Zakończyły się prace nad termomodernizacją dwóch gmachów Politechniki Śląskiej.
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań uczelniane budynki są teraz ekologiczne i energooszczędne, mogą również produkować energię na własne potrzeby.
Prace modernizacyjne objęły budynek Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki przy ul. Akademickiej 16, a także wspólny gmach wydziałów: Mechanicznego Technologicznego oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki przy ul. Konarskiego 18-18A. Termomodernizacja elewacji pozwoli zaoszczędzić środki przeznaczone na ogrzewanie budynku, a tym samym zmniejszyć zużycie energii i emisję C02 do atmosfery.
Prace zostały wykonane w ramach projektu EEA Grants „Redukcja emisji CO2 i zużycia energii w budynkach Politechniki Śląskiej w Gliwicach poprzez produkcję energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii oraz wymianę oświetlenia wewnętrznego”.
W obu budynkach zastosowano innowacyjne rozwiązania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Gmachy zostały wyposażone w nowoczesne instalacje fotowoltaiczne z 377 sztukami paneli słonecznych o mocy 265W na każdym z dachów.
Zamontowano również inteligentne systemy zarządzania energią w obu budynkach, zastosowano m.in. innowacyjny odbiornik eGain, który dostarcza do regulatora przetworzoną informację dotyczącą prognozy pogody z wyprzedzeniem 120-godzinnym oraz dane bilansu energetycznego wyliczone dla konkretnego budynku. W gmachach wymieniono również oświetlenie wewnętrzne na energooszczędne LED-owe i zamontowano osłony przeciwsłoneczne, a także nowoczesną instalację wentylacyjną.
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budynki politechniczne stały się ekologiczne i energooszczędne oraz w dużej mierze samowystarczalne. Koszt inwestycji wyniósł prawie 13,5 mln zł.
Szkoda tylko, że tak mało zdjęć