r e k l a m a
spot_imgspot_img

Bohaterowie spoczywają w Bojkowie. Uczczą ich pamięć

Bojków, dzielnica miasta Gliwice, jest ważnym miejscem na mapie historycznej Polski.

Tam – na parafialnym cmentarzu – znajdują się miejsca pochówku dwóch żołnierzy z bohaterskiej załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte: chorążego Edwarda Szewczuka oraz kaprala Michała Plewaka, którzy wraz z innymi żołnierzami, od 1 do 7 września 1939 r. stawiali bohaterski opór niemieckiemu najeźdźcy w pierwszej bitwie II Wojny Światowej.

Od kilku lat lokalna społeczność, przy zaangażowaniu wielu instytucji oraz rodzin Westerplatczyków, dba o godne upamiętnienie tych bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego.

Co roku, począwszy od 1 września, odbywają się tu kilkudniowe uroczystości zwane Bojkowskim wrześniem. To tryptyk zdarzeń na które składa się alert, Msza św. oraz wydarzenia kulturalno-naukowe.

Początek obchodów ma miejsce na Bojkowskim cmentarzu, gdzie przy grobach Westerplatczyków, dzieci i młodzież oraz harcerze, przedstawiciele wojska, władz reprezentujących nasz region, gliwickich instytucji oraz duchowieństwa, biorą udział w uroczystym apelu.

O godz. 4.45 rano, w świetle pochodni odczytywany jest apel poległych, wygłaszane są okolicznościowe przemówienia oraz odmówiona zostaje wspólna modlitwa w intencji ofiar II Wojny Światowej. Na grobach żołnierzy z Westerplatte, w asyście wojskowej warty honorowej, składane są wiązanki kwiatów i zapalane symboliczne znicze pamięci.

Ważną informacją dla wybierających się na wydarzenie jest to, że groby żołnierzy znajdują się w dwóch różnych miejscach lecz niedaleko od siebie. Warto o ty pamiętać, szczególnie gdy się chce złożyć kwiaty i znicze, zadbajmy aby były one w ilości podwójnej.

Msza św. odprawiana w intencji chorążego Edwarda Szewczuka oraz kaprala Michała Plewaka jest wyrazem modlitewnej pamięci i prośbą o spokój dusz dla całej Załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. To również wołanie do Opatrzności Bożej: „Nigdy więcej wojny!”.

Wydarzenie kulturalno-naukowe jest spotkaniem nawiązującym do epizodów z historii Westerplatte, czasów II wojny światowej, jak również szeroko pojętej walki o słuszną sprawę i obronę pewnych wartości.
Uczestnikami wydarzenia, które organizowane jest w Szkole Podstawowej nr 8 w Gliwicach, są zawsze wyjątkowi goście. W tym roku przypada dokładnie 50 lat od premiery filmu Stanisława Różewicza „Westerplatte” z 1967 r. Organizatorzy nie zapomnieli o tym fakcie i z tej okazji zapraszają na jego projekcję. Dodatkowo zaproszono na spotkanie gości: legendę polskiego kina – Pana Arkadiusza Bazaka oraz Pana Krzysztofa Zajączkowskiego – osobę znającą dogłębnie temat filmu.

W programie:
Piątek, 1 września 2017 r., godz. 4:45
Alert przy grobach Westerplatczyków – cmentarz parafialny w Bojkowie

Wtorek, 5 września 2017 r., godz. 18:00
Pokaz filmu „Westerplatte” z 1967 r. w reżyserii Stanisława Różewicza oraz spotkanie z aktorem Arkadiuszem Bazakiem, odwrócą roli kapitana Franciszka Dąbrowskiego. Spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Zajączkowski, autor książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Westerplatte jako miejsce pamięci 1945-1989” – sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 8 w Gliwicach, ul. Spacerowa 6

Piątek, 8 września 2017 r., godz. 17:30
Msza św. w intencji śp. chorążego Edwarda Szewczuka oraz śp. kaprala Michała Plewaka – kościół pw. Narodzenia N.M.P w Bojkowie

Współorganizatorzy
Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach
Rada Osiedla Bojków
Parafia Narodzenia N.M.P w Gliwicach
Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gliwicach
Jednostka Wojskowa AGAT im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” w Gliwicach
6 Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego w Gliwicach
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST Westerplatte
Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939
Gliwicki Ośrodek Metodyczny
Partner
Cukiernia Czech z Gierałtowic

Patronat honorowy
Prezydent Miasta Gliwice, Zygmunt Frankiewicz
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI