok i to w bardzo przystępnych cenach. Taka impreza ma dużo plusów, m.in. nie musimy się martwić organizacją, przyrządzaniem dań, dekoracją czy sprzątaniem sali. Możemy się cieszyć wyjątkowym dniem bez niepotrzebnego stresu. Innym rozwiązaniem jest impreza w domu. Najważniejsze jest więc zaproszenie gości, zaprojektowanie menu i zorganizowanie dekoracji. Menu na przyjęcie imieninowe może wyglądać podobnie jak na urodziny i inne święta – obiad, deser i kolacja na ciepło. Oczywiście w każdym domu panują inne zwyczaje i niektóre panie domu zapraszają gości tylko na “kawę i ciasto”. W końcu nieważne jak spędzimy ten dzień, ale z kim!

Jaki prezent na imieniny?

Imieninowy prezent nie musi być bardzo drogi – najważniejsza jest pamięć i intencja. Nawet same życzenia ucieszą solenizanta, jednak gdy już przychodzimy na przyjęcie, warto przynieść ze sobą prezent. Najpopularniejsze podarunki na taką okazję to np. książki (koniecznie związane z zainteresowaniami solenizanta), kwiaty, kosmetyki albo biżuteria. Wiele zależy od zażyłości z daną osobą. Inny prezent ofiarujemy mamie, a inny – koleżance z biura.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI