r e k l a m a


Biskup Jan Kopiec zastąpił biskupa Jana Wieczorka (foto)

spot_img
r e k l a m a

Dziś podczas Ingresu ks. bp Jan Wieczorek przekazał Pastorał nowemu Ordynariuszowi Gliwickiemu.

Na uroczystości w gliwickiej katedrze obecni byli duchowni, przedstawiciele władz wojewódzkich, prezydenci Gliwic, Zabrza i Bytomia, a także gliwiczanie. Wszyscy przyszli podziękowac bp. Janowi Wieczorkowi za posługę, a jednocześnie przywitac nowego Ordynariusza Gliwickiego bp. Jana Kopca.

Punktualnie o godz. 11.00 w sobotę zabrzmiały dzwony we wszystkich kościołach diecezji gliwickiej. I właśnie o tej porze rozpoczął się Ingres bp. Jana Kopca do gliwickiej katedry, świętych Apostołów Piotra i Pawła. Hierarcha zastąpi pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka. Objęcie diecezji nastąpi podczas uroczystej i bardzo symbolicznej liturgii.
–  Pierwszym takim znaczącym momentem jest przywitanie nowego ordynariusza w drzwiach katedry. Kolejną ważną i bardzo symboliczną chwilą jest wręczenie pastorału, wyrażające przekazanie wszystkich obowiązków – wyjaśnia ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej w Gliwicach. – Bardzo wymowne jest także tzw. homagium. – To moment, w którym przedstawiciele księży, poszczególnych stanów uznają, że jest to ich Pasterz – dodaje ks. Plucik.

Bardzo wyczekiwane jest także pasterskie słowo, które biskup wypowiada po raz pierwszy jako ordynariusz.

Jan Kopiec, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji opolskiej został mianowany przez papieża Benedykta XVI ordynariuszem gliwickim.

Nowy biskup gliwicki ma 64 lata, dobrze zna naszą diecezję. Bp Jan Kopiec urodził się w Zabrzu i przez kilka lat był kapłanem w tamtejszych parafiach.

W Episkopacie Polski jest członkiem Rady Naukowej KEP, Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, Zespołu ds. Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski oraz delegatem KEP ds. Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych.

Transmisję na żywo z uroczystości prowadziły: Radio Plus Śląsk, Telewizja Trwam i Radio Maryja. Byli także dziennikarze wielu lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich redakcji.

Zobacz zdjęcia

[nggallery id=59]

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czaszmian
czaszmian
12 lat temu

To może wreszcie doczekamy się większej roli diecezji: powstania seminarium lub diecezjalnego muzeum w Gliwicach.

Silesian
Silesian
12 lat temu
Reply to  czaszmian

Seminarium? a od kiedy to każda diecezja mam swoje oddzielne – 10 kleryków na roku – na każdego po dwóch wykładowców?
Poza tym, w Gliwicach nie mam wydziału teologicznego żadnego uniwersytetu – nawet opolski się wyprowadził.
Tak małej diecezji nie było i nigdy nie będzie stać by utrzymać seminarium.

Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu

to człowiek mądry, wielkiej wiary, pokory, pochylający sie nad każdym człowiekiem a jednoczesnie wymagający i konkretny, nie boi sie wyzwań, trudności, nie ucieka przed krzyżem Chrystusa.

Nick
Nick
12 lat temu

Może Frankiewicz modli się o darmową autostradę?

anfusia
anfusia
12 lat temu

Hmm i co w tym ważnego, młodzi ludzie woleli by dostać informacje że miasto dopłaci np połowe do kredytu na mieszkanie a nie info o nowej osobie za która podatki trzeba placić, mimo iż na tacy sporooo ale kiesa precież pełną powinna byc

seba
seba
12 lat temu

Seminarium
a na pierwszym roku z naszej diecezji tylko trzech kleryków.

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI