r e k l a m a


Jak wybrać idealne felgi do swojego samochodu?

Felgi – zwłaszcza te aluminiowe – potrafią znacząco odmienić wygląd czterech kółek. Nic więc dziwnego, że jeśli kierowcy są znudzeni dotychczasowym wyglądem swojego auta i chcą je nieco odświeżyć, stawiają na nowe obręcze. Podpowiemy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by być w pełni zadowolonym z dokonanego zakupu.

Czym jest felga?

Felgi to kluczowe elementy koła samochodowego, które wpływają zarówno na estetykę, jak i osiągi auta. Odpowiadają za utrzymanie ogumienia na swoim miejscu, a także przekazywanie ruchu z piasty na koło, zapewniając mu stabilność i wsparcie. Mogą być produkowane z różnych surowców, w tym aluminium i stali. Te pierwsze wersje powstają z mieszanki aluminium i magnezu, co przekłada się na ich lekkość i estetyczny wygląd. Z kolei drugie modele tworzone są ze stopów stali i charakteryzują się większą trwałością.

mqnxxqam

Parametry felgi, które należy znać

Nie tylko estetyka, ale przede wszystkim parametry felgi powinny być brane pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Wówczas będziemy mieć stuprocentową pewność, że wybrany przez nas model nie tylko spełnia nasze oczekiwania, ale też pasuje do posiadanego auta pod względem technicznym.

Zaleca się więc sprawdzenie średnicy, szerokości, rozstawu śrub, średnicy otworu centralnego i offsetu obręczy. Wartości te mają kluczowe znaczenie dla właściwego dopasowania ich do naszego pojazdu, a tym samym dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Przykładowo, zapis najważniejszych parametrów dla felgi aluminiowej 18 cali może wyglądać następująco 18″ 5×112, przy czym:

  • 18″ – średnica obręczy,
  • 5×112 – rozstaw śrub (5 oznacza liczbę otworów do mocowania śrub, a 112 średnicę okręgu, na którym się one znajdują).

Te cechy powinny być zgodne z aktualnie zamontowanymi felgami, jednak dopuszczalne są również pewne różnice w rozmiarach, co warto zweryfikować na dedykowanych do tego celu stronach.

Montaż felgi – co trzeba wiedzieć?

Montaż felgi ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Dlatego też wiedza, jak go prawidłowo przeprowadzić, jest niezwykle ważna. Nie można zapomnieć o skompletowaniu najpotrzebniejszych narzędzi i wcześniejszym nałożeniu ogumienia na obręcz. Dopiero po tych czynnościach przechodzimy do przykręcenia koła do piasty, co należy wykonywać precyzyjnie. Na szczególną uwagę zasługuje czynność dokręcenia śrub kluczem dynamometrycznym – aby zapobiec luzom, trzeba wykonać to z odpowiednią siłą, wyrażaną w niutonometrach. Ważne jest także skontrolowanie naszej pracy, a przede wszystkim odwiedzenie wulkanizatora i wyważenie opon, co pozwoli wyeliminować drgania oraz inne nieprawidłowości.

vncikssfj

Jak dbać o felgi, aby służyły latami?

Chcąc utrzymać nadwozie samochodu w dobrym stanie technicznym, powinniśmy o niego odpowiednio zadbać. Podobnie jest w przypadku felg. Aby zachowały swój estetyczny wygląd, należy je regularnie czyścić, co pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń. Można zastosować dedykowane do tego celu specjalne środki, które wetrzemy miękkimi gąbkami lub szmatkami i dobrze rozpuszczą zabrudzenia, bez ryzyka o uszkodzenia powierzchni obręczy. Pod żadnym pozorem nie sięgajmy po stalowe szczotki do mycia i żrące substancje chemiczne. Takie zabiegi przy pielęgnacji felg są zabronione! Mogą bowiem wpłynąć negatywnie na ich żywotność i wygląd, a na takim efekcie nam nie zależy. Oprócz tego starajmy się unikać otarć o krawężniki lub inne elementy infrastruktury drogowej, a jeżeli zauważymy jakiekolwiek uszczerbki – pękniecie, odkształcenie, korozję – natychmiast zareagujmy, by nie dopuścić do pogłębienia się problemu.

Artykuł partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI