Zakończyła się ocena wniosków zgłoszonych przez mieszkańców do wykonania w ramach tegorocznej edycji Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. Z 25 zgłoszonych propozycji wyłoniono 13 różnorodnych zadań, które miasto zrealizuje wspólnie z wnioskodawcami.
Gliwicka Inicjatywa Lokalna (GIL) to kolejna, obok Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego czy różnorodnych konsultacji, możliwość wpływania mieszkańców na rozwój miasta i jego poszczególnych dzielnic. Na czym polega? W dużym skrócie oznacza wspólne realizowanie przez wnioskodawcę i miasto działań na rzecz społeczności lokalnej.
W ramach GIL mieszkańcy nie tylko składają wnioski dotyczące konkretnych przedsięwzięć, ale również włączają się w ich realizację – deklarują zakres i formę swojego udziału oraz odpowiadają za przyjęte zobowiązania.
Udział wnioskodawców w realizacji projektów odróżnia inicjatywę lokalną od innych form partycypacji, gdzie aktywność często kończy się na zgłoszeniu pomysłu. W GIL wnioskodawca musi włączyć się w wykonanie zadania poprzez świadczenie pracy społecznej, świadczenie pieniężne lub rzeczowe. Może przy tym korzystać ze wsparcia partnerów, np. organizacji pozarządowych, spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych.
Aby zyskać szansę na realizację zadania w 2025 roku, należało złożyć wniosek do 13 września. Wpłynęły łącznie 24 propozycje – wszystkie zostały poddane ocenie formalnej i merytorycznej, zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale Rady Miasta Gliwice. Do wykonania skierowano te wnioski, które uzyskały kolejno najwyższą liczbę punktów i zmieściły się w puli środków zaplanowanych na realizację zadań w danym typie przedsięwzięć.
Łączny wkład miasta w realizację wyłonionych inicjatyw wyniesie niemal 1,2 mln zł.
Miasto wspólnie z wnioskodawcami zrealizuje 13 inicjatyw lokalnych. Wśród nich znalazły się zarówno zadania miękkie, jak również przedsięwzięcia inwestycyjne. To np. wydarzenia sportowe (biegowe), warsztaty ekologiczne dla seniorów połączone z budową domków dla jeży, wiewiórek i kotów, gra miejska w Śródmieściu skierowana do młodzieży, spotkania edukacyjno-muzyczne. Do wykonania zakwalifikowano także m.in. przebudowę chodników w Starych Gliwicach, rozbudowę placu zabaw oraz montaż ławek i stojaków rowerowych w dzielnicy Wojska Polskiego.
Wykaz zadań przeznaczonych do realizacji, został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej UM Gliwice.
Masz pomysł na projekt, który mógłbyś zrealizować we współpracy z miastem? Odwiedź stronę www.decydujmyrazem.gliwice.pl/inicjatywa-lokalna lub skontaktuj się z Centrum 3.0 (ul. Jagiellońska 21, tel. 32/238-24-55, [email protected]).