r e k l a m a
spot_imgspot_img

Bilet zerowy coraz bliżej. Eksperci popierają projekt

Zakończyły się konsultacje w sprawie projektu rozporządzenia zwalniającego z opłat za przejazd autostradą A4 na wysokości Gliwic.

Instytucje opiniujące rozporządzenie poparły jego treść. Nic więc nie stoi już na przeszkodzie aby wprowadzić projekt w życie. Resort transportu ma tydzień na zmianę przepisów, umożliwiających wprowadzenie biletu zerowego.

Trwające od wielu lat starania samorządu Gliwic o bezpłatną autostradę A4 na wysokości miasta najwyraźniej przekonały resort transportu.

Na internetowych stronach ministerstwa w zeszłym tygodniu pojawił się projekt rozporządzenia zwalniający z opłat za przejazd na odcinku węzeł „Gliwice -Kleszczów” – węzeł „Gliwice – Sośnica”. Dokument trafił do konsultacji.

Do 23 maja kilkanaście instytucji samorządowych, pozarządowych i podmiotów prywatnych miało czas na przygotowanie opinii w tej sprawie.

Projekt rozporządzenia był m.in. konsultowany z ekspertami Polskiego Kongresu Drogowego, który w opinii przesłanej do resortu infrastruktury poparł proponowane zmiany. – Jest to zgodne z rozwiązaniami stosowanymi w innych krajach europejskich, w których na odcinkach dróg, na których przeplata się ruch tranzytowy ze wzmożonym ruchem lokalnym w aglomeracjach, rezygnuje się z pobierania opłat. Rozwiązanie to wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i samorządu Gliwic – mówi w imieniu Polskiego Kongresu Drogowego Tomasz Orłowski.

Rozwiązanie pozytywnie zaopiniowała też Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa. – Projekt jest logiczny – komentuje Wojciech Malusi, prezes Izby, największej organizacji samorządu gospodarczego w całym budownictwie. Treść rozporządzenia została również skonsultowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP. Jak poinformował Grzegorz Małetka, sekretarz generalny Stowarzyszenia, opinia jest także pozytywna.
Projekt rozporządzenia trafił też instytucji samorządowych, m. in. do Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich. Ze względu na ekspresowe tempo konsultacji większość z nich nie zdołała jednak przygotować opinii w oczekiwanym przez resort transportu terminie. Projekt został również przesłany do Związku Województw RP. – Został przekazany do konsultacji społecznych do województw, które swoje uwagi przesłały bezpośrednio do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – poinformował nas Bogdan Ciepielewski, dyrektor Biura ZWRP.

Co ważne, niektóre z instytucji konsultujących rozporządzenie nie ograniczyły się jedynie do sformułowania prostej opinii w tej sprawie.

Tak było w przypadku Polskiego Kongresu Drogowego. Eksperci PKD zarekomendowali, by sprawa opłat na odcinkach dróg płatnych przebiegających w pobliżu aglomeracji miejskich została uregulowana ogólnym zapisem. – Chodzi o uzależnienie pobierania opłat od spełnienia określonych parametrów, np. wielkości aglomeracji i odległości autostrady od niej. W innym przypadku każdorazowa zmiana rozporządzenia prowadzić będzie do targów między administracją rządową i reprezentantami lokalnych społeczności – uważa Tomasz Orłowski z PKD.

Rząd ma już tylko tydzień na zmianę przepisów, dzięki której przejazd A4 na wysokości Gliwic będzie bezpłatny. Zgodnie z projektem rozporządzenia, wejdzie ono w życie dzień po podpisaniu.

– Liczę na to, że tak jednoznaczny wynik konsultacji społecznych utwierdzi ministerialnych urzędników, że bezpłatna A4 na wysokości Gliwic to jedyne rozsądne rozwiązanie, korzystne nie tylko dla miasta, ale i dla całego regionu. Zabiegamy o to od kilkunastu lat – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Minister Sławomir Nowak potwierdza na Tweeterze, że pracują nad zwolnieniami z opłat.

(fot. UM Gliwice)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gliwiczanin
gliwiczanin
11 lat temu

I bardzo ładnie 🙂 Frankiewicz – Referendyści 3:0!

marek
marek
11 lat temu

No to Frankiewicz wydymał referendystów którzy jeszcze wczoraj na Zwyciestwa wmawiali mi że to on jest winny że autostrada będzie płatna. Nieźle ci ludzie co zbierają podpisy kłamią

brawozygmuś
brawozygmuś
11 lat temu

Czy nasz świetny prezydent wywalczy jeszcze, żeby gliwicki odcinek autostrady A4 był też bezpłatny jadąc do Wrocławia, Opola czy Niemiec lub z powrotem?

jarek
jarek
11 lat temu

Nowak juz obiecał wiec musi byc bezplatna

!?
!?
11 lat temu

I co referendyści, jedna głupota, którą wciskacie ludziom Wam odpoadła. Choć nie wiem, oni są w stanie wypowiedzieć każdą bzdure. Jka się ich posłucha to robi się smutno. Grupa ludzi, podobno opłacana przez dwóch panów – zbiera podpisy. Paranoja.

wladekk47
wladekk47
11 lat temu

z jakich pieniedzy korzystaja ci ktorzy stoja na ulicach i zaczepiaja ludzi

wladekk47
wladekk47
11 lat temu

gorzej jak dawniej cyganie

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI