r e k l a m a
spot_imgspot_img

Ciekawe wydarzenia w gliwickim muzeum

Muzeum w Gliwicach zaprasza na ciekawe wykłady i wydarzenia.

Nowy cykl wykładów: Inny modernizm. Secesja
Wykład pierwszy: „Secesja czy Jugendstiel – jak odróżnić nurty secesji?”
11 października 2019, Willa Caro, godz. 17.00

Modernizm, na fali obecnej mody i zainteresowania realizacjami ruchu nowoczesnego w architekturze, kojarzymy przede wszystkim z twórcami pozostającymi pod wpływem Wielkiej Awangardy XX wieku – Saint’Elją i włoskimi futurystami, szklanymi wieżami niemieckiego ekspresjonizmu, rosyjskimi konstruktywistami i rewolucyjną architekturą Ela Lissitzky’ego, Gropiusem i szkołą Bauhausu, holenderskim De Stijlem, Le Corbusierem we Francji, amerykańską szkołą chicagowską i Frankiem Lloydem Wrightem, a później funkcjonalizmem i stylem międzynarodowym lat trzydziestych. Ale modernizm ma wiele twarzy i jego początki sięgają o wiele wcześniej – nawet dwudziestowieczna awangarda, głosząca radykalne zerwanie z przeszłością, swoich przodków mogłaby odnaleźć w hrabim de Saint-Simonie i socjalistach z początków XIX stulecia. Nie będzie błędem pojęcie „modern” powiązać z nowożytnością, odrodzeniem i początkami nauk przyrodniczych. W „Filozoficznym dyskursie nowoczesności” Jurgen Habermas jako trzy zasadnicze katalizatory nowoczesności wskazywał: reformację, oświecenie i rewolucję francuską. My pokażemy jeszcze inne oblicze modernizmu – secesję, czyli sztukę nową – art nouveau. Podczas wykładów prowadzonych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków, poznamy odmiany stylu przełomu XIX i XX wieku w różnych państwach i znajdziemy ich odpowiedniki w Gliwicach i sąsiednich miastach. Zawędrujemy w miejsca, które odkryjemy na nowo, a zwłaszcza do tworzących związek miast secesyjnych Barcelony, Budapesztu, Brukseli, Wiednia czy Łodzi. Wykłady będą uzupełnione prezentacjami multimedialnymi. Nie zabraknie też czasu na dyskusję. Na pierwszy wykład zapraszamy w piątek, 11 października do Willi Caro o godz. 17.00.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Nowy projekt edukacyjny dla dzieci: Mały muzealnik poznaje Gliwice
Spotkanie pierwsze: Kurs Małego Przewodnika
12 października 2019, Willa Caro, godz. 11.30 i 13.30

Dla tych, którzy poznali już poszczególne działy naszego Muzeum, ale też dla zupełnych nowicjuszy, przygotowaliśmy kontynuację cyklu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem! Tym razem idziemy o krok dalej – będziemy zwiedzać wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach, a wiosną również miejsca ważne dla naszego miasta! Pora, by mali muzealnicy zobaczyli na własne oczy eksponaty, o których rozmawialiśmy w poprzednich edycjach cyklu, zgromadzone w Willi Caro, Zamku Piastowskim, Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, Radiostacji Gliwickiej, Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Na zajęciach dowiemy się ponadto, jak wygląda praca przewodników muzealnych, którzy oprowadzą nas po poszczególnych Oddziałach, oraz przewodnika miejskiego, gdy wyruszymy w teren, poszukując historii zapisanej w murach Gliwic. Każdej z tych podróży będzie towarzyszył drukowany przewodnik po mieście, który sami uzupełnimy, a także mapa, która pomoże nam odnaleźć się w terenie. Po tak intensywnym kursie czeka nas oczywiście nagroda! Na ostatnich, podsumowujących zajęciach każdy uczestnik otrzyma Dyplom Małego Przewodnika, który będzie go upoważniał do darmowego wejścia do jednego z Oddziałów Muzeum wraz z opiekunami – nasi mali adepci muzealnictwa będą mogli wcielić się w rolę przewodnika i oprowadzić swoich najbliższych po wybranym obiekcie. Stworzymy także swoją własną makietę Gliwic, zawierającą specjalnie przygotowane miniatury odwiedzonych obiektów. Zapraszamy! Pierwsze spotkanie już w sobotę, 12 października – zapraszamy dzieci i młodzież wraz z rodzicami bądź opiekunami. Koszt udziału w zajęciach to tylko złotówka! Zajęcia prowadzi historyk i eduktor – Rita Śliwa.
Zajęcia dla dzieci od 5 do 12 lat. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Bajtel klub
Podróż za jeden uśmiech
13 października 2019, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
godz. 10:30 do 11.30 – dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat)
godz. 12:00 do 13.00 – dzieci w wieku szkolnym (7-12 lat)

Od października w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich ruszamy z nowym cyklem dla najmłodszych. Tym razem wystarczy odrobina wyobraźni, żeby przenieść się do słonecznego Izraela. Dzieci poznają miejsca znane z pocztówek i przygotują związane z kulturą żydowską pamiątki z dalekiej podróży. Podróżując zaznajamiamy się z otaczającym nas światem wszystkimi zmysłami, dlatego w trakcie zajęć przyrządzimy również lokalne przysmaki, korzystając z tradycyjnych przepisów. Nie potrzebujecie paszportu, żeby wybrać się z nami na Bliski Wschód, ale potrzebne będą otwarte umysły i ciekawość świata! Prowadzenie: Anna Koszykowski.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: [email protected], tel. 605 362 594
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Szlakiem żydowskich światów na Górnym Śląsku
Wykład: Chorzów / Königshütte
17 października 2019, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Historia społeczności żydowskiej na terenie obecnego Chorzowa jest nierozerwalnie związana z powstaniem osady Königshütte, która rozwijała się wokół uruchomionej w 1802 roku huty. Wzrost liczby Żydów w osadzie spowodował, że już w 1860 roku – osiem lat przed uzyskaniem praw miejskich – powstały w niej żydowska gmina wyznaniowa i szkoła elementarna, a w 1862 roku został założony żydowski cmentarz. W 1875 roku przy głównej ulicy miasta wybudowano synagogę, a piętnaście lat później ustanowiono rabinat. Do 1939 roku przedstawiciele społeczności żydowskiej odgrywali dużą rolę w rozwoju Chorzowa poprzez czynne uczestnictwo w życiu społecznym i politycznym miasta.
We wrześniu 1939 roku Niemcy spalili tamtejszą synagogę. Okres II wojny światowej przetrwała nieliczna grupa chorzowskich Żydów. Ocalał również cmentarz, który został zlikwidowany przez władze miasta w 1973 roku. W 2006 roku mieszkańcy Chorzowa upamiętnili społeczność żydowską pomnikiem, który został odsłonięty na terenie dawnego cmentarza przy ul. Krzywej. Spotkanie poprowadzi Renata Skoczek.
Prowadzenie: Renata Skoczek
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maccc
Maccc
4 lat temu

Ewa Pokorska Orzóg… I czar prysł. Niestety ta kobieta nie jest dla mnie autorytetem w dzidzinie architektury. Niestety jej wieloletnią obecność na stanowisku możemy odczuć na każdym kroku. To autorka dewastacji wielu ważnych, pięknych gliwickich budynków. Miejsce jej pracy jest tego najlepszą wizytówką.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI