Akcesoria i części rolnicze niezbędne podczas żniw

Dla zdecydowanej większości osób lipiec i sierpień to okres urlopów i odpoczynku. To jednak nie dotyczy tych, którzy pracują w rolnictwie. Początek wakacji to dla rolników również początek bardzo intensywnych prac. To najpierw wzmożone przygotowania do nadchodzących żniw, a potem same żniwa. Ważne jest zatem, aby każdy rolnik do tych prac odpowiednio się przygotował. Mowa tu o sprawdzeniu stanu technicznego maszyn rolniczych oraz zaopatrzeniu się w części zamienne. Wszystko po to, aby podczas prac nie pojawiła się żadna niemiła niespodzianka.

Okres żniw w rolnictwie

Żniwa to bardzo intensywny okres w rolnictwie. Zwykle trwają dwa miesiące i rozpoczynają się już w czerwcu. Żniwa polegają na zbiorze roślin uprawnych. Głównie mowa tu o zbożach, takich jak żyto, pszenica, jęczmień czy owies. Podczas żniw zbiera się również takie rośliny jak rzepak czy rośliny strączkowe. W Polsce czas żniw dzieli się na dwa okresy. Pierwszym są żniwa małe, podczas których dochodzi do zbioru jęczmienia i rzepaku. Drugim są żniwa duże, podczas których dochodzi do zbioru pozostałych zbóż. Czas żniw to okres niezwykle intensywny i wymagający. Dlatego też rolnicy od lat coraz częściej inwestują w nowoczesny sprzęt rolniczy. Postęp technologiczny pozwala na wykorzystanie takich maszyn i urządzeń, które w znaczący sposób przyspieszają i ułatwiają pracę. Jeszcze nie tak dawno wiele prac w polu rolnik musiał wykonać siłą własnych rąk. Dziś gospodarstwa rolne zmieniają się nie do poznania. Stosowane są maszyny pozwalające na wykonanie wielu różnych czynności jednocześnie.

Maszyny rolnicze wykorzystywane podczas żniw

Jak wspomniano, w okresie żniw wykorzystuje się wiele nowoczesnych maszyn rolniczych. Oczywiście niezbędny jest ciągnik rolniczy, który służy do przemieszczania urządzeń i maszyn nieposiadających własnego napędu. Nowoczesne ciągniki charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi. Sprawdzają się zarówno na powierzchni utwardzonej, jak i w trudniejszym terenie. Dodatkowo cechuje je bardzo duża zwrotność. Niezbędną jednak maszyną rolniczą podczas żniw jest kombajn. Bez tej maszyny trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek żniwa. Niezależnie jednak od tego, jak nowoczesne posiada się maszyny, zawsze podczas żniw może dojść do awarii czy usterki którejś z części. Wówczas konieczna jest szybka wymiana. Żaden rolnik nie może pozwolić sobie na większe przestoje w pracy w tym okresie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze zaopatrzenie się w części rolnicze, które narażone są na awarię w wyniku eksploatacji.

Konieczne akcesoria rolnicze podczas żniw

Do grupy przydatnych akcesoriów bez wątpienia należą wilgotnościomierze do zboża. To urządzenia służące do kontroli wilgotności ziarna. Pamiętać bowiem trzeba, że zebranie zbyt wilgotnego ziarna przynieść może bardzo negatywne konsekwencje. Takie ziarna trudniej jest później przechowywać i sprzedać. Mogą się one również po prostu szybko zepsuć. Przed żniwami warto również zaopatrzyć się w wygodne siedzenia do maszyn. Podczas żniw w pracy spędza się niemal cały dzień. Dobrze jest zatem zadbać o swoją wygodę i komfort. Podobnie jest w przypadku wyposażenia kabiny. Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w lampy robocze LED. Dzięki nim praca przy ograniczonej widoczności, np. późnym wieczorem, będzie znacznie wydajniejsza. Dodatkowo światło emitowane przez lampy LED nie męczą wzroku. Jak wspomniano, podczas prac zawsze może dojść do awarii, którejś z części. Wśród nich są takie, które na awarie narażone są szczególnie. Mowa tu choćby o bagnecie podwójnym, podnośnikach łanu, nożu bijakowym, wale wytrząsacza czy palcu nagarniacza. Warto zatem jeszcze przed żniwami zakupić części zapasowe, które zawsze w razie usterki będzie można szybko wymienić. Istotne jest tu jednak, gdzie takie części kupić.

Zakup części do maszyn rolniczych

W związku z postępem technologicznym coraz większa liczba rolników decyduje się na zakup sprzętu rolniczego w sklepach internetowych. Coraz rzadziej już wybierane są sklepy stacjonarne. Nie może to dziwić, gdyż zakupy online wiążą się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim są szybkie, wygodne i proste. Nie trzeba specjalnie wybierać się do sklepu stacjonarnego, co zawsze związane jest z poświęceniem czasu. Poza tym udając się do sklepu stacjonarnego, nie można być pewnym, że część, którą chce się zakupić, akurat jest dostępna. Idealnym rozwiązaniem stają się zakupy części rolniczych przez internet. Bez wychodzenia z domu zapoznać można się z dostępnym asortymentem i dokonać zamówienia. Bez wątpienia ogromną zaletą internetowych sklepów rolniczych jest ich bardzo szeroka oferta. Dostępne są części zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów. Dostępne są części oryginalne, jak i zamienniki. Dodatkowo ceny w sklepach internetowych często są znacznie niższe w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi. Na rynku funkcjonuje wiele sklepów online ze sprzętem rolniczym. Ważne jest jednak, aby zakupy realizować w tych sklepach, które cieszą się pozytywnymi opiniami swoich klientów. Dobrze jest wybrać także taki sklep, który oferuje nie tylko szeroki asortyment, ale również służy fachowym doradztwem. Warto także sprawdzić, który sklep oferuje różnego rodzaju promocje i rabaty na swój asortyment.


materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI