Centrum przesiadkowe w Gliwicach coraz bliżej

Rozpoczyna się przygotowywanie dokumentacji pozwalającej ogłosić przetarg na budowę centrum przesiadkowego. W ramach przewidzianych prac miasto m.in. przebuduje drogi dojazdowe do CP – ul. Składową wraz z fragmentem ul. Toszeckiej. Projekt budowlany dla tego zakresu prac został już zatwierdzony, decyzja zezwalająca na rozpoczęcie robót musi się jednak uprawomocnić.

Przetarg powinien zostać ogłoszony jeszcze w 2019 r. Prace obejmą budowę Centrum Przesiadkowego, przebudowę ul. Składowej i fragmentu ul. Toszeckiej oraz odcinka ul. Tarnogórskiej. W ramach robót drogowych zostanie zmieniona konstrukcja jezdni ulic, powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, pojawi się nowe oświetlenie uliczne. Niezbędna będzie także budowa nowych i przebudowa istniejących sieci uzbrojenia terenu. Ul. Składowa zostanie połączona z ul. Toszecką.

Budowa Centrum Przesiadkowego będzie jedną z największych i najważniejszych inwestycji w Gliwicach. Jego powstanie obok zmodernizowanego dworca kolejowego wprowadzi nową jakość do krajobrazu centrum miasta.

Nowoczesne centrum przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu, podniesie standard obsługi i usprawni przemieszczanie się podróżnych. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy zadaszony dworzec autobusowy wraz z budynkiem głównym obsługi pasażerskiej, usługowym budynkiem pomocniczym i tunelem łączącym centrum przesiadkowe z dworcem PKP i dalej z południową stroną miasta. Będzie to nowoczesny obiekt, zintegrowany z dworcem kolejowym systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z miejscami postojowymi dla samochodów i infrastrukturą rowerową (zadaszone miejsca postojowe, boksy dla rowerów, stacje napraw rowerów) oraz zapleczem komercyjnym.

Ścisłe centrum Gliwic zyska nowe oblicze – w ramach inwestycji zostaną również zmodernizowane i przebudowane ulice po północnej stronie dworca PKP.

Zmieni się też pejzaż miasta po południowej stronie dworca, m.in. plac Piastów.
Przewidziano przebudowę ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wraz z odcinkiem ul. Zwycięstwa, placu Piastów i odcinka ul. Piwnej, ul. Składowej, ul. Okopowej, ul. Na Piasku i placu przed dworcem PKP oraz fragmentu ul. Tarnogórskiej. Na przedłużeniu ul. Udzieli zaplanowano ciąg dla pieszych i rowerów, łączący okolice ulic Kolberga i Tarnogórskiej z Centrum Przesiadkowym. Zaplanowano także ścieżkę rowerową łączącą trasę rowerową Centrum – Sośnica z drogami rowerowymi na terenie centrum przesiadkowego, wykonanie zadaszonych parkingów dla jednośladów oraz przygotowanie infrastruktury dla stacji wypożyczalni rowerów na terenie CP.

W przyszłości cały kwartał przebudowanego ścisłego centrum Gliwic wraz ze zmodernizowaną ul. Zwycięstwa stanie się kolejną wizytówką naszego miasta i nową, przyjazną przestrzenią miejską.

Inwestycja ma szansę na unijne dofinansowanie. W marcu miasto złożyło wniosek umożliwiający zdobycie ok. 130 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Rozstrzygnięcie konkursu i podpisanie umowy na dofinansowanie unijne zaplanowano na IV kwartał tego roku.

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
3 lat temu

Już widzę ten komunikacyjny nieogar

Anonimowo
3 lat temu

Widze ze dyżurne marudy w akcji

Anonimowo
3 lat temu

Wreszcie, prawie 75 lat po wojnie!

Oby nie projektowała tej inwestycji ta firma od woonerfu na Wieczorka (PROJARCH?)

Anonimowo
3 lat temu

Zapomnieliście dodać, że też jedną z NAJBRZYDSZYCH inwestycji…

Anonimowo
3 lat temu
Reply to  Anonimowo

Zapomnieli, bo to propagandyści UM.

Anonimowo
3 lat temu
Reply to  Anonimowo

Tomasz Kowalski stary ciebie kiedyś ta żółć co ją tonami na fejsie produkujesz zaleje

Anonimowo
3 lat temu
Reply to  Anonimowo

Moją żółcią się nie przejmuj, raczej zacznij swoim rozumem, no chyba że też bierzesz działkę od UM. Ale to rozumne. Błogosławiony dar oportunizmu.

Anonimowo
3 lat temu

A to ten koszmarek z wizualizacji z blachy falistej czy raczej coś innego powstanie?

Anonimowo
3 lat temu

Z tą jakością w krajobrazie, to bym nie przesadzał. Widzieliśmy wizualizacje. To nawet nie jest przeciętność Polski powiatowej. Do tego, czy będzie to także nowa jakość w układzie komunikacji publicznej w mieście, to jest najważniejsze. Jak na razie nikt się nią nie zajmuje, bo przecież nikt z gliwickich włodarzy z niej nie korzysta.

observator
observator
3 lat temu

Żeby potem tylko autobusy nie pomyliły sobie przystanków i nie podjeżdżały pod selgrosa . Podobne wiaty …

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI