r e k l a m a


Arena w Gliwicach ma patrona. Kto nim został?

Arena lekkoatletyczna w Gliwicach ma patrona. Został nim założyciel pierwszej sekcji lekkoatletycznej w gliwickim Piaście, repatriant, trener, a przed wojną biegacz reprezentujący barwy Pogoni Lwów, Eugeniusz Bieniasz.

Uchwałę w sprawie ustalenia patrona podjęli radni na marcowej sesji. Patron areny lekkoatletycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Syriusza żył w latach 1910–1968.

Eugeniusz Bieniasz (ur. 29 marca 1910 r., zm. 15 sierpnia 1968 r.) przybył do Gliwic razem z repatriantami z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Był założycielem pierwszej, powołanej w 1945 r., sekcji lekkoatletycznej przy klubie sportowym Piast. Przed II wojną światową był zawodnikiem Pogoni Lwów, w barwach której biegał na średnich i długich dystansach. Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się działalności szkoleniowej.

Arena lekkoatletyczna Gliwice
fot. UM Gliwice

Gliwice są miastem, w którym wychowały się setki znakomitych sportowców.

Wśród nich nie brakuje też przedstawicieli „królowej sportu”. Pierwsza sekcja LA w Gliwicach powstała w połowie 1945 r. przy KS „Piast”. Jej założycielem był Eugeniusz Bieniasz. Pod jego okiem trenowali czołowi śląscy lekkoatleci: Czajkowski, Holajn, Wojtowicz, Gołaszewski, Styrna.

fot. z archiwum GKS Piast

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sceptyczny
sceptyczny
2 lat temu

Jeśli Gliwice to patronem powinien być Egon Franke. Gliwiczanin z Gleiwitz. Kto to był i skąd pochodził Eugeniusz Bieniasz?

prawda
prawda
2 lat temu
Reply to  sceptyczny

Z tym Bieniaczem toscie przesadzili,Kto to jest .Czy urodzil sie w Gliwicach.?

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI