r e k l a m a


Cześć i chwała bohaterom. W Bojkowie spoczywają dwaj westerplatczycy

Cmentarz parafialny w gliwickiej dzielnicy Bojków jest miejscem spoczynku dwóch żołnierzy, członków bohaterskiej załogi obrony Westerplatte z września 1939 r.

Znajdują się tam groby chorążego Edwarda Szewczuka, który służył na Westerplatte od 1930 r. i zmarł w 1964 r. oraz kaprala rezerwy Michała Plewaka, który służył na Westerplatte od 1939 r., a zmarł w 1982 r.

To niezwykłe, że aż dwóch bohaterów walczących o Westerplatte pochowanych jest w gliwickiej dzielnicy Bojków. To zmobilizowało grupę mieszkańców do przywrócenia pamięci i należytego szacunku Westerplatczykom. W Bojkowie działa grupa inicjatywna odpowiedzialna za opracowanie programu obchodów 75. Rocznicy Bohaterskiej Obrony Westerplatte.

– Uroczystości w Bojkowie były o wiele bardziej podniosłe niż te na samym Wersterplatte – mówi historyk Krzysztof Zajączkowski.

Zobacz materiał wideo

Po uroczystej Mszy Świętej w bojkowskim kościele uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie złożono hołd bohaterom. Był apel poległych i salwa honorowa.

Z inicjatywy Klubu Szkół Westerplatte i za zgodą rodzin, na mogiłach umieszczono miniatury pomnika – krzyża z cmentarza na Westerplatte. Znajdują się one już na grobach ponad 40 innych Westerplatczyków.

Przygotowana została również niezwykła wystawa. Można ją oglądać w filii MDK w Bojkowie. To bardzo ważne, aby w ten sposób dbać o pamięć o bohaterach, którzy nie bali się stanąć do walki z wrogiem.

Przypomnijmy, że obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez garnizon Wojska Polskiego na półwyspie Westerplatte w dniach od 1 do 7 września 1939 roku była pierwszą bitwą II wojny światowej.

Łukasz Fedorczyk

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maniek
maniek
9 lat temu

hahahha

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI