Afera gliwicka. Zwolniony zarząd, który wziął 30 milionów pożyczki, dostał wysoką odprawę

Kilkadziesiąt tysięcy złotych odprawy dostał odwołany prezes Śląskiej Sieci Metropolitalnej, mimo że jak wynika z wypowiedzi rzecznika prezydenta Neumanna, władze Gliwic wiedziały o aferze w spółce czyli „przestrzelonej inwestycji” na bagatela 30 mln złotych!

„Zgodnie z zapisami dotyczącymi zasad kształtowania wynagrodzeń członków Zarządu – były Zarząd otrzymał należne mu odprawy” – informuje prezes ŚSM, Agnieszka Olbrycht-Banach.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy, wynika, że odprawa członków zarządu sięgnęła około 80 tys. zł.

Oprócz odwołanego w kwietniu 2019 r. prezesa ŚSM Grzegorza Nitkiewicza odprawę otrzymał również Rafał Fulczyk, wiceprezes zarządu ŚSM.

Wypłacenie odpraw w zupełnie innym świetle stawia tłumaczenie rzecznika magistratu, że prezydent Neumann, w momencie gdy dowiedział się o nieprawidłowościach w spółce podjął zdecydowane działania.

Zamiast kary, odpowiedzialni za „fatalną” inwestycję otrzymali „na odchodne” kilkadziesiąt tysięcy złotych.
– Fakt wyrażenia zgody przez radę nadzorczą na wypłacenie odprawy dla członków zarządu, z którymi rozwiązano kontrakt, należy uznać za potwierdzenie przez radę zadowolenia z pracy, jaką obdarowani wykonywali na rzecz spółki – mówi Franciszek Małecki-Trzaskoś, który wykrył aferę w ŚSM. – W sytuacji, gdyby zachodziło w radzie nadzorczej jakiekolwiek podejrzenie, że zarząd spółki działa na niekorzyść, to doszłoby do rozwiązania kontraktu z winy członków zarządu, co blokowałoby możliwość wypłacenia odprawy – dodaje społecznik.

Przypomnijmy, że 48-letni Nitkiewicz związany był z firmą kontraktem menedżerskim.
– Gdy słyszę, że prezydent Adam Neumann, ustami swojego rzecznika, mówi, że w 2019 roku pojawił się niczym szeryf i zaprowadził porządek, to ja chcę zwrócić uwagę, że te serwery na Bojkowskiej kurzą się nie od 2019 roku, a od 2016 r. (Adam Neumann – jako wiceprezydent u Zygmunt Frankiewicza – już w 2016 roku podpisał zarządzenie dotyczące hipoteki, a po śmierci Piotra Wieczorka przejął nadzór nad spółkami miejskimi – przyp. red.). Dlatego mam prośbę, żeby pan prezydent wziął wreszcie coś na klatę i przyjął za to pełną odpowiedzialność. Ponosi pełną odpowiedzialność za “ukurzenie” 30 milionów złotych – mówi Franciszek Małecki-Trzaskoś.

Jak wyjaśnia Trzaskoś, fakty są takie, że w 2016 roku Adam Neumann osobiście podpisał zarządzenie, w którym wyraził zgodę na zabezpieczenie tej pożyczki na działkach miejskich.

Na dokumentach jest jego podpis. W 2018 roku to on był na posiedzeniach walnego zgromadzenia – potwierdzają to wg Małeckiego-Trzaskosia co najmniej 3 dokumenty. – Nie można udawać, że się nic nie wiedziało, gdyż od 2016 roku prezydent Neumann wiedział. Pytanie: jak dużo wiedział, kiedy wiedział – mówi Franciszek Małecki-Trzaskoś.

Obecnie Ewa Weber, która zastąpiła Nitkiewicza na stanowisku prezesa ŚSM, jest zastępczynią prezydenta Adama Neumanna oraz jednocześnie przewodniczącą rady nadzorczej ŚSM. Spółką kieruje znajoma Weber – Agnieszka Olbrycht-Banach.

Sprawę, którą w poniedziałek opisał Onet, badaliśmy razem z Francieszkiem Małeckim-Trzaskosiem i portalem Dzisiaj w Gliwicach od kilku miesięcy. Wysyłaliśmy zapytania m.in. do Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Zdarzało się, że były one zbywane oświadczeniami. Na odpowiedzi czekaliśmy zazwyczaj maksymalnie długo, czyli ustawowe 14 dni. Chodziło zapewne o przeciąganie sprawy. Drążyliśmy jednak temat. Efektem są publikacje w portalu Dzisiaj w Gliwicach i w Onecie.

Zobacz wywiad z człowiekiem, który wykrył aferę gliwicką


Więcej o sprawie przeczytasz w artykule Onet.pl oraz w artykule Dzisiaj w Gliwicach.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franek
Franek
2 lat temu

Neumann miej honor i podaj się do dymisji natychmiast. Tak sprawa cię człowieku tak skompromitowała że dramat

Tak trzeba
Tak trzeba
2 lat temu

zaraz tutaj Ziobro wjedzie

Jacek
Jacek
2 lat temu

Brak słów na to co wyczynia ta ekipa ….. mam nadzieję że niedługo będzie nowa władza w Gliwicach bo już tak dłużej się nie da …..

Alex
Alex
2 lat temu
Reply to  Jacek

Niestety to nie jest możliwe.Nie mogą nikogo wpuścić do koryta bo wtedy ujawniono by więcej afer.No chyba że jakimś cudem sploneloby archiwum.To są zbyt silne układy,nie do rozbicia

Hrabia
Hrabia
2 lat temu

Super firma w takim razie skoro ktoś narobił jej problemów finansowych a i tak dostał kilkadziesiąt tysięcy odprawy- nic tylko iść tam pracowac, poobijać się kilka lat i wziąć odprawę 🙂

Alex
Alex
2 lat temu
Reply to  Hrabia

Tylko dla znajomych,nikogo nie wpuszczają z ulicy.Fikcyjne konkursy na stanowiska to już historia tego miasta

Tom
Tom
2 lat temu
Reply to  Alex

Dokładnie tak, panie prezes i prezydentowa otaczają się znajomymi z Zabrza. Zabrze jest bankrutem, teraz Gliwice?

Anonim
Anonim
2 lat temu

kiedy prokuratura postawi im zarzuty? na razie się zajmują ludźmi bez maseczek, a takie sprawy jak jakieś marne 30 milionów najwidoczniej olewają

Wof
Wof
2 lat temu

Do pierdla z gnojami. I zabrać im caly majątek

Zygmunt
Zygmunt
2 lat temu

Prokuratura niech się tym zajmie zamknąć złodzieja i tak obrakadal to jest Nejman Niemieckie nazwisko

gliwiczanin
gliwiczanin
2 lat temu

dziękujemy że o tym piszecie

Krzysiek
Krzysiek
2 lat temu

kadrowa z urzędu w Zabrzu na prezesa???

Marcin
Marcin
2 lat temu

Zawsze mówiłem, że Franek ucieknie najpierw w immunitet senacki. Potem zwieje do Brukseli bo go przygłupy lewackie z Gliwic wybiorą. Te kilka kadencji tego cwaniaka to dla Gliwic była katastrofa.

Hans
Hans
2 lat temu

Zapewniam że te 80tys jest dla nas olbrzymią karą i nie pastwcie się nad nami. Dobrze że odłożyliśmy cis na boku.. uffffff

Jan
Jan
2 lat temu

Jakie to typowo polskie, przekręt na dużą skale bez konsekwencji. Honor dla tych ludzi to słowo nieznane.

Alex
Alex
2 lat temu

Wiadomo, że jak z PO to nieuczciwy. Dlatego nie głosowałem na niego i bez tej afery wiedziałem co jest wart…

Marian
Marian
2 lat temu

Frankiewicz zostawił po sobie” syndyków” -masy „upadłej ” – „gliwiczan” którzy zapłacą za 25 lat jego wczasów , no i te 30 000000 zł , albo stracą grunty, pod zabudowę nowych niemieckich marketów.

Kam
Kam
2 lat temu

Ciekawe czy kiedykolwiek powiedzą prawdę że zwolnienie prezesów i rzekome zgłoszenie do prokuratury nastąpiło po wejściu CBA a nie w wyniku wykrycia nieprawidłowości przez ówczesna panią prezes w 2019 roku

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI