r e k l a m a


Chcą nam zabrać bazę i śmigłowiec. Prezydent pisze do ministra

Po raz pierwszy o możliwości przeniesienia oddziału Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Gliwic do Katowic usłyszeliśmy kilka miesięcy temu, w kwietniu.

Podczas uroczystego przekazania nowoczesnego śmigłowca ratunkowego Eurocopter wicewojewoda śląski Piotr Spyra, nie ukrywał, że śląska baza LPR powinna znajdować się w Katowicach na lotnisku Muchowiec.

Władze miasta sprzeciwiają się takim działaniom i podkreślają stałą gotowość do współpracy z LPR. Zygmunt Frankiewicz wysłał w tej sprawie list do minister zdrowia, Ewy Kopacz.

Kopia dokumentu trafiła również do Roberta Gałązkowskiego, dyrektora LPR.

Gliwicka baza LPR rozpoczęła działalność we wrześniu 2007 roku. Wybór naszego miasta nie był przypadkowy. Lokalizacja była optymalna ze względu na m.in. podobne odległości od dwóch sąsiednich baz LPR we Wrocławiu i w Krakowie.

Nie bez znaczenia było również korzystne położenie Gliwic na skrzyżowaniu autostrad A4 i A1, umożliwiające szybkie dotarcie śmigłowców na miejsce zdarzenia zarówno w woj. śląskim, jak i w znacznej części woj. opolskiego.

Działalność bazy LPR od początku wspierały władze miasta i gliwicki aeroklub. W 2007 roku udostępniono część hangaru, w której zbudowano zaplecze socjalne dla załóg śmigłowca LPR. Dwa lata później LPR nabył od Aeroklubu działkę na terenie lotniska, przeznaczoną na docelową bazę pogotowia.

– Miasto od początku deklarowało zamiar przeprowadzenia modernizacji całego lotniska w celu podniesienia jego standardu. Zamierzenia te są nadal aktualne i znajdują się na etapie opracowywania szczegółowej koncepcji – pisze w liście prezydent Gliwic.

Prezydent wskazuje, że dotychczasowe działania ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w sposób znaczący wpłynęły na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Gliwic i całego regionu obsługiwanego przez gliwicką bazę.

W ciągu 4 lat ratownicy wielokrotnie uczestniczyli w ryzykownych akcjach ratowniczych, niosąc szybką i fachową pomoc ofiarom wypadków i zdarzeń.

W kwietniu gliwicka baza wzbogaciła się o supernowoczesny śmigłowiec ratunkowy EC 135.

– Z powyższych względów ze zdumieniem odbieram informacje o planach likwidacji bazy LPR w Gliwicach. Chcę podkreślić, że z punktu widzenia władz miasta zmiana lokalizacji jest słabo uzasadniona. Jednocześnie potwierdzam naszą stałą gotowość do współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym – deklaruje Zygmunt Frankiewicz.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bolek
bolek
12 lat temu

Wojewodo ręce p……. od naszego pogotowia. Niech ci platforma obywatelska załatwi śmigłowiec dla katowic.

...
...
12 lat temu

decyzja o przeniesieiu śmigłowca do katowic jest conajmniej idiotyczna. kto w ogole na to wpadł? przecież niedawno mowili ze z gliwic wszędzie jest najbliżej i j est to optymalna lokalizacja…..

kszyh0
kszyh0
12 lat temu

Tylko prawda jest też taka, że w Gliwicach powinno powstać miejsce, które bedzie mogło przyjmować rannych w wypadkach (transportowanych przez śmigłowiec)
Prezydencie! jeśli nie zrobisz SOR-u, albo czegoś podobnego nie zdziw się, gdy śmigłowiec poleci do Sosnowca lub Katowic, ale już nie wróci!

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
12 lat temu

… po przeczytaniu pisma Pana Prezydenta Pani Minister popłakała się … i nie tylko nie zabierze nam helikopterka ale byc może dołoży jeszcze jednego …

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI