CBA zatrzymało w Gliwicach dwie osoby. Zarzut prania pieniędzy

Zatrzymane dwie osoby. Śledztwo dotyczy wyłudzania środków w wysokości blisko 80 mln zł z dotacji oświatowej oraz przestępstw tzw. prania pieniędzy.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, zatrzymali dwie osoby – Mieszka A. i Aleksandrę K. w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym wyłudzania środków z dotacji oświatowej oraz przestępstw tzw. prania pieniędzy. Czynności przeprowadzono w Gliwicach.

„Ustalenia śledztwa wskazują, że podejrzani działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, założyli i kierowali działalnością szeregu podmiotów gospodarczych, prowadzących szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych. Działalność polegała m.in. na przedłożeniu przez organy właściwe do reprezentowania ww. podmiotów, dokumentów poświadczających nieprawdę dla uzyskania wsparcia finansowego. Dokumenty wystawiano i przedkładano w celu uwiarygodnienia zaistnienia fikcyjnych zdarzeń związanych z prowadzoną działalnością edukacyjną i w konsekwencji uzyskania nienależnych dotacji oświatowych” – informuje CBA.

Jak dodaje policja: „Śledczy z Katowic wpadli na trop 39-latki i jej 48-letniego wspólnika, którzy od września 2014 roku do grudnia 2021 roku na terenie województw śląskiego i opolskiego, kierowali i brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Przestępcza para fałszowała dokumentację, by wyłudzić wsparcie finansowe z jednostek samorządu terytorialnego. Wprowadzeni w błąd pracownicy przyznawali dotacje niepublicznym szkołom dla dorosłych, które w rzeczywistości im się nie należały”.

„W Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach, zostały im przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków z dotacji oświatowej w kwocie prawie 80 mln. zł, a także dotyczące tzw. prania brudnych pieniędzy” – przekazuje CBA.

„W toku czynności przeszukań zabezpieczono dokumenty, sprzęt elektroniczny i inne dowody mogące mieć znaczenie dla prowadzonego postępowania.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, na poczet przyszłych kar dokonała zabezpieczenia majątku podejrzanych, w tym: ujawnioną w domu jednego z podejrzanych gotówkę w kwocie 740 tys. zł., 11 obrazów znanych polskich malarzy, dwa samochody osobowe: Mercedes GL oraz BMW X7, nieruchomości o wartości łącznej ponad 17 500 000 zł, a także udziały w spółkach o wartości około 500 tysięcy złotych. Ponadto Prokuratura Okręgowa dokonała blokady ustalonych rachunków bankowych, na których ujawniono znaczne środki finansowe” – informuje CBA.

Decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach wobec obojga podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

„Materiały dowodowe są nadal gromadzone i analizowane przez śledczych, postępowanie jest w toku” – dodaje CBA.

źródło: Zespół Prasowy CBA

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adaś
Adaś
2 miesięcy temu

A czy to nie w lokalu należącym do pana Mieszko A. odbywały się wszystkie spotkania wyborcze pana Adama Neumanna? Tak tylko pytam

Non
Non
2 miesięcy temu
Reply to  Adaś

czy to chodzi o Mieszka A. który był gliwickim radnym z listy wyborczej Frankiewicza? To takie rzadkie imię, a do tego literka A. od nazwiska. Ktoś coś wie?

Andrzej
Andrzej
2 miesięcy temu
Reply to  Non

Wszyscy zainteresowani już wiedzą i nie jest to żadna tajemnica,, że jedna z aresztowanych osób to były prezes klubu sportowego – Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice – Mieszko A. Dla klubu SPR Sośnica Gliwice jest to poważny problem wizerunkowy i olbrzymi wstyd, że taka osoba pełniła funkcję prezesa klubu. Ten fakt już pozostanie – niestety – na stałe w historii klubu. Ponadto Mieszko A. nie tylko był radnym Rady Miasta Gliwice z ramienia Platformy Obywatelskiej, ale także członkiem Rady Sportu, a przede wszystkim – jak już zaznaczyłem – prezesem Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice. W okresie kiedy prezesem był wspomniany… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Co ty tu mieszasz sprawy ze sobą niezwiązane. Takie ble ble ble z Sośnicy gdzie nikt nic nie ukradł. Sprawa zarzutów Prokuratury wymaga potwierdzenia i udowodnienia winy przez Sąd. Zobaczymy jak z tego wyciśnie się wodę polityczną i olbrzymie zarzuty o tzw. hi hi zorganizowanej grupie przestępczej okażą się że być możę góra urodziła mysz, to zostaną lub nie gołe fakty. Więc ostrożnie z tą sensacją.

xyz
xyz
2 miesięcy temu
Reply to  Adaś

wszystko na to wskazuje

Karola
Karola
2 miesięcy temu

Pan Mieszko A. Kupił wiele nieruchomości należących do miasta na licytacjach ZGM – zastanawiałam się skąd ma na to środki 🙆

yano
yano
2 miesięcy temu
Reply to  Karola

Zapytaj jego mamy. Ona przed laty kupowała więcej.

Nick
Nick
2 miesięcy temu

Czy to były radny z Gliwic?

Largo
Largo
2 miesięcy temu
Reply to  Nick

Tak

Covid
Covid
2 miesięcy temu

co kogo obchodzą takie wałki, Polska to jeden wielki Wał…Te melony nie robią wrażanie ani działania ABC czy BCDŚ czy nawet PKP

Ktoś
Ktoś
2 miesięcy temu

Mocno pomagał w kampanii prezydenta Neumanna. Są nawet zdjęcia wspólne w internecie.Chyba ktoś powinien wytłumaczyć się z tej pomocy i na czym ona polegała

yano
yano
2 miesięcy temu
Reply to  Ktoś

Jak Janosik. Zabierał bogatym i dawał biednym, a co zostało to na kampanie wyborcze wszystkich kandydatów wg zasad PKW

poeta
poeta
2 miesięcy temu

Mieszko, Mieszko mój koleżko – jakoś tak to leciało

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI