r e k l a m a


Jak sfinansować kupno auta – kredyt, leasing, czy pożyczka?

Mówi się, że w obecnych czasach bez auta, to jak bez ręki. Niemal każdy dorosły człowiek ma samochód lub co najmniej nosi się z zamiarem jego kupna. Młodzi ludzie, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową, również chcą jak najszybciej dołączyć do grona zmotoryzowanych. Własny samochód ułatwia i przyspiesza wiele spraw. Niekiedy auto jest wręcz koniecznością, szczególnie gdy komunikacja publiczna nie pozwala na prędkie i sprawne dotarcie do miejsca pracy. Jak sfinansować kupno auta? Jakie opcje mamy do wyboru? Odpowiadamy.

Jak sfinansować kupno auta?

Jeśli jesteś na etapie zakupu samochodu, motocykla czy skutera masz do wyboru co najmniej kilka opcji finansowania. Jednak wybór musisz dostosować do swojej sytuacji życiowej i finansowej. Nawet jeśli marzysz o najnowszym modelu ulubionej marki, zdajesz sobie sprawę, że ceny samochodów potrafią być bardzo wysokie i nie na każdy będziesz mógł sobie pozwolić. Jakie są dostępne opcje finansowania zakupu samochodu?
Najkorzystniej samochód kupić za gotówkę, w tym przypadku nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów związanych z pozyskaniem środków. Posiadanie całej kwoty na kupno samochodu daje również duże możliwości wyboru — oczywiście wszystko zależy od kwoty, którą dysponujesz. Jeśli zgromadziłeś na koncie pokaźną sumę, auto możesz kupić w salonie samochodowym, w autoryzowanym komisie samochodowym czy od prywatnego sprzedawcy. Niektórzy nadal po swój nowy nabytek jeżdżą na zagraniczne giełdy samochodowe. Mając odpowiednią sumę, możliwości jest bardzo wiele. Jeśli pieniędzy na zakup auta jednak nie zgromadziłeś lub ich suma nie pozwala na spełnienie twoich motoryzacyjnych marzeń, masz do wyboru kilka opcji. Oto one:

Kredyt samochodowy w banku

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nowy, czy używany samochód po pieniądze możesz zwrócić się do banku. Jednak kredyt na samochód wymaga od ciebie spełnienia kilku bardzo istotnych warunków, bez których pożyczka nie jest możliwa. Po pierwsze, aby otrzymać pieniądze z banku, musisz posiadać odpowiednią zdolność kredytową i mieć dobrą historię kredytową. W tym celu bank będzie wymagał do Ciebie dostarczenia niezbędnych dokumentów. Dokumenty dotyczące zdolności kredytowej to nie jedyne, które będą wymagane. Kolejnym warunkiem, który musisz spełnić, jest zwrócenie się po środki i złożenie wniosku, gdy masz już wybrany pojazd. Co to oznacza? Nie otrzymasz kredytu na samochód na auto, którego jeszcze nie wybrałeś. Wraz z wnioskiem kredytowym musisz bowiem dostarczyć np. wstępną umowę zawartą z prywatnym sprzedawcą lub dealerem samochodowym. W umowie i wniosku musisz podać wszystkie dane identyfikacyjne pojazdu tzn. marka, model, rocznik, numer VIN itd. Bank musi mieć możliwość weryfikacji pojazdu. Ponadto na podstawie otrzymanych danych bank oszacuje wartość auta. Dopiero na tej podstawie będziesz mógł otrzymać pieniądze na kupno auta.
Kredyt na samochód można spłacać na kilka sposobów i wybór formy spłaty możesz mieć narzucony z góry, ale niektóre banki dają konsumentowi możliwość indywidualnego wyboru formy spłaty. Niekiedy kredyt na samochód spłacany jest w taki sposób jak kredyt gotówkowy. Niekiedy możliwa jest spłata w ratach balonowych, czyli gdy przez cały okres kredytowania spłacasz jedynie część odsetkową raty, a ostatnia rata to spłata całego kapitału. Inną metodą spłaty kredytu na samochód jest kredyt 50 na 50. W tym przypadku musisz dysponować równowartością połowy samochodu, który chcesz kupić. Przykładowo, gdy kupujesz samochód za 70 000 złotych, musisz posiadać 35 000 złotych. Niektóre banki udostępniają kredyt 40 na 60, przy którym musisz dysponować 40 procentami kwoty kredytu. Więcej informacji o kredycie samochodowym i innych formach finansowania przeczytasz na stronie internetowej lendup.pl.

Leasing na samochód

Następną dość popularną formą zdobycia samochodu jest leasing samochodowy. Choć pierwotnie usługa ta była dostępna na przedsiębiorców, obecnie nawet osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z leasingu. Taka usługa nazywa się leasingiem konsumenckim i nie dotyczy tylko samochodów, ale także innych dóbr. Z leasingu możesz skorzystać, gdy chcesz jeździć nowym lub używanym samochodem. Umowę z firmą leasingową na ogół podpisuje się u dealera samochodowego. Przy leasingu, tak jak i przy kredycie sprawdzana jest twoja zdolność i historia kredytowa. Nie jest to zatem rozwiązanie dla osób, które widnieją w bazach dłużników.
Na czym polega leasing? Po podpisaniu umowy i wpłaceniu opłaty początkowej możesz korzystać z samochodu, który wybrałeś. Co ważniejsze, w tym przypadku jesteś jego użytkownikiem, a nie właścicielem. Właścicielem przez cały okres trwania umowy jest firma leasingowa. W trakcie trwania umowy zobligowany jest do wykonywania stałych płatności na rzecz leasingodawcy. Dobrą wiadomością jest możliwość pierwokupu samochodu, w momencie, gdy umowa wygaśnie. Po zakończeniu umowy możesz oddać samochód, wykupić go lub przedłużyć umowę na nowych warunkach możesz także wybrać inny np. nowszy model.

Pożyczka

Kolejną opcją, dzięki której możesz sfinalizować zakup samochodu, jest pożyczka gotówkowa. Pożyczka działa bardzo podobnie do kredytu gotówkowego, który spłaca się w ratach. Pożyczki pozabankowe bardzo często mają stałe oprocentowanie, co oznacza, że rata zawsze kształtuje się na tym samym poziomie. To dość istotne dla tych osób, które preferują kontrolowanie swoich wydatków i dbają o to, by nie przekraczać swojego budżetu domowego. Z pożyczek korzysta wiele osób, którym zależy na jak najszybszym zdobyciu środków, ponieważ w wielu przypadkach proces wnioskowania o pożyczkę pozabankową jest szybki i zautomatyzowany. Środki otrzymane z pożyczki można przeznaczyć na dowolny cel, czyli jednakowo zakup samochodu, ale również na konieczne opłaty np. na ubezpieczenie OC, przegląd, czy przerejestrowanie samochodu. Co więcej, pożyczka daje możliwość wyciągnięcia gotówki z bankomatu i zakup gotówkowy. To rozwiązanie jest również świetne, gdy po samochód udajesz się za granicę. Wówczas jeszcze nie wiesz, jaki samochód kupisz, ale masz z góry ustalony przedział finansowy.

Jak sfinansować kupno auta – kredyt, leasing, czy pożyczka?

Jak sfinansować kupno auta? Tak naprawdę, każdy konsument musi sobie odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie. W tym artykule w zwięzły sposób opisaliśmy trzy najpopularniejsze metody pozyskania środków na samochód. Zadaniem konsumenta jest wybór produktu finansowego dostosowanego do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Aby jednak dobrze wybrać, warto się zastanowić, jaką miesięcznie kwotę jest się w stanie przeznaczyć na spłatę raty kredytu, pożyczki lub leasingu. W tym celu warto obliczyć samodzielnie, jakim dysponuje się budżetem na dany miesiąc i jakie koszty ponosi się każdego miesiąca. Dopiero wiedząc, ile ma się pieniędzy, można ustalić, wysokość raty i czas, w którym będziemy ponosić koszty za posiadanie pojazdu. Na tej podstawie można ustalić jaki samochód kupić, skupiając się na swoich możliwościach, a nie życzeniach. Naturalnie im młodszy samochód kupimy, tym większe szanse na jego bezawaryjność, niemniej jednak często można w ten sposób nadmiernie się zadłużyć.
Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI