Aeroklub Gliwicki w złej sytuacji finansowej. Dlaczego?

Aeroklub Gliwicki poinformował, że jest w złej sytuacji finansowej. Zwołano Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze.

Na stronie Aeroklubu pojawiły się informacje, że Aeroklub musi sprzedać grunty spółce GAPR. Spowodowane jest to problemami finansowymi. „Zła sytuacja finansowa Aeroklubu wynikła z nieotrzymania dofinansowania uzupełniającego inwestycji GCEL […]” – czytamy na stronie Aeroklubu.

Jak poinformował nas Michał Palarz, dyrektor Aeroklubu Gliwickiego, zła sytuacja bierze się z tego, że Urząd Marszałkowski w Katowicach nie wypłacił dofinansowania uzupełniającego. Mowa o kwocie 10 milionów złotych. Jak powiedział dyrektor – jest szansa, że środki ostatecznie trafią do Aeroklubu do końca roku. Wartość całego projektu to ponad 21 mln zł, a unijne dofinansowanie miało wynieść 14,5 mln zł.

Aeroklub musi dokończyć inwestycję i zapłacić wykonawcom więc potrzebuje pieniędzy.

Dlatego sprzeda grunty Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju. GAPR, jako podmiot realizujący wspomniany projekt GCEL, pełni w nim rolę Inwestora Zastępczego.

Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju to spółka, której prezesem jest Bogdan Traczyk. W przeszłości był on prezesem Aeroklubu Gliwickiego. Teraz zarządzana przez niego spółka nabędzie (według planów) grunty należące do Aeroklubu. GAPR modernizowała też lotnisko w Gliwicach. Otwarcie drogi startowej nastąpiło 10 grudnia 2020 r.

Czym jest GCEL, które spowodowało złą sytuację finansową?

Chodzi o Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. W 2019 roku władze Gliwic chwaliły się, że inwestycja zostanie oddana do użytku w trzecim kwartale 2020 roku. Przedmiotem projektu jest rozbudowa i przebudowa istniejących obiektów poprzemysłowych w ramach rewitalizacji dawnych warsztatów lotniczych wraz z zagospodarowaniem terenu i budową infrastruktury technicznej w Gliwicach. Zrewitalizowany teren obejmować będzie obiekty o powierzchni ponad 4 tys. m2 oraz przyległe do niego otoczenie, zagospodarowane głównie na cele integracji i aktywizacji społeczno-gospodarczej.

Aeroklub Gliwicki jest właścicielem lotniska o powierzchni ok. 50 ha, położonego w południowej części miasta Gliwice.

Na 7 czerwca Zarząd Aeroklubu Gliwickiego zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Aeroklubu Gliwickiego. Podczas posiedzenia rozpatrzone zostaną sprawozdania Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego za 2020 rok. Odbędą się też wybory nowego Sądu Koleżeńskiego, po tym jak dotychczasowy złożył rezygnację.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
KoronaŚwirus
KoronaŚwirus
1 rok temu

Śmierdzi wałem na kilometr.

Lew
Lew
1 rok temu

Coś czuję, że jakby się dziennikarze przyjrzeli temu bliżej to byłaby kolejna afera gliwicka.

Pep
Pep
1 rok temu

niech redakcja przyjrzy się pewnym dwóm szwagrom

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI