Odzież dla księży można podzielić w zależności od tego, czy dany kapłan występuje oficjalnie w trakcie liturgicznych uroczystości. Pozwala nam to wyróżnić strój codzienny oraz szaty liturgiczne, które ubierane są w celu zaprezentowania różnić między kapłanem, służbą liturgiczną oraz zgromadzonymi w świątyni wiernymi. Jako że stroje te się od siebie różnią, wymagają one również odrobinę odmiennej troski. W tym artykule omawiamy, jak pielęgnować i przechowywać odzież dla księży.
Codzienna odzież dla kapłana
Obecnie jako strój codzienny kapłani zakładają sutannę bądź decydują się na wybór tak zwanego krótkiego stroju duchownego – złożony jest on z koszuli wraz z koloratką, a także garnituru.
Sutanna to długa szata sięgająca kostek, cechująca się nisko stojącym kołnierzykiem oraz delikatnym wcięciem w pasie. Całość zapinana jest z przodu. Sutannę zakładają duchowni chrześcijańskich wyznań, takich jak anglikanizm czy katolicyzm. Warto przy tym wspomnieć, że kolory sutanny określają miejsce w hierarchii kościelnej: w rzymskokatolickim Kościele biały strój noszony jest przez papieża, czerwony przywdziewana kardynał, fioletowy biskup, a prezbiterzy i diakoni noszą sutannę w barwie czarnej.
Kapłani noszą również koszulę kapłańską – może mieć ona dłuższy bądź krótszy rękaw. Dodatkowo, kołnierzyk zdobiony jest haftem czy koronką, co nosi miano koloratki. Jest ona biała, usztywniania i pozbawiona zdobień. Element zapinany jest z tyłu. Można również zauważyć, że kapłani noszą niekiedy biret, czyli dopełnienie sutanny. To okrągły lub kanciaste usztywnione nakrycie głowy. Na hierarchię w kościele, podobnie jak w przypadku sutanny, wskazuje jej kolor.
Codzienna odzież kapłana – jak ją pielęgnować?
Ważne jest, aby odzież kapłana była wykonana z wysokogatunkowego materiału i zapewniała optymalny przepływ powietrza. Dzięki temu noszenie danego elementu garderoby będzie wygodniejsze. Co więcej, ubrania wykonane z należytą starannością będą towarzyszyć duchownemu znacznie dłużej. Odkryj odzież dla duchowieństwa w całości wyprodukowaną we Włoszech: https://www.holyart.pl/akcesoria-liturgiczne/odziez-duchowienstwa.
Pielęgnacja odzieży kapłana uzależniona jest od tkaniny. Wiele sutann może być prane w pralce w temperaturze 40 stopni – nie zaleca się jednak wyższych temperatur, aby materiał nie uległ szybkiemu płowieniu. Zdecydowanie warto przy tym wybierać ubrania stworzone z tkanin, które nie ulegają szybkiemu gnieceniu i są łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli chodzi natomiast o suszenie, należy ubranie równo rozwiesić na wieszaku.
Szaty liturgiczne dla kapłana
Szaty liturgiczne zakładane są podczas Mszy Świętej i łączących się z nią czynności. Wśród nich można wymienić albę symbolizującą czystość duszy znajdującą się w stanie łaski uświęcającej – białą szatę do kostek. Oprócz tego, wymienić można jej skróconą wersję, to znaczy komżę, ornat symbolizujący ciężar kapłańskiej służby, stułę czy dalmatykę. Wymienione szaty powinny być wykonane z wysokojakościowych materiałów – jak jednak o nie dbać?
Jak przechowywać szaty liturgiczne?
Aby szaty liturgiczne przez długi czas utrzymywały swój pierwotny stan i prezentowały się estetycznie, warto pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu. Niezależnie od rodzaju szaty, wskazane jest chronienie jest przed bezpośrednim działaniem słonecznych promieni – dzięki temu można uniknąć blaknięcia szat. Ponadto, wskazane jest przechowywanie jej w torbie na ubrania, by chronić je przed kurzem.
Należy pamiętać, że sposób przechowywania szaty liturgicznej wpływa na kształt danego elementu stroju. Polecane jest wieszanie ubrań na wieszaku – dzięki temu zapobiegniemy uszkodzeniu materiału, marszczeniu się i gnieceniu tkaniny.
Jak pielęgnować szaty liturgiczne?
Szaty liturgiczne powinny być utrzymywane w czystości – jeśli są one wykonane z wysokiej jakości tkanin, skuteczne pranie ich w pralce nie powinno stanowić problemu. Wskazane jest jednak wybieranie niższych temperatur i rezygnacja z wirowania. Jeśli jednak dane szaty posiadają zdobienia, aby nie ryzykować zniszczeniem ich podczas prania, zdecydowanie polecane jest pranie ręczne – i co ważne, z wykorzystaniem łagodnych środków do prania. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do pielęgnacji szaty, powinniśmy sprawdzić zalecenia producenta.
Czy powinno się oddawać szaty liturgiczne do pralni chemicznych? Można to uczynić, jednakże warto się uprzednio upewnić, że dane miejsce posiada doświadczenie w pielęgnacji tego rodzaju ubrań. Wskazane jest także upewnienie się, że dana pralnie nie wykorzystuje chemicznych detergentów, które mogłyby uszkodzić materiał szat liturgicznych czy ich zdobienia.
Materiał partnera