AH1N1, czyli świńska grypa blisko Gliwic

W szpitalu w Bielsku-Białej zmarł pacjent zarażony wirusem AH1N1.

Jednak jak informuje dyrekcja szpitala, pacjent ten był schorowany i „świńska grypa” nie była bezpośrednią przyczyną jego śmierci. Oprócz tego w szpitalu zarażonych jest 13 osób, w tym personel, tak więc postanowiono ograniczyć wizyty w placówce. Bielsko-Biała leży niedaleko Gliwic, miejmy nadzieję, że wirus nie dotrze do naszego miasta. Jak uchronić się przed grypą? Jest kilka prostych zasad, których trzeba przestrzegać. W tym roku odnotowano nagły wzrost zachorowań na grypę. W przychodniach są spore kolejki.

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego – w ostatnim tygodniu grudnia grypą zaraziło się 80 tysięcy osób. Kilkaset trafiło z tego powodu do szpitala. Każdego dnia do lekarzy zgłaszają się tysiące osób z objawami grypy. W samym tylko województwie Śląskim potwierdzono już 24 przypadki zakażenia wirusem AH1N1 – informuje radio CCM.

Objawy przypominają tradycyjną grypę.

Są nimi: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, oraz kostno-stawowe, ból głowy, ból gardła, oraz suchy kaszel, uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia, brak apetytu, ból w okolicy ucha
Mogą wystąpić również: katar, nudności, biegunka lub wymioty, a czasami nawet: sztywność, utrata przytomności, dezorientacja.

Proste czynności związane z przestrzeganiem higieny osobistej zmniejszają ryzyko zakażenia, np. dokładne i częstsze mycie rąk przy użyciu mydła i bieżącej wody, jeżeli kran otwierany jest brudną ręką, to należy zakręcić go przez papierowy ręcznik.

Konieczne jest unikanie kontaktu z przedmiotami dotykanymi przez chorego lub dokładne ich umycie. Używanie jednorazowych chusteczek higienicznych przy kichaniu i siąkaniu nosa, które po użyciu należy natychmiast wyrzucić do kosza na śmieci oraz umyć ręce.

Osoba, u której wystąpiły objawy wskazujące na grypę, powinna skontaktować się telefonicznie z lekarzem i w miarę możliwości unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, np. domownikami, aby uniemożliwić dalsze rozprzestrzenianie się grypy.

(wikipedia.pl)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

my już mamy jednego wirusa w gliwicach, choroba nie wyleczalna -liczenie tirów i wysyłanie pism. to jest oszołomska grypa

sk8
sk8
10 lat temu

ręce myć i problemu nie będzie

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

W Gliwicach ta grypa była w 2009 roku z tego co pamiętam. Chyba wtedy nikt nie umarł.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI