Komornik ma prawo, a nawet obowiązek, podczas prowadzenia postępowania egzekucyjnego, zająć majątek dłużnika w postaci ruchomości oraz nieruchomości. Jedynie sprzęty nie mające ponadprzeciętnej wartości rynkowej (ubrania, podstawowe zapasy żywności) oraz te, które są potrzebne do codziennego życia (takie, jak lodówka czy pralka) nie są zajmowane przez komornika. W jaki jednak sposób przebiega licytacja tych rzeczy, które zostały jednak zarekwirowane przez komornika? Jakie są zasady licytacji komorniczych? I gdzie można znaleźć informacje o tym, że takie licytacje będą się odbywały?
1. Gdzie są zamieszczane informacje o licytacjach komorniczych?
2. Licytacja komornicza – jakie są zasady przystępowania do niej?
3. Drugi termin licytacji komorniczej – po co jest i kiedy się go stosuje?
Gdzie są zamieszczane informacje o licytacjach komorniczych?
Każdy kto chce kupić ruchomości bądź nieruchomości w dobrych cenach – niższych niż te rynkowe, powinien śledzić informacje na temat nowych licytacji komorniczych. Tylko w jakich miejscach można uzyskać wgląd do listy rzeczy, które będą licytowane? Można to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim warto odwiedzić stronę Krajowej Rady Komorniczej, można też wchodzić bezpośrednio na strony konkretnych komorników. Dodatkowo takie informacje można również uzyskać w siedzibach sądów.
Licytacja komornicza – jakie są zasady przystępowania do niej?
Przystąpienie do licytacji komorniczej nie jest jednak takie proste. Na samym początku trzeba zapłacić wadium, czyli opłatę wynoszącą 1/10 kwoty tego, co chcesz licytować. Jeżeli nie zrobisz tego w odpowiednim czasie, komornik nie dopuści cię do podjęcia licytacji. Oczywiście nie musisz się martwić o to, że stracisz te pieniądze – jeżeli wygrasz licytację, to za przedmiot zapłacisz kwotę pomniejszoną o wysokość wadium. Jeżeli z kolei nie uda ci się wygrać licytacji to wadium zostanie ci zwrócone. Wadium tracisz tylko wtedy, gdy uda ci się wygrać licytację, ale na czas nie wpłacisz reszty kwoty.
Drugi termin licytacji komorniczej – po co jest i kiedy się go stosuje?
Czasami zdarza się w taki sposób, że licytacja tej samej ruchomości bądź nieruchomości ma dwa terminy. W pierwszym terminie kwota, za którą wystawiany jest dany przedmiot wynosi 3/4 oszacowanej wartości rynkowej. Jeżeli jednak nikt nie będzie chciał zakupić danej rzeczy w pierwszym terminie, to ustalany jest termin drugi – kiedy to kwota zmniejsza się do 1/2 wartości rynkowej za dany przedmiot.
źródło: komornik-gliwice.pl
Materiał partnera