r e k l a m a


Rok szkolnej aktywności w Gliwicach z udziałem Forum

Niesamowita aktywność, głowy pełne pomysłów i wielkie serca – to właśnie wyróżnia młodych gliwiczan, którzy angażują się w pomaganie potrzebującym. Centrum Handlowe FORUM wsparło kilka projektów działań pomocowych uczniów z gliwickich szkół starających się o sfinansowanie swoich działań w ramach projektu pn. „Rok Szkolnej Aktywności”.

Do projektu „Rok Szkolnej Aktywności” koordynowanego przez Centrum 3.0 Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych w tej edycji zgłosiło się 15 zespołów młodych ludzi z gliwickich placówek edukacyjnych. Podobnie jak w poprzednich edycjach tego programu uczniowie wzięli udział w warsztatach związanych z wolontariatem i podejmowaniem działań społecznych. Projekty były opracowywane samodzielnie przez uczniów, będących wolontariuszami pod okiem opiekunów Szkolnych Klubów Wolontariatu. Komisja konkursowa spośród nich wyłoniła 11, które zyskały dofinasowanie. Były to działania między innymi skierowane do osób starszych, na rzecz gliwickiego hospicjum czy dzieci z placówek terapeutycznych czy wspierające adopcje bezdomnych zwierząt. 

Gliwickie Centrum Handlowe FORUM drugi rok z rzędu również wsparło działania młodych wolontariuszy. 

 – W ubiegłym roku dofinansowaliśmy projekt zgłoszony przez opiekunkę wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi, Annę Guzek. Nauczycielka zabrała swoich uczniów na Hel na rowerach. Śledziliśmy ich i podziwialiśmy. W tym roku udało nam się dofinansować aż 5 pięknych projektów. Niektóre już się rozpoczęły, a inne ruszą dopiero w maju – mówi Alicja Suchańska-Królica, menadżer ds. administracji i marketingu w CH FORUM.

W tegorocznej edycji „Rok Szkolnej Aktywności” dofinansowanie Centrum Handlowego FORUM umożliwiło realizację projektów zgłoszonych przez: Zespół Szkół Łączności, Zespół Szkół Budowlano-Ceramicznych, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Orląt Lwowskich oraz SP nr 29. Ich projekty zachwycały podejściem i wrażliwością na problemy innych osób. Wolontariusze z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych zdecydowali się na wsparcie Domu Pomocy Społecznej OPOKA, w którym aktywnie zorganizowali czas wolny dla seniorów, spacerując z nimi i prowadząc ekowarsztaty. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkół Łączności uczą seniorów korzystania z mediów społecznościowych, obsługi komputera oraz zapraszają do turnieju gier planszowych. Szkolny Klub Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 29 postawił z kolei na wsparcie zwierzaków z gliwickiego schroniska. Uczniowie zorganizowali podchody i zaprosili do zabawy dwie szkoły ze swojej dzielnicy. Biletem wstępu do zabawy była karma. Natomiast IV Liceum Ogólnokształcące im. Orląt Lwowskich w Gliwicach pod koniec maja obsadzi roślinami Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach oraz stworzą tam strefę kwiatową. Dodatkowo w projekcie „Z sercem dla Łukasza” zorganizowanym przez uczniów SP nr 14, którzy tydzień liczyli kroki i sprzedawali ciasta, FORUM przekazało zaproszenie do kina dla całej klasy. 

 – Ważnym jest angażować uczniów w pomaganie innym, bowiem rozwija to kompetencje społeczne oraz pozytywnie wpływa na kształtowanie charakteru i postaw. Uczy też zarządzania, sprawnej komunikacji, planowania i pozwala nabywać umiejętności liderskich. A to, co najważniejsze to uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka – mówi Kinga Kamińska, Starszy Specjalista działu aktywności społecznej Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. 

Projekt „Rok Szkolnej Aktywności” wspomagający rozwój Szkolnych Klubów Wolontariatu i upowszechniający tą ideę w gliwickich szkołach podstawowych i średnich realizowany jest w nowej odsłonie od dwóch lat. Taka forma daje uczniom poczucie sprawczości swoich działań, bo młodzież widzi wymierny efekt swojej pracy. Natomiast Centrum 3.0 wspiera podejmowanie aktywności społecznej młodego pokolenia już od 14 lat – wcześniej poprzez realizację konkursu pn. „Dzień Dobrych Uczynków”.
Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI