Autostrada A1 coraz dłuższa (foto)

Przybywa kilometrów na autostradzie A1. Już jutro będzie można sprawdzić jak jeździ się nowym odcinkiem Maciejów – Sośnica.

Sprawdzą to dziennikarze (również infogliwice), których na przejazd zaprosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Budowany właśnie śląski odcinek autostrady A1 ma 91-kilometrów i przebiega od lotniska w Pyrzowicach do granicy z Czechami. Po jego ukończeniu, z Gliwic na czeskie piwo do Ostrawy dotrzemy po 20 minutach.


Fragment między Sośnicą a Maciejowem, o długości 6,5 km zbudowało konsorcjum firm na czele z Polimeksem-Mostostalem.

Autostrada ma dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Jej koszt to aż 1,1 mld zł. Wszystko przez dwie estakady, osiem mostów, przejścia dla pieszych i specjalne ścieżki dla zwierząt.

Główna estakada ma ponad 1,6 km długości. Wykonywano ją metodą nasuwania.

Jeden z odcinków miał długość 900-metrów i wagę 35 000 ton. To pod względem wagi i objętości pierwszy najdłuższy nasuwany odcinek w Polsce, a czwarty w Europie.

Estakada przekracza drogę krajową nr 88, rzekę Bytomkę, ulicę Chorzowską, 14 torów kolejowych oraz dwutorową linię tramwajową.

Budowę prowadzono w systemie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu. W operacji nasuwania użyto 400 i 600 – tonowych siłowników.

Nina Drzewiecka

fot. archiwum GDDKiA

Zobacz zdjęcia z budowy A1

[nggallery id=20]

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Silesian
Silesian
12 lat temu

nie trzeba być uczonym, by zauważyć, że nasze województwo z północy na południe ma na pewno więcej niż 91km i nie zaczyna się Pyrzowicami, a granicą z woj. łódzkim…. a wchodząc na stronę:
http://d.polskatimes.pl/k/r/12/2b/f7/4a3b7a9c26764_z.pdf
policzyć można, że A1 na Śląsku ma ok. 165km!
„Po jego ukończeniu, z Gliwic na czeskie piwo do Ostrawy dotrzemy po 20 minutach.” – ale najpierw trzeba dostać się na A1….20 minut przez miast;)

Geograf
Geograf
12 lat temu

Jak dla mnie to „Budowany właśnie śląski odcinek autostrady A1 ma 91-kilometrów” nie trzeba kończyć studiów kierunkowych by znać obszar swojego regionu, ale specjalnie dla dla Pana/i Silesian link do mapki http://img693.imageshack.us/img693/8638/wojewodztwoslaskieaslas.png . Tak Tak Śląsk to tylko poniżej czerwonej lini :)i jak ładnie widać na mapie z Częstochowy taki sam Śląsk jak z Sosnowca :)Ale faktycznie zgodnie z jednostką zasadniczego podziału terytorialnego administracji rządowej w Polsce na obszarze „Województwa Śląskiego” będzie 165km autostrady A1. Tylko zanim się głupoty zacznie wypisywać na forach portali informacyjnych może warto się zastanowić co dla kogo oznacza Śląsk. Dla Gorola Śląsk = Województwo Śląskie… Czytaj więcej »

Silesian
Silesian
12 lat temu
Reply to  Geograf

Gwoli ścisłości – komentowany tekst był inny, niż ten obecnie na stronie… ale cóż…
reszta nie wymaga komentarza – szowinista piszący o „mieszkańcy Śląska” – jak odmawiasz życia tu także „krojcokom” i „auslendrom”… to zacznij po ulicy z pultawką chodzić!
a jak chcesz komentować, to wiedz, że jak już to „Województwo śląskie”, a nie Województwo Śląskie.

nina
nina
12 lat temu
Reply to  Silesian

Gwoli ścisłości – w tekście dodano informację, że odcinek z Przyrzowic do granicy jest „właśnie budowany”. Fragment do granicy województwa zaplanowano na 2014 rok. Nie wiem w jaki sposób ta informacja wpływa na sens Pańskiego komentarza ale mam nadzieję, że odróżnia Pan już region od województwa.

Silesian
Silesian
12 lat temu
Reply to  nina

Idziemy w zaparte? to przypomnę, że przy takiej konsekwencji dot. REGIONU – to Śląsk nie kończy się na Olzie! A z „budowanego właśnie śląskiego odcinka” można wyłączyć chyba to, co już zostało wybudowane – czyli ok. 30 km… dalej powyższy tekst jest spójny i logiczny?

nina
nina
12 lat temu
Reply to  Silesian

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia spędzonego na liczeniu kilometrów

Leon 46
Leon 46
11 lat temu

Zbudowano skrzyżowanie autostrad i estakadę ale Prezydent Miasta Gliwice który przy każdej nadarzającej się okazji „przykleja się” do tych inwestycji realizowanych przez Państwo nie zrobił nic aby zapewnić odpowiedni dojazd od strony miasta do tych obiektów. Na ulicę pszczyńską z sześciu pasów ruchu następuje wjazd na dwa co jest skandalem z którego wspomniany prezydent i władze miasta się przyczyniły. Teraz tylko czekam czy w pierwszym szeregu na otwarcie nowego odcinka znajdzie się ponownie Prezydent Miasta Gliwice ??

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI