Śląsk z każdym rokiem staje się coraz ciekawszym kierunkiem turystycznym. Wiele starych fabryk i zakładów zostaje zastępowanych obszarami zielonymi, powstaje też coraz więcej ścieżek rowerowych, co sprzyja aktywnemu zwiedzaniu tego regionu na dwóch kółkach.
Województwo śląskie – Katowice
Istotnym miastem w województwie śląskim są Katowice, które również stale przechodzą rewitalizację, otwierając się na naturę i obszary rekreacyjne. Miasto oferuje wiele rejonów sprzyjających aktywnemu spędzaniu czasu, takich jak np. Dolina Trzech Stawów, Park Kościuszki czy rezerwat Las Murckowski. Co jeszcze warto zobaczyć w województwie śląskim?
Obszary zielone i rekreacyjne:
1. Aleja Klonowa w Złotym Potoku i Dolina Wiercicy:
Idealny kierunek na wycieczki piesze i spacery spokojną doliną u wylotu źródeł rzeki Wiercicy, zachwycą one każdego pasjonata natury. Aleje – Klonowa na zachodzie i Brzozowa na wschodzie – swoją wyjątkowość zawdzięczają rzędom nawet 250-letnich drzew. Tego typu aleje są charakterystyczne dla północnej części województwa śląskiego.
2. Góra Siewierska:
Rozpościera się z niej bardzo piękny widok. Znajduje się ono niedaleko lotniska w Pyrzowicach, a samo to miejsce ulokowane jest na obszarze dawnego szybowiska.
3. Jurajski Giewont:
Potocznie nazywa się tak niewielką skałę znajdującą się koło Częstochowy. Na jej szczycie znajduje się krzyż, a widoki rozciągają się na całe pasmo, zapierających dech w piersiach gór.
4. Pilica i jej rozlewiska:
Rzeka, druga co do długości wypływająca z województwa śląskiego, będzie odpowiednim punktem na liście do odwiedzenia dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu, wzdłuż Pilicy organizowane są bowiem spływy kajakowe. Dodatkowo zachęcające są rozlewiska rzeki, która najpierw płynie powoli, później nabiera tempa i meandruje, tworząc zalewy i osobne rozlewiska, a to wszystko na tle bujnej roślinności i pól uprawnych.
5. Grzęda Mirowsko-Bobolicka
Obszar ten znajduje się między fortecami zamków w Mironie i Bobolicach, a wchodząc na niego należy kierować się żółtym szlakiem do Niegowej i niebieskim w kierunku Lutowa. Z tego miejsca rozpościera się niezapomniany widok, wokół którego jest mnóstwo zieleni, chcąc uatrakcyjnić sobie czas spędzony tam można odkryć wiele polodowcowych szczelin i jaskiń.
Ciekawe zamki i muzea:
1. Muzeum zamkowe w Pszczynie:
Jego powstanie przypada na około XI w., mimo dokonywanych w nim wielokrotnie remontów i rekonstrukcji aż w 80% wyposażenie jest oryginalne i pochodzi z XIX/XX w. W muzeum można obejrzeć kolekcje militariów oraz miniatur, a samo wnętrze zamku wzbudza zachwyt.
2. Willa Caro w Gliwicach:
Powstała w 1885 roku, w willi zachwyca przede wszystkim wnętrze: piękne żyrandole oraz meble, schody i boazeria modrzewiowa, a także sztukateria. Znajduje się w samym Centrum Gliwic. Na parterze Willi Caro znajduje się wystawa ekspozycji dziewiętnastowiecznego wnętrza mieszkań górnośląskich przemysłowców. W Willi Caro często odbywają się koncerty i różnego rodzaju spotkania naukowe.
3. Stary Zamek w Żywcu – Muzeum Miejskie:
Umiejscowiony on jest w parku w centrum miasta, część sal zachowała wiele elementów z XVIII w. Odbywa się tam wiele czasowych wystaw i rekonstrukcji wystrojów.
4. Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach:
Pałac w obecnym kształcie istnieje od ok. 1885 roku i jest otoczony pięknym parkiem o pow. ok. 2,4 ha. Teren spodoba się osobom, które poszukują wytchnienia od zgiełku miasta.
5. Zameczek Myśliwski Promnice:
Znajduje się on we wsi Kobiór, niedaleko Tychów, został wzniesiony w 1868 roku. Do dziś zachowuje swoją pierwotną formę, a w okolicy zamku znajdują się lasy Puszczy Pszczyńskiej nad jeziorem Paprocańskim, miejsce to będzie zatem idealne nie tylko do zwiedzania, lecz także do wyciszających spacerów na łonie natury.
Jeśli podobają Ci się tereny województwa śląskiego, zobacz nowe mieszkania na obido.pl.
Materiał partnera
W sensie, że w województwie śląskim?
a Funzeum? to fajne miejsce a nie tylko zamki i zamki