r e k l a m a


Agencja rekrutacyjna – czy własna rekrutacja pracownika? Wady i zalety obu rozwiązań

Pozyskiwanie pracowników bywa skomplikowanym procesem, jednak wielu pracodawców decyduje się przeprowadzić go samodzielnie. Biorą pod uwagę pozornie niskie koszty takiego rozwiązania oraz możliwość dopilnowania wszystkich etapów. Czy samodzielna rekrutacja pracownika zawsze się opłaca? Jakie są jej wady i zalety?

Zalety rekrutacji na własną rękę

Rekrutacja pracownika na własną rękę jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym przez niewielkie firmy. Przedsiębiorcy na początkowych etapach rozwoju chcą osobiście nadzorować wszystkie procesy, a samodzielna rekrutacja pracownika jest dla nich atrakcyjna także ze względu na niski koszt procesu. Nie biorą w nim udziału pośrednicy, więc nie trzeba wliczać w koszty wynagrodzenia dla partnera zewnętrznego. To rozwiązanie korzystne w sytuacji, gdy nie borykamy się z brakiem odpowiednich osób na dane stanowisko i jesteśmy pewni swoich umiejętności w obszarze selekcji kandydatów do pracy.

Własna rekrutacja pracownika to także procesy prowadzone przez wewnętrzny dział HR. Wszystko odbywa się w strukturach firmy, więc jedyne koszty, jakie ponosimy, to te przeznaczone na publikację ogłoszeń, dobór kanałów dotarcia, a także czas pracy rekruterów. Selekcja kandydatów do pracy jest czasochłonnym procesem, trzeba więc liczyć się z nadgodzinami.

Wady samodzielnej rekrutacji pracownika

Schody zaczynają się w momencie, gdy nie posiadamy wykwalifikowanych rekruterów, dział HR jest przeciążony lub pojawiają się czynniki zewnętrzne, takie jak np. brak odpowiednich kandydatów, niska jakość aplikacji, małe zaangażowanie kandydujących osób lub duża rotacja wśród zatrudnionych. Nieefektywna, przedłużająca się rekrutacja pracownika generuje duże koszty oraz stratę czasu. Do kwot przeznaczanych na sam proces trzeba doliczyć koszty przestoju spowodowane zaangażowaniem konkretnych osób w nieefektywne działania oraz wolnym wakatem.

Zalety rekrutacji pracownika przez agencję

W wielu przypadkach rekrutacja pracownika przez agencję będzie tak naprawdę tańszym rozwiązaniem niż poszukiwanie go na własną rękę. Decydując się na ten krok, powierzamy proces specjalistom, którzy znają rynek, jego aktualne potrzeby, dysponują gotowymi rozwiązaniami i własnymi bazami kandydatów. To wszystko sprawia, że rekrutacja pracownika szybciej kończy się sukcesem. Rekruterzy zatrudnieni w agencji posiadają duże doświadczenie i potrafią dobrać odpowiednie metody selekcji kandydatów do pracy. Dzięki temu ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby, która po kilku dniach czy tygodniach odejdzie z firmy, zostaje zredukowane do minimum. Zlecenie rekrutacji pracownika agencji jest szczególnie opłacalne, gdy poszukujemy liderów i wybitnych specjalistów, których trudno pozyskać. W tej sytuacji będą potrzebne nietypowe i wyspecjalizowane metody selekcji kandydatów do pracy.

Wady rekrutacji pracownika przez agencję

Współpraca z agencją oznacza koszty związane z jej wynagrodzeniem. Może się wydawać, że jest on wyższy niż nakłady poniesione na własną rekrutację pracownika. Trzeba jednak spojrzeć na cały proces sumarycznie, a do wydatków wliczyć wspomniane przestoje związane z wakatami, brak skuteczności w poszukiwaniach, nieefektywny czas pracy osób zaangażowanych w rekrutację i inne koszty.

Więcej dowiesz się na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/rekrutacja

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI