Aleksander Tarnawski majorem. Bohater z Gliwic doceniony

Aleksander Jan Michał Tarnawski, ps. „Upłaz” to ostatni żyjący cichociemny. W środę w Willi Caro mianowano go na stopień majora.

Aleksander Tarnawski służył w 1. Dywizji Grenadierów, a następnie w 16. Brygadzie Pancernej w Wielkiej Brytanii, w której szkolono go do zadań specjalnych, i w 1. Dywizji Pancernej. Przeszedł intensywne szkolenie dla cichociemnych – żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Ich zadaniem była walka partyzancka z Wehrmachtem i jednostkami specjalnymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy.

Cichociemni zajmowali się też organizacją i szkoleniem ruchu oporu w kraju. Po zakończeniu ćwiczeń w Wielkiej Brytanii i po desancie do Polski dostał przydział do okręgu AK Nowogródek. Należał do komandosów polskiego podziemia, był oficerem Armii Krajowej, kapitanem broni pancernej, wykonywał trudne misje konspiracyjne. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Gliwicach. Jest ostatnim z 316 cichociemnych.

Podczas uroczystości w Gliwicach obecni byli przedstawiciele miasta: sekretarz Andrzej Karasiński oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krystyna Sowa.

Pan Aleksander jest w dobrej formie. Wszystkich zaraża swoją pozytywną energią i uśmiechem. Przypomnijmy, że w tym roku świętował 97 urodziny.

Łukasz Fedorczyk

Zobacz w GliwiceTV

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI