Będą autobusy na lotnisko w Pyrzowicach

AP1, AP2, AP3 i AP4 – takie oznaczenie będą miały metropolitalne linie lotniskowe, łączące główne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach.

KZK GOP, który będzie technicznie obsługiwał i realizował te połączenia, ogłosił przetarg w tej sprawie. Postępowanie potrwa ok. trzech miesięcy, a autobusy – według przedstawionych założeń – mają wyjechać w trasę w czwartym kwartale tego roku.

– Szeroko analizowaliśmy różne warianty połączeń lotniskowych oraz opinie i sugestie, które zostały zgłoszone po przedstawieniu wstępnych założeń przebiegu tych linii – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem.

– Dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kilku modyfikacji w trasach ich przejazdu. Jedną z nich jest decyzja o uruchomieniu bezpośredniego połączenia kursującego pomiędzy Katowicami a lotniskiem. Szacunkowy czas przejazdu tej linii wyniesie od ok. 45 do 50 minut – wyjaśnia.

Przetarg, którego celem jest wyłonienie operatora czterech metropolitalnych linii lotniskowych, został ogłoszony przez KZK GOP.

Przypomnijmy, że to właśnie ten związek – na mocy zawartego porozumienia z Metropolią – będzie odpowiadał za techniczną realizację i obsługę tych połączeń. Wynika to z faktu, że KZK GOP posiada profesjonalne służby do zlecania, kontrolowania, nadzorowania świadczonych usług oraz egzekwowania należności z tytułu nakładanych kar. Poza tym – gdy Metropolia przejmie już zadania i obowiązki organizatora transportu zbiorowego na swoim obszarze, wówczas zadanie to wraz ze służbami odpowiedzialnymi za jego realizację, wróci bezpośrednio do GZM.

W przyjętym dokumencie określone zostały planowane trasy tych połączeń. Nowością jest zmiana lokalizacji przystanków w Zabrzu, Bytomiu i Piekarach Śląskich oraz dodatkowy przystanek w Będzinie na trasie przejazdu linii jadącej przez Katowice i Sosnowiec.

Gliwice Plac Piastów – Zabrze Multikino – Bytom Karb – Piekary Śląskie Szarlej Kaufland – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 64-76 min)
– Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 54-65 min)
– Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 45-50 min)
– Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec (szacowany czas przejazdu: 31-32 min) + Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy (45-50 min) lub Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 54-65 min)

Planowane rozkłady jazdy, które zostały uwzględnione w dokumentacji przetargowej, wyglądają następująco:

AP1 – relacja: Gliwice Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy
Autobusy tej linii obsługiwać będą przystanki: „Gliwice Dworzec PKP”, „Gliwice Plac Piastów”, „Zabrze Multikino”, „Bytom Karb”, „Szarlej Kaufland”, „Pyrzowice Port Lotniczy”, z częstotliwością kursowania co ok. 60 minut w godzinach: 2:00-21:00, oraz co ok. 90 minut w godzinach 21:00-2:00.

AP2 – relacja: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy
Autobusy tej linii obsługiwać będą przystanki: „Katowice Dworzec” (stanowisko nr 10), „Katowice Sokolska”, „Katowice Strefa Kultury”, „Sosnowiec Dworzec PKP”, „Będzin Stadion”, Pyrzowice Port Lotniczy”, z częstotliwością kursowania co ok. 60 minut w godzinach: 4:40-22:40.

AP3 – relacja: Katowice Dworzec – „Pyrzowice Port Lotniczy”
Autobusy tej linii obsługiwać będą przystanki: „Katowice Dworzec” (stanowisko nr 10), Pyrzowice Port Lotniczy”, z częstotliwością kursowania co ok. 60 minut w godzinach: 3:00-22:00, oraz co ok. 90 minut w godzinach 22:00-3:00. Przedmiotowa linia zapewniać będzie szybkie połączenie z centrum Katowic do Portu Lotniczego w Katowicach Pyrzowicach, kursując naprzemiennie z linią AP2, zapewniając wspólną częstotliwość kursowania co ok. 30 minut.

AP4 – relacja: Tychy Dworzec PKP – Katowice Dworzec
Autobusy tej linii obsługiwać będą przystanki: „Tychy Dworzec PKP”, „Giszowiec Osiedle”, „Katowice Dworzec”, zapewniając możliwości dojazdu w godzinach 24:00-5:00 oraz przesiadkę na linię AP3.


Prace trwają również nad ustaleniem założeń taryfowych. Według szacunków cena biletu miałaby wynieść kilkanaście złotych. Metropolia pracuje nad tym by jego cena odpowiadała aktualnemu biletowi całodobowemu i wyniosła 14 zł.

Koszt funkcjonowania tych linii, które będą finansowane z budżetu GZM, oszacowano na 2 mln zł w 2018 roku, natomiast w 2019 roku – 10 mln zł.

Ze względu na procedury związane z przeprowadzeniem przetargu, który może potrwać około trzech miesięcy, metropolitalne linie lotniskowe zostaną uruchomione w czwartym kwartale tego roku.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Martina Fozycka

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Super wiadomość.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Ciekawe czy będą miały klime…

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Faktycznie to jest najważniejsze…. brak słów

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Basia Morys faktycznie klimatyzacja to zbędne luksusy , co to jest godzinna podróż z bagażem w upale 30 plus…nie zazdroszczę tylko wspolpasazerom w samolocie

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Kasia Faliszewska i przystanki co chwilę xd jak 6 podróż po śląsku

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Jedni lubią jak im cyganie grają, drudzy jak im śmierdzą stopy. No cóż, Basia chyba lubi to drugie.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Szkoda ze nareszcie!

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Suuuuuper♥️

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Świetna wiadomość!

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

No nareszcie .

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Super

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Largo
Largo
5 lat temu

Pięknie. Janusze z taxi co biorą 100 za taki kurs pewno słabo się zrobilo

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI