Zmieniające się warunki na rynku, uzależnione od wielu czynników zewnętrznych, mogą być doskonałym impulsem do zmian, które oferuje zaawansowana technologia. Automatyzacja procesów to daleki krok w stronę zrównoważonego rozwoju i budowania kompetencji eksperta w swojej branży. Zastosowanie wielu nowoczesnych rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 pozwala zwiększyć możliwości produkcyjne i zminimalizować straty. Jakie rozwiązania są najbardziej przydatne?
Gotowe rozwiązania dla kontroli systemów w wielu branżach
Co zapewnia optymalną ciągłość produkcji, a jednocześnie minimalizuje czas obsługi i zapewnia bezpieczeństwo pracy? Bezsprzecznie jest to automatyzacja procesów produkcyjnych, która w dobie Przemysłu 4.0 szturmem zdobywa nowe branże. Nowe technologie już nie dotyczą wyłącznie produkcji. Dzisiaj możemy stworzyć możliwości do zarządzania wieloma sektorami przemysłu, które wymagają kompleksowej optymalizacji działań. I tak obecnie możemy spotkać gotowe rozwiązania, które zwiększają efektywność kontroli jakości, a jednocześnie oszczędzają czas pracy audytorów.
Ponadto dostępne są już systemy tworzące nowoczesne magazyny i sprawnie funkcjonującą logistykę, która prowadzi dokładną identyfikację produktów. Co więcej, nowe technologie z zakresu automatyzacji produkcji, mogą być także stosowane przy oznaczeniach laboratoryjnych, co znacznie skraca margines błędu i optymalizuje działania pod względem czasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać także o organizację pracy biur, w szeroko pojętej administracji. Wprowadzenie standaryzacji procesów biurowych, znacznie skraca czas pracy oraz pozwala na poprawę komunikacji, a także na zminimalizowanie błędów.
Systemy intralogistyczne
Firma Etisoft od ponad 25 lat ulepsza procesy produkcji i wprowadza na rynek gotowe rozwiązania, które mają na celu automatyzację także innych filarów przemysłu. Bardzo często wiele różnych systemów, wprowadza się w obrębie tej samej działalności. Łączenie takich rozwiązań prowadzi do absolutnej poprawy efektywności i rozwoju całej firmy.
Systemy intralogistyczne to roboty samojezdne AMR, które bazują na wózkach AGV. Zostały stworzone do automatycznego transportu wszelkich komponentów fabrycznych i magazynowych. Dzięki systemowi zarządzania flotą IntraFleet, można je zaprogramować tak, aby poruszały się po wyznaczonym torze jazdy, z uwzględnieniem infrastruktury hali oraz przemieszczających się pracowników. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest obniżenie kosztów logistyki wewnętrznej hali produkcyjnej czy magazynu.
Urządzenia Auto ID
Drukarki do etykiet są to urządzenia, które pozwalają na druk wielu typów etykiet i oznaczeń, wykorzystywanych w produkcji i magazynowaniu. Do najpopularniejszych urządzeń należą drukarki termiczne lub termotransferowe, różniące się technologią druku. Niskie koszty eksploatacji urządzeń, a także możliwość druku dużych nakładów etykiet, pozwala na zdecydowane zwiększenie wydajności druku etykiet dla wielu branż. Ponadto drukarki do etykiet kolorowych pozwalają na drukowanie oznaczeń w wysokiej rozdzielczości. Obsługa tych urządzeń jest możliwa bezpośrednio z programów graficznych.
Terminale danych to sprawne i mobilne urządzenia do zbierania i przetwarzania danych, w trakcie realizacji wielu procesów produkcji, magazynu oraz logistyki. Urządzenia zapewniają nieprzerwane działanie nawet w trudnych warunkach przemysłowych i szybkie pobieranie danych. Co więcej, w przypadku procesów magazynowania, czytnik potrafi odczytać kod nawet z dużej odległości. To ogromne ułatwienie, szczególnie w dużych i wysokich halach magazynowych. Podobne zastosowanie mają także czytniki kodów, przeznaczone do odczytu i dekodowania informacji zapisanej w postaci kodu kreskowego lub kodu 2D.
Weryfikatory kodów to urządzenia przeznaczone do kontroli poprawności wydrukowanych etykiet, zawierających kody, zintegrowane z drukarką termotransferowa. Pozwala to na sprawdzenie trafności etykiet i wydrukowanie kodów w 100% poprawnych.
Drukarki do kart to krok w stronę nowoczesności w wielu branżach gospodarki, m.in. administracji, instytucjach pożytku publicznego czy sektorze prywatnych firm. Urządzenia te pozwalają na druk i kodowanie plastikowych kart identyfikujących lub kart dostępu w ogromnej palecie kolorów, przy wykorzystaniu technologii termosublimacyjnej czy nadruku monochromatycznego.
Nawijarki do etykiet to urządzenia umożliwiające nawinięcie wydrukowanych etykiet na rolki o dowolnej średnicy. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane do tworzenia prostych ciągów technologicznych. Pozwala to znacznie skrócić czas etykietowania.
Dyspensery to zręczne urządzenia, które ułatwiają odklejanie etykiet od podkładu i pobranie ich przez operatora. Przyspiesza to proces manualnej aplikacji etykiety na produkt i zwiększa wydajność pracy. Aplikację etykiet konfekcjonowanych w rolkach, ułatwią aplikatory ręczne. Polegają na bezpośredniej aplikacji etykiet na opakowaniu.
Systemy drukujące i aplikujące
Sporym wsparciem w produkcji są urządzenia pozwalające na etykietowanie bezpośrednio na linii produkcyjnej. Są to m.in. urządzenia drukująco-aplikujące, wykorzystujące zmienne informacje; aplikatory etykiet, dedykowane aplikacji wcześniej przygotowanych etykiet i stałych informacji; a także systemy druku bezpośredniego na produkcie, m.in. tekstów, kodów kreskowych, kodów 2D oraz zmiennych informacji, takich jak numer seryjny. Dodatkowym wsparciem są także systemy weryfikacji nadruku, które pozwalają na odseparowanie produktów, oznaczonych niezgodnie z przyjętym wzorcem.